VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

9 psích kožních problémů: jak je poznat a řešit

9.11.2020   

Hobby

Kožní problémy patří mezi nejčastější důvody, proč psi končí v ordinaci veterináře. Špatný stav psí kůže může mít celou řadu příčin, od vnějších parazitů, jako jsou blechy a roztoči, až po alergie a závažné endokrinní poruchy. Zatímco kožní onemocnění některých psů lze léčit doma, jakékoli zhoršení kožního problému nebo problém, který přetrvává déle než jeden nebo dva týdny bez zlepšení, je již důvodem, proč se obrátit na svého veterináře.

Vyrážka (zarudnutí nebo podráždění)

Příčiny mohou být:

 • Kontaktní dermatitida – reakce na kontakt s něčím dráždivým, jako je třeba břečťan, hnojivo nebo chemikálie na trávníku
 • Hmyzí štípnutí
 • Alergie

V případě podezření na kontaktní dermatitidu omyjte postiženou pokožku vodou, abyste odstranili veškeré možné dráždivé látky. Pokud vyrážka psa vyloženě neobtěžuje, není nutné ji léčit, skvrny by měly zmizet samy. V případě, že vyrážka psa obtěžuje, omyjte místo heřmánkem nebo specializovaným přípravkem. Pokud potíže přetrvávají, navštivte veterináře.

Strupy

Mohou být způsobeny infekcemi různého původu, například:

 • Impetigo – je nakažlivá, streptokoková infekcebakteriálního původu postihující povrchové vrstvy kůže
 • Ektoparazity (roztoči a blechy)
 • Pyoderma – kožní infekce; vrásčitá plemena psů mohou mít pyodermii s kožními řasami

Léčba se bude lišit – medikované šampony nebo masti, případně perorální antibiotika nebo antiparazitikum.

Červené skvrny

Červené skvrny na břiše během pozdního jara a začátku léta mohou být způsobeny kousnutím černé mušky. Tyto ploché červené skvrny obvykle psy neobtěžují a není potřeba je ošetřovat. Kousnutí černé mouchy lze zaměnit za skvrny kožního onemocnění, které vyžadují ošetření ve formě lokálních nebo perorálních antimykotik.

Malé červené hrboly

Vyvýšené červené hrboly mohou být způsobeny bakteriální nebo plísňovou infekcí kůže zvanou folikulitida. Veterinář obvykle nasadí perorální antibiotika, případně speciální šampony či masti.

Velké červené hrboly

Pokud jsou hrbolky větší a plošší bez strupů, může se jednat o kopřivku způsobenou alergickou reakcí. I když většinou toto není život ohrožující stav, otok způsobený alergickou reakcí může ucpat dýchací cesty, takže je důležité okamžitě kontaktovat veterináře.

Zčervenání / podrážděná kůže

Spolu se svěděním jsou zarudnutí a podráždění často nejčastějšími příznaky alergických reakcí u psů. V tomto případě je potřeba najít viníka – může se jednat o alergen v potravě, blechy nebo cokoliv jiného. Dočasně můžete pejskovi pomoci omýváním zarudlého místa šamponem s ovesnými vločkami, odvarem z ovesných vloček nebo heřmánku.

Horká místa 

Horká místa jsou způsobena nadměrným olizováním nebo žvýkáním postižené oblasti. Nadměrné olizování zavádí bakterie na traumatizovanou pokožku. Horká místa jsou častější v horkém a vlhkém podnebí a někdy se objeví poté, co byl pes vystaven vlhkosti z plavání nebo blátivého / deštivého počasí. Pejska po koupání nebo procházce ve vlhku vždy osušte.

Svědicí pokožka

Dvě hlavní příčiny svědění kůže jsou alergie a externí paraziti – blechy a roztoči.

Alergie
Svědění způsobené alergiemi obvykle postihuje nohy, místo v kloubním záhybu, bok, uši a třísla. Mírné alergie nebo svědění lze léčit uklidňujícím psím šamponem obsahujícím ovesné vločky. Velkou roli hraje při alergiích výživa a alergie na některou ze složek potravy.

Externí paraziti
Blechy častěji způsobují svědění na spodní části ocasu, na břiše a na vnitřních stehnech. Svědění způsobené blechami a roztoči bude nutné léčit léky specifickými pro daný druh parazita.

Ztráta srsti

Příiny ztráty srsti:

 • Alergie
 • Ektoparazité –  blechy a svrab roztočů
 • Cushingova nemoc
 • Dekubity, které se nejčastěji vyskytují u psů velkých plemen, způsobí vypadávání srsti na kostních místech
 • Genetika
 • Stres
 • Špatná výživa

Většina příčin vypadávání chlupů a srsti vyžaduje návštěvu veterináře, aby diagnostikoval příčinu. Lysiny mohou být zapříčiněny také otlaky z pelíšku, pokud je to váš případ, zajistěte psovi polstrované místo k ležení. 

Kožních potíží může být celá řada, některým pomůže čas nebo omývání vodou či odvarem z heřmánku, nelepšící se stav nebo dokonce zhoršení vyžaduje už odbornou péči.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 3)

Témata

Autor článku

9.11.2020

Zdroje

Foto: Adobe Stock
Zdroj: PetMD.com

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Jak se zbavit klíštěte u psa: návod na úspěšnou likvidaci parazita

Některé druhy klíšťat přenášejí potenciálně smrtelná onemocnění, která se kousnutím klíštěte přenesou na vašeho psa. V této části roku jsou právě klíšťata nejaktivnější a hledají hostitele, na kterých by se mohla živit. Abyste zabránili přenosu chorob a zajistili svému psovi klidné léto, je důležité vašeho mazlíka pravidelně kontrolovat na přítomnost parazitů

První pomoc

První pomoc: když má zvíře zánět

Zánět je obrannou reakcí organismu na poškození tkáně. Záněty se projevují se v různých místech a s různou intenzitou. U některých typů stačí počkat, jak se s ním organismus vyrovná, některé naopak vyžadují léčbu a tedy i návštěvu veterináře.

Odborník

Přípravky proti kočičím blechám: vhodné vs. naprosto nevhodné

Kočka není malý pes. To potvrdí každý chovatel koček. V případě podávání léků a preventivních preparátů, včetně přípravků na prevenci nebo léčbu zablešení, na tento fakt spousta chovatelů zapomíná. Toto opomenutí ale může být fatální a nejedna kočka za něj již zaplatila životem. Jaké tedy existují vhodné a naprosto nevhodné preparáty pro kočky?

Blechy útočí nejen na psy! Kde je očekávat a jak se jich zbavit?

Co blechám chybí na velikosti, to dohánějí svou vytrvalostí. Boj s těmito drobnými krvežíznivými parazity stojí spoustu peněz. Je to jeden z největších výdajů pro majitele domácích mazlíčků. Chovatelé si často stěžují, že i když prevenci proti blechám a klíšťatům věnují maximální péči, přesto někdy na svém mazlíčkovi blechy objeví. Odkud se tyto blechy berou? Většinou vysvětlení spočívá v jednom z následujících důvodů.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?