VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Koprofagie: 5 důvodů, proč pes pojídá výkaly

19.3.2017   

Pojídání stolice neboli koprofagie je u štěňat naprosto běžná. Může se však lehce stát, že se tento štěněcí nešvar stane zlozvykem a přetrvává i v dospělém věku psa.

 

Začíná to v doupěti

Zvyk pojídání výkalů začíná ještě v době, kdy je štěně u matky a se sourozenci. Do té doby, než jsou štěňata schopná jít se sama vyprázdnit, pojídá fena jejich výkaly proto, aby udržela pelíšek v čistotě a také proto, aby ji se štěňaty nevyčenichali predátoři. Přestože pejskům toto doma reálně nehrozí, mají tyto instinkty hluboko zakódované. Nechovají se takto jen psi, ale také jiní živočichové, aby ochránili svá mláďata. Může se tedy stát, že toto instinktivní chování štěňata od své matky odkoukají a začnou přirozeně dělat to, co ona. Fena obvykle přestane jíst výkaly svých potomků v době, kdy přejdou na tuhou stravu. Štěně však pokračuje v naučeném zvyku a zvědavosti, které ho vedou k ochutnávání a pojídání výkalů jiných psů.

Proč pes pojídá výkaly

Koprofagie není u psů až tak výjimečná, ovšem psi, kteří mají správně sestavený a vyvážený jídelníček, by časem z tohoto zlozvyku měli vyrůst. Pokud se vám nedaří pejska v tomto ohledu dovychovat, měli byste se poradit s veterinářem nebo specialistou na psí chování, který vám pomůže problém identifikovat. Mohou to být některé z následujících důvodů.

Špatné trávení

Štěňátko má problémy s trávením. Potrava může mít například nedostatek výživných látek a v podstatě to, co jde dovnitř, je podobné tomu, co vychází ven. V tomto případě psí hovínko chutná podobně jako jídlo, které štěně snědlo. Řešením může být nutričně vyvážená a kvalitní strava.

Nuda

Pokud je štěně zavřeně někde dlouho o samotě, najde si zábavu buď v okusování nábytku nebo v pojídání výkalů a hraní si s nimi, nebo v obojím.

Stres

Stres je častou příčinou pojídání vlastních výkalů štěňat i dospělých psů. Pokud je váš pes ve stresu, rozhodně ho nestresujte víc tím, že ho budete trestat za tento zlozvyk.

Hlad

Červi a jiný paraziti vyskytující se v psím zažívacím traktu, mohou požírat živiny z natrávené potravy a nutit tak štěně, aby si obstarávalo jídlo nad rámec běžného množství. Štěňata jsou ve vývinu a mají proto vyšší nároky na stravu a frekvneci krmení.

Získání pozornosti

Může to znít zvláštně, pokud jste ale na pojídání výkalů svého štěněte reagovali přehnaně, může si to pejsek spojit s tím, že i když udělá něco špatně, budete si ho víc všímat.

Někteří psi se tohoto zlozvyku zbavují hůře a některým se to nepodaří celý život. Nemusíte se s tím nutně smiřovat, určitě vyhledejte odbornou pomoc a pokud pes vykoná potřebu, rychle seberte výkaly do papírového sáčku. Tím jste udělali první krok k lepším zítřkům.

 

 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 85% (hlasů: 96)

Témata

Autor článku

19.3.2017

Zdroje

petmd.cz

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

První pomoc

První pomoc: když psa nebo kočku bodne hmyz

Bodnutí hmyzem patří zejména v létě mezi nejčastější poranění. Dochází k němu zpravidla při zájmu zvířete o zmíněný hmyz, když ho chytá ho do tlamy a nebo strká hlavu do hnízda. Pokud dospělé zvíře netrpí alergií a dostane žihadlo jinam než na některé z citlivých míst, pocítí bolest, ale nic vážného to s velkou pravděpodobností nebude. Jindy je však potřeba mít se na pozoru.

Odborník

Jak si porozumět s veterinářem?

Pokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.

Hobby

9 rad, jak najít ztraceného psa (bez paniky)

Znáte ten pocit, kdy se vám téměř zastaví srdce, protože jste svého psa ztratili na několik minut z dohledu? Ve většině případů vyběhne nečekaně zpoza rohu, jako by se nic nedělo. Pokud se ale nadobro ztratí, je potřeba situaci řešit a nepanikařit.

Víte, jak se chovat v psím parku? Mini etiketa vám napoví

Kromě parků a hřišť pro děti v poslední době vznikají také parky pro psy. Velká prostranství s vybavením, někde i se cvičištem a tréninkovým centrem. Na takovém místě si váš čtyřnohý přítel zaručeně užije spoustu zábavy.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?