Odborník
Trhá si váš papoušek peří? Může mít psychické nebo zdravotní problémy
Vytrhávání peří u papoušků je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se u nich setkáváme. Příčiny jsou různorodé. Obecně je lze rozdělit na psychické a zdravotní.
ONLINE
PORADNA
19.6.2017
Odborník
Nadcházející horké letní dny mohou být náročné a zdraví nebezpečné nejenom pro malé děti a starší osoby, ale také pro vaše čtyřnohé mazlíčky, především pak pro psy. Jak pejska ochránit a co dělat, když mu není dobře?
Přetrvávající tepelná zátěž, nedostatečný příjem tekutin anebo i začátek jiné nemoci, mohou u psa snadno vést k poruchám krevního oběhu až k šoku. V pokročilém stádiu je povrch těla dokonce spíše chladnější, protože krevní oběh se centralizuje. Jako projev nedostatku tekutin se krom malátnosti a rychlého slabého pulzu objevují i suché sliznice a snížená pružnost kůže. Při přehřátí jde o vážnou poruchu krevního oběhu, která rychle může přejít v úpal.
Jako u všech teplokrevných zvířat tak i u psa je vnitřní tělesná teplota udržovaná v úzkém rozpětí řídícím centrem teploty v mozku. Vysoká teplota prostředí, tělesná aktivita anebo všeobecné zvýšení látkové přeměny může vést k celkovému zvýšení teploty zvířete.
Teplotu registrují rozličné senzory v těle a na její změny organismus bezprostředně odpovídá protiopatřením. Nejúčinnější je ochlazování vypařováním. U člověka tento proces probíhá přes kůži – pocením, naproti tomu u psa horními dýchacími cestami – zrychlené dýchání s vyplazeným jazykem.
Tento mechanismus však není zdaleka tak účinný, psí srst k rychlému přehřívání napomáhá. Proto mají zvířata v těchto horkých letních dnech problém s udržením správné teploty těla. Ovšem, při obou procesech dochází k úbytku tekutin, který chovatelé často podceňují. Dostatečný příjem tekutin je předpokladem efektivní regulace tělesné teploty. A přece i při dostatečném přísunu tekutin mohou regulační mechanismy někdy selhat. Například vyšší vlhkost vzduchu situaci ještě zhoršuje, protože výrazně omezuje vypařování. Bohužel, v létě se stále často podceňuje zvyšování teploty v zaparkovaném autě. Během 15 minut se teplota vevnitř v autě vyšplhá až na 65 °C a výše. Nepomůže, ani když mu necháte mírně pootevřené okno!
Při úpalu selhává samoregulační schopnost organismu snížit teplotu. Teplota naměřená zvířeti často převyšuje 40 °C. Takové zvýšení vede k různým poruchám v látkové přeměně, k poškození buněčných membrán, selhání funkce orgánů a otoku mozku. Multiorgánové selhání je stav prakticky neléčitelný. K hlavním příznakům úpalu, kromě zvýšené teploty, patří zrychlený dech a pulz, suché jasně červené sliznice, suchá, horká kůže, zvracení, průjem, v první fázi nervozita a neklid, později dezorientace, zhoršené reakce, malátnost až bezvědomí. Hrozí akutní ohrožení života!
Odborník
Vytrhávání peří u papoušků je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se u nich setkáváme. Příčiny jsou různorodé. Obecně je lze rozdělit na psychické a zdravotní.
Hobby
Přestože svého chlupáče kartáčujete a staráte se o jeho srst, jak nejlépe dovedete, najednou je matná, zacuchaná a bez života. Na kvalitu srsti má vliv mnoho faktorů. Jak se s nimi vypořádat a zajistit, aby se zvířátko opět krásně lesklo a nemělo všude chuchvalce?
Hobby
Až budete letos vymýšlet dárek k Vánocům pro svého mazlíčka, zkuste na to jít originálně. Podívejte se na naše tři tipy na netradiční vánoční dárky pro milovníky zvířat.
Jistě jste slyšeli o výchově koček, psů, dokonce možná i králíků, ale co výchova ptáků? Ty je totiž možné také vycvičit, například aby si ulevili na povel. Obecně platí, že u mladších ptáků je výcvik jednodušší než u těch starších a výcvik větších ptáků je snazší, protože se nevyprazdňují tak často. Zatímco andulka se bude potřebovat vyprázdnit několikrát za hodinu, u většího papouška to může trvat hodiny.
Chovatel
Poměrně často se můžete dočíst na různých diskuzních fórech či sociálních sítích o tom, jak někteří ,,chovatelé“ přímo doporučují nosit svého miláčka želvu s sebou do práce či na výlet z důvodu lepší adaptace a také poznání se navzájem. Jak to tedy je?
© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!