VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Jak se zbavit klíštěte u psa: návod na úspěšnou likvidaci parazita

16.3.2017   

Některé druhy klíšťat přenášejí potenciálně smrtelná onemocnění, která se kousnutím klíštěte přenesou na vašeho psa. V této části roku jsou právě klíšťata nejaktivnější a hledají hostitele, na kterých by se mohla živit. Abyste zabránili přenosu chorob a zajistili svému psovi klidné léto, je důležité vašeho mazlíka pravidelně kontrolovat na přítomnost parazitů

Jak zkontrolovat klíšťata na těle psa

Kontroly jsou obzvlášť důležité poté, co se svým psem vyrazíte do oblasti, kde se klíšťata často vyskytují. I když váš pes nosí preventivní obojek proti klíšťatům nebo je ošetřený lokálním přípravkem odpuzujícím klíšťata, během letních měsíců nemůžete rychlou kontrolou na přítomnost klíšťat nic zkazit.

Jak zkontrolovat, jestli váš pes nemá klíště? U některých psů je to jednodušší než u jiných. Dlouhá srst skýtá klíšťatům lepší podmínky pro přichycení a klíšťata v ní mohou zůstat bez povšimnutí delší dobu, zatímco kratší srst ponechává kůži viditelnější, takže se lépe kontroluje jednoduchým pročesáním prsty.

Současně je ale snazší najít na těle psa klíště než si všimnout menších parazitů, například blech. Klíšťata jsou obvykle tmavá a dost velká na to, abyste je uviděli (alespoň pokud váš pes nemá velmi dlouhou a/nebo hustou srst). Jakmile klíště najde na těle vhodné místo, přichytí se hlavou ke kůži a už se příliš nepohybuje. Čím déle se krmí, tím více se klíštěti zvětší tělo, které se naplňuje krví.

Nezapomínejte na všechny části těla

Při kontrole pročesávejte srst vašeho psa prsty, začněte u hlavy a postupně pečlivě zkontrolujte celé tělo. Nezapomeňte se podívat na krk pod obojkem, pod ocas a v okolí řitního otvoru. Klíšťata přitahují tmavé, skryté oblasti těla, takže prohlédněte psa také mezi prsty, na slabinách a v ohybu předních nohou (podpaží).

Při prohlídce se snažíte nahmatat útvar velikosti malého hrášku. K pročesávání srsti můžete použít jen prsty nebo kartáč či hřeben na blechy. Přerušte česání, pokud se hřeben zadrhne o něco vystouplého. V takovém případě se nepokoušejte srst pročesat násilím, zastavte se a zkontrolujte, o co se hřeben zadrhl, než budete pokračovat (není žádoucí odtrhnout hřebenem část těla klíštěte). Také si všimněte, jestli kůže není někde červená nebo podrážděná a hlídejte, jestli se pes někde nadměrně neškrábe nebo si některé místo zvýšeně neolizuje. To může signalizovat, že na tomto místě se přichytilo klíště.

Uši jsou pro klíšťata obzvlášť přitažlivou částí těla, protože jsou temná, vlhká a dobře skrytá. Při každé prohlídce svého psa mu zkontrolujte důkladně celé uši. Pokud pes soustavně třepe hlavou, ale ve vnějším zvukovodu žádného parazita nevidíte, váš veterinář může prohlédnout vnitřní zvukovod pejska zvláštním k tomu určeným nástrojem (otoskopem).

Odstranění a likvidace klíštěte

Při odstraňování klíštěte postupujte opatrně, abyste vytáhli klíště celé. Můžete k tomu použít jednorázové rukavice nebo papírový ubrousek. Pinzetou uchopte klíště za hlavičku, a to co nejblíže ke kůži. Pomalým a pevným tahem směrem od kůže klíště vytáhněte a dbejte na to, abyste nezmáčkli tělíčko klíštěte.

Pinzetou při vytahování klíštěte nekruťte, nesnažte se klíště spálit zápalkou a neaplikujte na kůži zvířete nic, co by mělo klíště přimět pustit se, protože tyto metody nefungují.

Po jeho odstranění klíště ponořte do malého množství lihu, abyste je zahubili. Nemačkejte klíště mezi prsty. Na místě odstranění klíštěte zůstane malá ranka. Jakmile klíště odstraníte, můžete ranku po něm vyčistit dezinfekcí nebo lehce potřít antibiotickou mastí.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 76% (hlasů: 45)

Témata

Autor článku

16.3.2017

Zdroje

petmd.com

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Hobby

Psí paspárek: pátý prst, který je potřeba odstranit?

Podívejte se na tlapku svého psa. Kolik vidíte drápků? Většina psů má čtyři na zadních končetinách a pět na obou předních končetinách. Ten drápeček navíc na vnitřní straně zadní nohy se jmenuje paspárek. Víte, proč ho pes má a jestli ho má mít?

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?