Odborník

Jdu na veterinu. Co mě čeká?
Co můžete čekat od veterináře a jeho služeb? Co musíte vědět vy a co naopak on? Být připraven a dobře informován je minimálně půlka úspěchu pro efektivní komunikaci a dohodu. Jak si tedy nejlépe porozumět?
ONLINE
PORADNA
5.5.2017
Odborník
Přibližně každý desátý psí pacient, který přijde do veterinární ordinace, trpí srdečním onemocněním. Jedná se o závažná onemocnění, kde je naprosto nezbytná včasná diagnostika, protože bude mít zásadní vliv na délku a kvalitu života vašeho mazlíčka.
Dilatační kardiomyopatie je strašákem chovatelů velkých a obřích plemen jako jsou německé dogy, irští vlkodavové, dobrmani nebo novofundlandští psi. Z menších plemen bývá statisticky nejvíce postižen boxer nebo kokršpaněl. K dilatační kardiomyopatii může dojít v každém věku, ovšem se zvyšujícím se věkem riziko stoupá. Většina pacientů je diagnostikována mezi 6.–10. rokem života.
Onemocnění může vzniknout z více příčin. Mezi ně se řadí parvoviróza, borelióza, zvýšená produkce hormonů štítné žlázy, autoimunitní onemocnění, výživové deficity či genetické abnormality. Tyto vlivy způsobují ovšem jen hrstku všech případů kardiomyopatie. Většina postižených psů má pravděpodobně genetický základ. Vlivem onemocnění dochází k funkčním abnormalitám srdce. Zhoršuje se kontraktilita (stažitelnost) srdečního svalu, ten slábne a ochabuje a srdeční komory se rozšiřují. Onemocnění končí městnavým srdečním selháním – srdce není schopné pumpovat krev a distribuovat ji po těle, to má za následek neokysličování tkání. Často je důsledkem onemocnění arytmie neboli porucha srdečního rytmu.
Postižení psi vykazují klinické příznaky choroby jen po krátkou dobu. Většina vývoje onemocnění, a to až po několik let, probíhá bez zjevných projevů nemoci. Například zjevně zdraví dobrmani mohou neočekávaně uhynout bez příznaků srdečního selhání.
Nemoc nepřichází najednou, zpravidla se projevuje postupně. Nemocní psi snáší hůře 6–12 měsíců před klinicky zjevným srdečním selháním vyšší zátěž, častěji se unaví, to se však může stávat i psům ve vyšším věku, nemusí to nutně souviset s onemocněním srdce.
Samozřejmě je velmi důležité odhalit nemoc včas. Spousta majitelů si nevšimne výše popsaných klinických příznaků. Anamnéza, kterou sdělíte veterináři, je pro něj velmi cenná a v případě dilatační kardiomyopatie z diskuse často vyjde najevo, že pejsek ztěžka dýchá, je unavený, moc mu nechutná, nejeví zájem o procházky a občas pokašlává. Veterinář tedy psa důkladně vyšetří a vznikne-li podezření na srdeční onemocnění, provádí se další vyšetřovací kroky.
Další doprovodná vyšetření zahrnují biochemický profil z krve a měření krevního tlaku.
Speciální terapie dilatační kardiomyopatie neexistuje. Léčí se především srdeční selhání a arytmie, kdy léky pomohou zmírnit klinické příznaky a prodloužit život pacienta. Pro majitele je důležité vědět, že srdce už se nikdy nevyléčí a podávání léků bývá zpravidla celoživotní. Mezi základní léčiva patří diuretika, která podporují vylučování vody a elektrolytů močí a snižují tvorbu edémů. Další skupinou léků jsou ACE inhibitory upravující krevní tlak. Pimobendan je lék, který zlepšuje kontraktilitu srdečního svalu. Dále pak mohou být podávána při poruchách srdečního rytmu podávána takzvaná antiarytmika. Pokud u vašeho psa byla diagnostikována dilatační kardiomyopatie, podávejte mu léky od veterináře pravidelně a i drobnou změnu zdravotního stavu s ním konzultujte. Dopřejte mu kratší nenáročné procházky a k fyzické aktivitě ho nenuťte. Při podávání diuretik musí mít zvíře neustálý přístup k pitné vodě, diuretika jsou močopudná a pejsek bude mít často žízeň. S lékařem se poraďte, čím vašeho psa krmit. Dieta by měla být s nízkým obsahem sodíku a zvýšeným podílem L-karnitinu, který je potřebný pro srdeční sval.
Identifikace postižených psů před nástupem srdečního selhání je obtížná. Psi s vysokým rizikem onemocnění jako jsou boxeři a dobrmani nebo psi s rodinným výskytem by měli být ročně monitorováni od věku 2.–3. roku života. Bohužel ve srovnání s ostatními plemeny je prognóza u dobrmanů velmi špatná. Délka života se od projevů příznaků srdečního selhání většinou pohybuje v rozmezí několika týdnů.
Odborník
Co můžete čekat od veterináře a jeho služeb? Co musíte vědět vy a co naopak on? Být připraven a dobře informován je minimálně půlka úspěchu pro efektivní komunikaci a dohodu. Jak si tedy nejlépe porozumět?
Kočičí obezita dosáhla v posledních letech podle některých veterinářů téměř epidemických rozměrů. Obezita je obecně přijímána jako nejběžnější nutriční problém psů a koček. Podle zkušeností odborníků, až jedna třetina bytových koček trpí nadváhou, mnohé z nich jsou však již obézní, v některých případech aniž by o tom jejich majitelé veděli.
Novinky
Od začátku příštího roku začne platit novela zákona o veterinární péči a bude zřízena jednotná centrální evidence označených psů a jejich chovatelů. Povede ji Státní veterinární správa.
Výživa má zásadní vliv na zdraví a život všech živočichů, tedy i morčat. Kromě semínkové stravy běžně dostupné v každém zverimexu ocení vaše morčátko také ovoce a zeleninu – jejich pravidelnou konzumací bude mít lesklou srst a pravděpodobně se dožije i vyššího věku.
Když se řekne zvířecí zápach, kočka asi nebude první zvíře, které si vybavíte. Čistotnost je ostatně jedna z nejvíce ceněných kočičích vlastností. Pokud si tedy u své kočky všimnete nepříjemného zápachu, neměli byste to brát na lehkou váhu. Ve většině případů je zápach u kočky znamením, že je něco špatně.
© 2016 - 2023 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!