Odborník

Jdu na veterinu. Co mě čeká?
Co můžete čekat od veterináře a jeho služeb? Co musíte vědět vy a co naopak on? Být připraven a dobře informován je minimálně půlka úspěchu pro efektivní komunikaci a dohodu. Jak si tedy nejlépe porozumět?
ONLINE
PORADNA
11.9.2016
Odborník
Psinka byla zavlečena z Ameriky do Evropy v 18. století. Nejčastěji se vyskytuje ve formě plicní, střevní, nervové, někdy i v kožní formě. Pes na ni ve většině případů bohužel umírá.
Původcem onemocnění je virus, který nemocné zvíře vylučuje ve svých výměšcích. Napřímo se přenáší bezprostředním kontaktu psů, zprostředkovaně pak přes krmivo a vodu, výměšky nemocného psa, po olíznutí infikovaných předmětů a jiné. Nejčastěji psinkou onemocní štěňata a psi do jednoho roku věku, starší psi ale taktéž. Velký vliv na vznik a průběh onemocnění má zdraví psa a jeho celková kondice. Psinka se nejčastěji objevuje na jaře a na podzim
Podle toho, které orgány jsou nejvíce postižené, rozeznáváme čtyři základní formy nemoci, přičemž každý forma se může vyskytovat samostatně, obvykle ale jedna forma předchází druhou.
Projevuje se často jako zánět dýchacích cest, kdy psovi teče z nosu. Tento výtok je řídký, později hlenovitý až hnisavý s příměsí krve. Dostaví se kašel, který poukazuje na zánět hrtanu a průdušek, tento stav může vygradovat až v zápal plic. Současně s příznaky plicní formy se projevuje také zánět očních spojivek, vzácně také rohovky. Objevuje se světloplachost.
Projevuje se jako zánět žaludku a střev. Pes zvrací, zvratky jsou žlutě zbarvené, hlenovité. Objevuje se hlenovitý průjem často s příměsí krve.
Tato forma většinou nastupuje v průběhu formy plicní nebo střevní. Projevuje se záškuby v obličejové části – na čenichu, pyscích, tvářích, žvýkacích svalech. Záškuby objevují rytmicky trvale, nebo s časovým odstupem. V některých případech příznaky připomínají epileptický záchvat.
Méně častá forma, která se projevuje zrohovatěním a popraskáním vrchní vrstvy pokožky na polštářcích tlap.
Psinka se u psa projeví za 3–7 dnů. Existují však i případy, kdy pes umírá do 3 dnů.
Jedinou prevencí je očkování štěňat mezi 6.–8. týdnem. Léčba je ve většině případech neúspěšná a pes umírá.
Odborník
Co můžete čekat od veterináře a jeho služeb? Co musíte vědět vy a co naopak on? Být připraven a dobře informován je minimálně půlka úspěchu pro efektivní komunikaci a dohodu. Jak si tedy nejlépe porozumět?
Chovatel
Pořizujete domů chameleona, leguána, agamu či želvu? Terárium připravte předem a dobře promyslete, kde plaza koupit i čím ho budete krmit.
Odborník
Rozmnožování psů není úplně banální záležitost, pokud chcete dodržet všechny standardy čistoty a péče jak o fenu, tak o štěňata. Když se rozhodnete fenku připustit, je dobré mít informace o porodu i následné péči.
Jistě jste slyšeli o výchově koček, psů, dokonce možná i králíků, ale co výchova ptáků? Ty je totiž možné také vycvičit, například aby si ulevili na povel. Obecně platí, že u mladších ptáků je výcvik jednodušší než u těch starších a výcvik větších ptáků je snazší, protože se nevyprazdňují tak často. Zatímco andulka se bude potřebovat vyprázdnit několikrát za hodinu, u většího papouška to může trvat hodiny.
Hobby
Až budete letos vymýšlet dárek k Vánocům pro svého mazlíčka, zkuste na to jít originálně. Podívejte se na naše tři tipy na netradiční vánoční dárky pro milovníky zvířat.
© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!