Chovatel

Čím krmit chameleona? Základem je hmyzí menu
Výživa zvířete je základ u všech živočišných druhů. Také chameleon by měl dostávat pestrou stravu, hlavně živý hmyz.
ONLINE
PORADNA
30.6.2017
Odborník
Pes se může dostat do obtíží poměrně snadno, stačí spolknout cizí těleso, mít nedostatečný příjem tekutin, málo pohybu, ale i skryté onemocnění, a obtíže s vyprazdňováním jsou na světě.
Zácpa (konstipace) je definována jako málo časté, neúplné nebo obtížné vyprazdňování, při kterém se vylučuje tvrdá či suchá stolice. Existuje také chronická zácpa (obstipace), což je těžká forma potíží s vyprazdňováním, které se nedaří zvládat nebo na ně nezabírá léčba. Chronická zácpa je dlouhotrvající stav, kdy tuhou, suchou stolici není možné vyloučit a takto postižený pacient se nedokáže vyprázdnit.
Zácpu může způsobit hned několik faktorů, zde jsou ty nejčastější.
Veterináře budete muset seznámit s důkladnou anamnézou vašeho zvířete až do doby, kdy se u něj projevily příznaky zácpy. Pejsek pak podstoupí celkovou prohlídku, včetně rozboru krve, krevního obrazu, vyšetření elektrolytů a rozboru moči. Rentgen je zásadním pomocníkem pro vyšetření podbřišku a střev, které odhalí závažnost postižení. Ultrazvuk podbřišku poskytne veterináři ještě přesnější obraz. Dalším možným vyšetřením je kolonoskopie (do střeva se zavede přístroj, který přenáší obraz střeva na monitor). Ta slouží k určení a nalezení růstů, konstrikcí, případně střevních či rektálních lézí.
Pokud je váš pes dehydrovaný nebo trpí chronickou zácpou (stav, který je obtížné zvládat nebo na který nepomáhá léčba), bude nutné jej kvůli léčbě hospitalizovat. Pejskovi budou dodány tekutiny a pokud užívá nějaké léky, které mohou způsobovat zácpu, tyto léky se vysadí nebo nahradí jinými. Často pomáhají laxativní výživové doplňky (například otruby, metylcelulóza, dýně, psyllium), ovšem ty někdy mohou zhoršit nadmutí střeva. Pokud k tomu dojde, pak je nutné přejít na lehce stravitelný jídelníček. Jakmile veterinář rozhodne, že pejsek dostatečně doplnil tekutiny, zvíře bude uspáno, aby se mohla nahromaděná stolice manuálně odstranit.
U lehčích stavů může k vyprázdnění pomoci klystýr, ale většinou je nutné stolici ze střeva odvést manuálně. Veterinář k tomu použije buď pouze ruce nebo lékařské kleště. Pokud jde o chronickou zácpu, někdy je nutné operativně odstranit část tlustého střeva. Této operaci se říká částečná kolektomie a provádí se u opakované chronické zácpy nebo když je zřejmé, že tlusté střevo bylo nenávratně poškozené.
Kontrolujte, jak často se pes vyprazdňuje a jakou má stolice konzistenci. Zprvu kontrolu provádějte alespoň dvakrát týdně, později jednou každý týden či dva. Pokud zpozorujete velmi tvrdou a suchou stolici nebo pokud se pes vyprazdňuje namáhavě, spojte se s veterinářem. Důvodem k obavám je také průjem, protože může rychle vést k dehydrataci. Také při průjmu vašeho pejska byste se měli obrátit na veterináře. Abyste opakování zácpy zabránili, podávejte svému mazlíčkovi krmivo schválené veterinářem a dopřejte mu dostatek pohybu, aby svaly střeva správně pracovaly.
Chovatel
Výživa zvířete je základ u všech živočišných druhů. Také chameleon by měl dostávat pestrou stravu, hlavně živý hmyz.
Chovatel
Patříte mezi ty chovatele morčat, jenž chtějí nechat svoji skupinku rozrůst? Morčata rodí velice vyspělá mláďata, která jsou prakticky ihned schopna samostatně žít, a některá jsou mnohdy vychována i bez kojení. Kdy je vhodné nechat samičku připustit a jak dlouho jsou mláďata závislá na mateřském mléku? Kolik mláďat může samička porodit? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, čtěte pozorně dál.
Odborník
S trávicími problémy přichází do ordinací majitelé zvířat poměrně často. Mezi první a hlavní příznak, který je zneklidní, patří zvracení.
Váš mazlíček má nadváhu a vy jako svědomití majitelé jste udělali všechna opatření, aby zhubnul – upravili jste mu jídelníček, chodíte častěji a na delší procházky, a přesto se stav nelepší. Dokonce se zdá, že ještě přibírá? Pokud věc neřeší ani dieta, ani pohyb, tak je problém někde jinde.
Případy z veteriny
Pravidelná klinická vyšetření vašeho čtyřnohého kamaráda mají svůj důvod, vhodná doba je například při pravidelném každoročním očkování. Takto jsme zjistili, že má Sheldon problémy se srdcem.
© 2016 - 2021 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!