VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Očkování chrání život psa, kočky i králíka. Co byste tedy měli vědět?

29.8.2016   

Jestliže si pořídíte štěňátko, dospělého psa, koťátko, kočku nebo králíka, měli byste je nechat naočkovat. Chráníte tak nejen zdraví vašeho čtyřnohého přítele, ale také zdraví zvířat a lidí kolem vás. Očkováním pomáháte vašemu mazlíčkovi předcházet nemocem, které jsou nejen nepříjemné, ale jejich léčba je časově náročná a finančně nákladná, některá onemocnění, jako například vzteklina, jsou navíc smrtelná.

Jak očkování funguje?

Při jakémkoliv očkování se do těla vpraví minimální množství virů či bakterií neboli patogenů, které způsobují nemoci. Zjednodušeně lze říci, že se zdravý organismus záměrně setká s méně nebezpečným mikrobem nebo jeho fragmentem, tělo nastartuje svůj obranný mechanismus a začne vytvářet protilátky. Pokud se zvíře později někdy setká s nemocí, proti které je očkované, protilátky začnou tělo bránit a nemoc tak nedostane šanci propuknout nebo bude její projev mírnější. 

Proti čemu zvíře očkujeme?

Očkujeme proti onemocněním virového typu. Proti těmto nemocem nepomáhají antibiotika a organismus se s nemocí musí vypořádat sám, podobně jako lidé s chřipkou. Existují ale i vakcíny proti nemocem způsobených bakteriemi, například leptospiróza, tetanus. Pravidelná vakcinace navíc zvyšuje proočkovanost zvířecí populace a snižuje tím výskyt onemocnění, v Česke republice je to například psinka neboli psí spalničky, která je pro psa často smrtelná.

Kdy zvíře očkujeme?

Očkování provádí vždy a pouze veterinář. Očkuje se jen zdravé zvíře bez projevu nemoci a případné medikace. Každou vakcinaci by mělo předcházet důkladné klinické vyšetření zvířete. Jestliže váš mazlíček trpí chronickou nemocí a bere léky dlouhodobě, pak se očkuje s již nastavenou léčbou, o tom vždy ale rozhoduje ošetřující lékař. 

Pejsci – první očkování v 6 týdnech věku.

Kočičky – první očkování v 8 týdnech věku.

Králíci – první očkování v 6 týdnech věku.

Očkování vždy závisí na nákazové situaci v daném místě.

Důležité je očkovat zvíře v pravidelných intervalech.

Po prvním očkování, takzvané primovakcinaci, se provádí přeočkování. U většiny nemocí za 2–4 týdny, tím  se dosáhne plné imunity. Další revakcinace je za půl roku nebo za rok, v závislosti na druhu nemoci.

Jestliže očkovací plán a časový interval nedodržíte, je velká pravděpodobnost, že není dosaženo plné imuntity a celý proces se musí provést znovu. Proto vždy dbejte rady veterináře a pravidelně kontrolujte očkovací průkaz.

 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 3)

Témata

Autor článku

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Králík jako nový člen domácnosti: s čím je potřeba počítat?

Pořídit si králíka jako domácího mazlíčka může mít hned několik výhod, je ale potřeba počítat i se starostmi. Králíci se dají dobře ochočit a dost možná je pro mnoho lidí lákavá i představa nenáročného chovu, nízká pořizovací cena a také relativně nízké náklady na chov. A v neposlední řadě bývá králíček velmi často jako roztomilý dárek pro děti. Co tedy od tohoto chlupáče očekávat?

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?