CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Výživa psa: 6 věcí, které možná děláte špatně

9.11.2016   

Možná patříte mezi tvrďáky, kteří nikdy nedali psovi ani pamlsek navíc, jste dostatečně důslední a znáte základní pravidla krmení. Ale ruku na srdce, opravdu víte všechno?

Společné stolování

Pokud také patříte do skupiny páníčků, kteří těžko odolávají smutným psím očím a máte potřebu rozdělit se se svým čtyřnohým kamarádem, pak vězte, že toto je v podstatě to nejhorší, co můžete z hlediska výživy pro svého psa udělat. Pes bude loudit vždy a všude, pokud bude vědět, že vás časem obměkčí s trochou vytrvalosti a zakňučení. Mějte na paměti i to, že koření a sůl psovi opravdu nedělá dobře a může z nich mít zažívací potíže různého typu. Například obyčejný rohlík je dobrý na průjem, naopak piškoty, toliko oblíbené, průjmy naopak způsobují, a to nejvíce u štěňat, pokud tedy psovi dáváte piškoty, pak jedině psí. Sladkosti a čokoláda jsou tabu, to stejné platí o avokádu, třešních, hroznech a rozinkách.

Nepravidelnost krmení

Tento nešvar hodně souvisí s bodem výše. Pes by měl dostávat najíst ve stejném množství ideálně dvakrát denně při zachování doporučeného množství (rozdělení krmné dávky), velká plemena především kvůli torzi žaludku. Pokud navíc psovi během dne dopřáváte různé pamlsky a zbytky od stolu, narušujete mu tím stravovací rytmus.

Překrmování

Každý pes má jinou tělesnou stavbu, je jinak velký a tomu také odpovídá množství a skladba stravy. Strava by měla být uzpůsobena životnímu stylu psa a jeho věku, případně specifickým potřebám s ohledem na klouby, srst, alergie a jiné.

Při určování správné krmné dávky pamatujte na to, že na obalech jsou uváděna pouze orientační množství. Velmi podstatné je, řídit se tím, jak pes vypadá – jeho siluetou. Opět, pokud pes loudí a máte pocit, že má hlad, nenechte se obměkčit. Pes svůj příděl dostal a je v jeho zájmu, abyste množství a složení jídelníčku dodržovali. 

Podvýživa

Je charakterizována jako chorobný stav provázený zmenšením objemu těla, úbytkem tělesné hmotnosti a sníženou odolností organismu.

Příčiny jsou:

  1. Nedostatečné či neplnohodnotné krmivo.
  2. Nepravidelnost krmení.
  3. Onemocnění například trávicího ústrojí, poruchy metabolismu (cukrovka), infekční onemocnění, parazitární nebo nádorová onemocnění.

Při podvýživě psi tělesně slábnou, klesá jim výkonnost, jsou více unavení, srst a kůže je bez lesku a pružnosti. Zvíře má vystouplá žebra, je vidět páteř a jiné kosterní výběžky, má zapadlé oči. Všímejte si změn chutě k jídlu a chování, mohou totiž signalizovat počáteční stadium nějaké nemoci.

Kombinování krmiva

Častou především začátečnickou chybou je kombinování různého druhu krmiva. Psí žaludek a trávicí systém není k těmto změnám uzpůsobený, takže pejsek ze začátku trpí průjmem, nadýmáním až nechutenstvím. Dodržujte proto jednostrannou skladbu krmiva. Přestože se může zdát, že je to pro psa „nuda“ a chcete mu například kromě granulí dopřát i něco navíc, nedělejte to, pokud si nejste jistí, že to váš pes zvládne. To raději krmte jen vařenou stravou, nebo barfujte.

Krmení před procházkou a pohyb těsně po jídle

Stejně jako člověk, i pes by si měl po jídle odpočinout. Pro nikoho není příjemné a vhodné běhat s právě nasyceným žaludkem. Před procházkou krmte psa vždy 1–2 hodiny předem, po procházce ho nechejte chvíli vydechnout a naservírujte mu plnou misku až po nějaké době.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 92% (hlasů: 76)

Témata

Autor článku

9.11.2016

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Jak si porozumět s veterinářem?

Pokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.

Jak poznám, že je fena březí?

Pokud neplánujete, že vaše fenka bude mít za svůj život štěňátka, je nejlepším řešením kastrace. Ušetříte jí tak v některých případech trápení a zdravotní komplikace. Pokud se však rozhodnete pro ten velký krok a dovolíte jí, aby štěňata měla, čeká vás zaručeně velké dobrodružství.

Pes nenasyta: 6 tipů, jak zvládnout psího Otesánka

Ačkoli dostávají pravidelně najíst, někteří psi jsou zkrátka neustále hladoví. Během dne vás pronásledují roztouženým pohledem a i když jste v kuchyni opravdu nešikovní, zdá se, že odpadlíků z linky není nikdy dost. Netvrdíme, že byste měli svého miláčka nechat hladovět, ale vyvážená a pravidelná strava v odpovídajícím množství je základem psího zdraví.

Pojídá vaše štěně výkaly? 5 způsobů, jak mu v tom zabráníte

Do určitého věku je u štěněte pojídání výkalů tak nějak normální, většinou to má odkoukané od mámy z pelíšku. Toto však nemusí být jediný důvod. Štěně se může nudit, může mít nedostatečnou výživu nebo třeba hlad. Pokud potíže přetrvávají, je potřeba je řešit, jinak se může pojídání výkalů stát celoživotním zvykem.

Pomoc! Moje kočka je asi obézní

Kočičí obezita dosáhla v posledních letech podle některých veterinářů téměř epidemických rozměrů. Obezita je obecně přijímána jako nejběžnější nutriční problém psů a koček. Podle zkušeností odborníků, až jedna třetina bytových koček trpí nadváhou, mnohé z nich jsou však již obézní, v některých případech aniž by o tom jejich majitelé veděli.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?