CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Výživa psa: 6 věcí, které možná děláte špatně

9.11.2016    14 776 přečtení    74 hodnocení     6 komentáře

Možná patříte mezi tvrďáky, kteří nikdy nedali psovi ani pamlsek navíc, jste dostatečně důslední a znáte základní pravidla krmení. Ale ruku na srdce, opravdu víte všechno?

Společné stolování

Pokud také patříte do skupiny páníčků, kteří těžko odolávají smutným psím očím a máte potřebu rozdělit se se svým čtyřnohým kamarádem, pak vězte, že toto je v podstatě to nejhorší, co můžete z hlediska výživy pro svého psa udělat. Pes bude loudit vždy a všude, pokud bude vědět, že vás časem obměkčí s trochou vytrvalosti a zakňučení. Mějte na paměti i to, že koření a sůl psovi opravdu nedělá dobře a může z nich mít zažívací potíže různého typu. Například obyčejný rohlík je dobrý na průjem, naopak piškoty, toliko oblíbené, průjmy naopak způsobují, a to nejvíce u štěňat, pokud tedy psovi dáváte piškoty, pak jedině psí. Sladkosti a čokoláda jsou tabu, to stejné platí o avokádu, třešních, hroznech a rozinkách.

Nepravidelnost krmení

Tento nešvar hodně souvisí s bodem výše. Pes by měl dostávat najíst ve stejném množství ideálně dvakrát denně při zachování doporučeného množství (rozdělení krmné dávky), velká plemena především kvůli torzi žaludku. Pokud navíc psovi během dne dopřáváte různé pamlsky a zbytky od stolu, narušujete mu tím stravovací rytmus.

Překrmování

Každý pes má jinou tělesnou stavbu, je jinak velký a tomu také odpovídá množství a skladba stravy. Strava by měla být uzpůsobena životnímu stylu psa a jeho věku, případně specifickým potřebám s ohledem na klouby, srst, alergie a jiné.

Při určování správné krmné dávky pamatujte na to, že na obalech jsou uváděna pouze orientační množství. Velmi podstatné je, řídit se tím, jak pes vypadá – jeho siluetou. Opět, pokud pes loudí a máte pocit, že má hlad, nenechte se obměkčit. Pes svůj příděl dostal a je v jeho zájmu, abyste množství a složení jídelníčku dodržovali. 

Podvýživa

Je charakterizována jako chorobný stav provázený zmenšením objemu těla, úbytkem tělesné hmotnosti a sníženou odolností organismu.

Příčiny jsou:

  1. Nedostatečné či neplnohodnotné krmivo.
  2. Nepravidelnost krmení.
  3. Onemocnění například trávicího ústrojí, poruchy metabolismu (cukrovka), infekční onemocnění, parazitární nebo nádorová onemocnění.

Při podvýživě psi tělesně slábnou, klesá jim výkonnost, jsou více unavení, srst a kůže je bez lesku a pružnosti. Zvíře má vystouplá žebra, je vidět páteř a jiné kosterní výběžky, má zapadlé oči. Všímejte si změn chutě k jídlu a chování, mohou totiž signalizovat počáteční stadium nějaké nemoci.

Kombinování krmiva

Častou především začátečnickou chybou je kombinování různého druhu krmiva. Psí žaludek a trávicí systém není k těmto změnám uzpůsobený, takže pejsek ze začátku trpí průjmem, nadýmáním až nechutenstvím. Dodržujte proto jednostrannou skladbu krmiva. Přestože se může zdát, že je to pro psa „nuda“ a chcete mu například kromě granulí dopřát i něco navíc, nedělejte to, pokud si nejste jistí, že to váš pes zvládne. To raději krmte jen vařenou stravou, nebo barfujte.

Krmení před procházkou a pohyb těsně po jídle

Stejně jako člověk, i pes by si měl po jídle odpočinout. Pro nikoho není příjemné a vhodné běhat s právě nasyceným žaludkem. Před procházkou krmte psa vždy 1–2 hodiny předem, po procházce ho nechejte chvíli vydechnout a naservírujte mu plnou misku až po nějaké době.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 93% (hlasů: 74)

Témata

Autor článku

9.11.2016

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

RadkaDek

30.1.2018 22:15

Mě se Avaflex dost osvědčil. taky jsem ho kupovala na těch stránkách. Tam se to asi vyplatí s poštovným nejlíp.

Mirka

21.12.2017 13:22

A je dobrý AdvaFlex? https://www.zooo.cz/advaflex-90tbl-P15327/ Vychází levnější než Alavis, tak jestli je to podobné???

Petra

9.4.2017 22:03

Také používáme jedině kloubní výživu od woykoff pro pejska

Lenka

5.4.2017 16:20

Tak díky za radu, už ho mám doma, tak snad to pejskovi pomůže :-)

Monika

4.4.2017 13:12

Určitě tím nic nepokazíte, já svému pejskovi kupuji kloubní výživu arthronis od firmy wokyoff, je teď za akční cenu :-)

Lenka

3.4.2017 22:55

Ahoj, mám doma dalmatina a chodím s ním často běhat, tak nevím zda bych mu neměla kupovat nějakou výživu na klouby?

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Hobby

Cestování s mazlíčkem: 7 tipů, jak se připravit na dobrodružství a užít si ho

Za chvíli začínají letní prázdniny a část světa se začne přemísťovat do teplejších destinací. Ne vždy ale chceme nechat našeho zvířecího parťáka doma, a tak vybíráme takovou dovolenou, aby mohl vyrazit na cesty s námi. Může to však pro něj znamenat stres a někdy i nebezpečí, proto jsme pro vás připravili několik doporučení, jak cestu bezpečně zvládnout.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Pes a kosti: vařené a zvěřinové jsou životu nebezpečné

Občas od někoho slyšíte, že pes nesmí kosti. Pravda je taková, že pes kosti jíst může – dokonce jsou důležitou součástí B.A.R.F. jídelníčku. Musí být ale zásadně syrové, ideálně ještě obalené zbytky masa, protože to v žaludku nastartuje trávicí enzymy, které pomáhají jídlo lépe strávit. Kosti také obsahují důležitý vápník, jejich kousání posiluje žvýkací svalstvo a skvěle fungují jako přírodní zubní kartáček. Jsou ale situace, kdy jsou pro psa životně nebezpečné a často za to může jen špatná informovanost páníčka.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Morčata a jejich nároky na vitamín C

Morčata společně s lidmi, opicemi a dalšími drobnými savci si nedokáží sama vytvářet vitamín C (kyselinu askorbovou), jelikož v průběhu evoluce ztratila potřebný enzym, který pomáhal tento vitamín syntetizovat. Potřebují proto hodně ovoce, zeleniny nebo doplňkové krmivo, aby si nedostatek nahradila.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?