CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Umělé sladidlo xylitol: psům dokáže přiotrávit život

16.2.2017    9 165 přečtení    8 hodnocení     3 komentáře

Hobby

Většina majitelů psů ví, že pro jejich kamaráda jsou nebezpečné potraviny jako je česnek, čokoláda, cibule nebo hrozny. Méně se však mluví o xylitolu, umělém sladidle, které se používá jako náhražka cukru v mnoha potravinách. Pro psy je xylitol vysoce toxický a způsobuje selhání jater.

Projevy předávkování xylitolem

Psům způsobuje požití tohoto umělého sladidla masivní uvolňování inzulinu, klesne hladina cukru v krvi, což se přibližně do 30 minut projeví jako akutní slabost, ztrátou koordinačních schopností a křečemi, někdy je také doprovázená zvracením. Do 15–20 minut může pes upadnout do kómatu, v závislosti na množství požité látky může dojít k selhání jater. Pokud se pes otráví xylitolem, je mu jako lék většinou podána dextróza, která opět umožní regulovat hladinu cukru v krvi.

V čem se nachází xylitol

Žvýkačka

Pokud je žvýkačka označena jako sugar-free neboli bez cukru, můžete se spolehnout na to, že obsahuje právě xylitol, přestože různé žvýkačky ho můžou obsahovat různé množství. Podstatné je také množství žvýkačky, kterou pes pozřel a také jak dlouho ji měl v sobě. 

Ústní vody a zubní pasty

Je zcela běžné, že zubní pasty a ústní vody obsahují umělé sladidlo, aby lépe chutnaly. A protože jsou výrobci těchto produktů pod přísnou kontrolou, je možné, že se výskyt tohoto umělého sladidla ještě zvýší.

Pečivo

Potraviny obecně jsou nejčastější příčinou otrav psů i koček. V pekárnách se běžně prodává pečivo pro diabetiky, které je uměle doslazováno. A protože k tomuto typu potravin má pes o hodně blíž než například k ústní vodě, jsou pravděpodobnější otravy právě z pečiva.

Ovoce, zelenina a jídlo

Xylitol se ve stopovém množství vyskytuje také v různém ovoci a zelenině. Dále se pak vyskytuje v kečupu, arašídovém másle, proteinových tyčinkách, pudinku, ale také v různých polotovarech. Pokud tato informace není viditelně uvedena na obale, zapátrejte ve složení.

Léky

Umělé sladidlo se může vyskytovat také v některých lécích, sirupech a želé vitamínech nebo vitamínových bonbónech.

Tělové krémy, gely a deodoranty

Asi vás hned napadlo, proč se umělé sladidlo vyskytuje také v kosmetických produktech? Odpověď je jednoduchá: xylitol má mimojiné i zvlhčující vlastnosti. Pomáhá tedy uržovat v produktech vlhkost. Jsou to věci, které by čekal málokdo, a proto je dobré držet kosmetiku nejen mimo dosah dětí, ale také mimo dosah našich čtyřnohých přátel.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 8)

Témata

Autor článku

16.2.2017

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Renata Hofmann

13.12.2019 17:05

U xylitolu se ale uvádí, že je to přírodní sladidlo. Př. finský xylitol - sladidlo rostlinného původu. I rostlinný xylitol je nebezpečný? Mám tedy otázku: vyrábí se tedy i další xylitol uměle jako náhražka rostlinného původu?

Ashka Low Carb

20.9.2019 12:41

Dobrý den, tyto informace jsou velice zajímé, ale . . . . . . Jaká přesná dávka je škodlivá a na kolik kg váhy zvířete? Píšete, že "Psům způsobuje požití tohoto umělého sladidla masivní uvolňování inzulinu" Pokud má být článek odborný pak je nutné dodat právě množství užité psem na váhu psa. Z tohoto článku to vyznívá tak že pokud malé plemeno sežere např žvýkačku pak skoro zemře. A to se v žádném případě nezakládá na pravdě

DANIEL PEKAR

4.12.2018 18:57

Jen doplnim, ze "umele sladidlo" je vyrabeno z prirody, viz wikipedie: Xylitol (z řeckého ξύλον - xyl [o], "dřevo" + přípona - itol, která se používá k označení cukrových alkoholů) je organická sloučenina se vzorcem (CHOH)3(CH2OH)2, též se však nazývá dřevný cukr nebo březový cukr. Patří do skupiny alkoholických cukrů. Xylitol je sladidlo, které se nachází v přírodě v mnoha druzích ovoce a zeleniny, včetně různých bobulí, zejména ve švestkách, malinách a jahodách, jeho zdrojem jsou i kukuřičné plevy, oves apod. Xylitol se přirozeně vyskytuje i v lidském těle - organizmus dospělého člověka vyrobí až 15 gramů xylitolu denně.[1] Xylitol je vhodný i pro diabetiky a má asi o 40 % menší kalorický obsah než běžný cukr. Jedna čajová lžička (5 ml) obsahující xylitol má 9,6 kalorií, což je méně ve srovnání s jednou lžičkou cukru, která má 15 kalorií. Protože neškodí zubům,[2] je součástí mnoha speciálních žvýkaček a bonbonů. Xylitol je předmětem mnoha odborných studii, protože se předpokládá, že by mohl mít i další využití v oblasti medicíny. Nevýhodou xylitolu je to, že může mít ve vyšších dávkách laxativní (projímavý) efekt. Ve členských státech EU se xylitol označuje na výrobcích kódem E 967. Pro psy, především malých plemen, je však xylitol velmi nebezpečný, způsobuje jim hypoglykemii.[3] Při krmení psů je proto nutné dát si pozor na potraviny, které xylitol obsahují.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Pes versus klíšťata a blechy: 10 nej přípravků a způsobů, které jdou do protiútoku

Odstraňování klíšťata není žádná legrace. Nejen že jsou to odpudivé potvory, které trápí vašeho psího miláčka, navíc přenáší nebezpečné choroby a jejich vytahování je pořádný očistec. Útočí převážně během jarních a letních měsíců. Takže jak se jich pokud možno nadobro zbavit? Tady je deset způsobů jak předcházet jejich chycení, nebo se jich následně zbavit.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?