CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Psí paspárek: pátý prst, který je potřeba odstranit?

18.4.2017    30 777 přečtení    43 hodnocení     5 komentáře

Hobby

Podívejte se na tlapku svého psa. Kolik vidíte drápků? Většina psů má čtyři na zadních končetinách a pět na obou předních končetinách. Ten drápeček navíc na vnitřní straně zadní nohy se jmenuje paspárek. Víte, proč ho pes má a jestli ho má mít?

Co jsou paspárky

Paspárky jsou vlastně evoluční pozůstatky palce, někdy se jim říká takzvaně pátý prst, jsou to prsty pouze na zadních končetinách. Samozřejmě, nejsou přímým ekvivalentem částí lidského těla, ale jsou podobné. Paspárek poznáte bezpečně tak, že je to jediný drápek, který je oddělení od ostatních prstů na tlapce a roste přímo z kůže.

Proč má pes paspárky

Paspárek má rozhodně svůj význam. Když pes běží, ohýbá přední tlapky do úhlu, kdy se paspárek dotýká země, to se psovi hodí například při vysoké rychlosti nebo na kluzkém povrchu. Tehdy paspárky psovi pomáhají stabilizovat „zápěstí“ v kloubu. Některým psům paspárky pomáhají při šplhání na strom, při držení různých věcí nebo hraček, nebo k vyplavání z vody, pokud se například v zimě propadnou dírou v ledu.

Odstranění paspárků ano, či ne

Názory jsou různé, někteří majitelé psů a veterináři doporučují paspárky odstranit již v štěněcím věku, čím je pes starší, tím méně se tento operační zákrok doporučuje. Mají obavu, a ve spoustě případů jistě oprávněnou, že se paspárek může psovi zatrhnout, poškodit a způsobit vleklé zdravotní komplikace. Riziko je vyšší zejména u pracovně vytížených plemen, i zde ale existují výjimky. Všechno na těle má ale svůj účel, a tak je to podobné, jako by vám někdo uříznul palec, neuvědomíte si jeho důležitost, dokud o něj nepřijdete (palce na nohou nám lidem slouží k udržení rovnováhy). Pokud se paspárky psovi odstraňují, činí tak veterinář psovi v plné narkóze a to z již výše zmíněných důvodů prevence, později v případě zranění nebo rakoviny (pouze ve výjimečných případech).

Objektivně vzato, paspárky mohou psovi způsobovat problémy při chůzi, pes bude chodit nakřivo a to ovlivní stavbu kostí a stabilitu těla. Spousta majitelů paspárky vůbec neřeší, někteří jsou naopak striktně pro ostranění, stejně jako mnozí veterináři.

Kvůli kráse cokoliv?

Máte-li štěně či psa s rodokmenem, můžete mít na výstavách s paspárky problém, je potřeba „vylepšit“ mu vzhled, a tak mu za ně porota strhne body. Je na zvážení každého majitele, zda paspárky psovi nechá odstranit pro tyto estetické účely. 

Jak léčit zraněné paspárky

Pes si zraní drápek raz dva, je to velmi bolestivé zhranění, protože významně ovlivňuje možnost pohybu. Raději než praktikovat doma samoléčbu, vezměte pejska k veterináři, který ho důkladně prohlédne a určí vhodnou terapii.

Jak se starat o paspárky 

Stejně jako ostatní drápy, musí se také paspárky udržovat v délce, která bude psovi příjemná a nebude zvyšovat riziko zatrhnutí a zranění. Tato oblast je pro psa velmi citlivá, proto pokud stříháte psovi drápky sami, buďte opatrní.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 80% (hlasů: 43)

Témata

Autor článku

18.4.2017

Zdroje

petmd.cz

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Renata

10.3.2019 00:12

Dobrý den mám štěnátko křížence Amerického bulteriera ve věku 3 měsíců a má na zadních nohou paspárky. Chtěla bych se zeptat jestli je možné v tomhle věku paspárky odstranit a jestli je odstranění bezpečné Díky

Václava

11.10.2018 21:09

Jako paspárky chovatelé norníků vždy označovali 5.prst na předních nohách psů . v místě palce, jak v článku výše popsáno. Měli jsme CHS "Liščí mlýn", chovali jagy, welše, drsnosrst. jezevčíky. Hlavně u jezevčíků, zvířat, která měla být pracovně vedena /tj, u většiny/ se paspárky jednoduše odstřihly štěňatům ještě i slepým, u feny. Použily se řádně vydezinfikované nůžky se zahnutou špicí, ranka zastříkla desinfekcí, příp. sulf. práškem.. po chvíli šla štěňátka k feně a ta je olízala a "doléčila". Nikdy jsme neměli problém s hojením ranek, žádné šití, vylepování apod.. Naopak jsem viděla poraněné paspárky s utrženým drápem, nebo přímo odtržený paspárek, u zvířat,která je neměla v mládí odstraněna.. Vendy

Ivana

19.4.2017 09:58

Dobrý den, moc děkujeme za reakci, v článku jsme informaci upřesnili, aby nedošlo k mýlce, jak píše paní Alexandra. Omlouváme se za nedorozumění.

Jarka

18.4.2017 20:01

Milá Alexandro, děkuji za přesné vysvětlení pojmů. Po přečtení článku jsem pomalu objednávala svou fenku JRT na zákrok, aby neměla na nožkách něco, co by vlastně vůbec neměla mít...

Alexandra

18.4.2017 17:32

Článek se mi nelíbí, je to docela blbě napsáno, pro laika z článku vyplívá, že paspárek je i ten 5. prst na předních nohách. A tomu tak není. Na přední noze má být 5 prstů, na zadní 4 (samozřejmě jsou i vyjímky, kdy některá plemena mají dokonce 6. prstů). Paspárky jsou pouze nadbytečné zbytky prstů na ZADNÍCH nohách.... když píšete takto nesrozumitelné články, není se co divit, že nám do ordinace chodí lidi a chtějí uříznout paspárek - rozuměj 5. prst na předních nohách. Vždyť na internetu psali, že se má odstranit....

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Barfování a krmení psa je o zdravém selském rozumu, říká veterinář Milan Štourač

Pan doktor Milan Štourač patří k našim předním specialistům na výživu a B.A.R.F., vyzná se také v etologii psů, působí v Brně, kde má dlouholetou veterinární praxi. Specializuje se také na chov německých dog a francouzských buldočků ve své chovné stanici Bonoda. Povídali jsme si s ním o jeho názorech na B.A.R.F. a výživu psů celkově.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?