CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Jak zastavit průjem a zvracení u psa

6.3.2017    30 895 přečtení    21 hodnocení

Průjem i zvracení jsou velmi častým problémem u psů. Zejména proto, že někteří doslova sežerou, na co přijdou. Někteří mohou ale průjmem trpět v důsledku važných zdravotních problémů a vyžadují pozornost hlavně tehdy, pokud se potíže dostavují pravidelně nebo alespoň velmi často.

Pes má průjem: co je potřeba sledovat

Hlavním ukazatelem je samozřejmě řídká stolice. Průjem může být také doporvázen zvracením, ztrátou chuti k jídlu, úbytkem tělesné hmotnosti, bolestí břicha, letargií a jinými příznaky.

Proč má pes průjem

Průjem dělíme na akutní a chronický. Akutní se vyskytne znenadání, u jinak zdravého psa může být způsoben stresem, náhlými změnami ve stravování, kvůli virovým, bakteriálním a parazitárním infekcím. Chronický průjem může být způsobený dietní alergií, nesnášenlivostí některé složky potravy, parazity (měchovci, škrkavkami či tenkohlavci), bakteriální infekcí, onemocněním slinivky, zánětlivým onemocnením střev, syndromem dráždivého tračníku, některými typy rakoviny a také chorobami mimo gastrointestinální trakt, například selháním jater nebo onemocněním srdce.

Jak průjem zastavit

Pokud je váš pes velmi mladý, štěňátko, nebo naopak senior, zavolejte si na pomoc veterináře. Tito jedinci můžou být rychle oslabení a dehydratovaní, i když se jedná jen o mírný průjem. Pokud se navíc ve stolici objeví krev, pes zvrací, je letargický, depresivní nebo má evidentně bolesti, mohou to být navíc příznaky vážných zdravotních potíží. Pokud je však pes jinak v dobré kondici, možná postačí domácí léčba.

  1. Dávejte psovi hodně napít, aby nedošlo k dehydrataci.
  2. Krmte ho libovým kuřecím masem bez kostí a suchou rýží do té doby, než se stolice vrátí do normálu.
  3. Jestliže průjem trvá déle než 24 hodin, zkontaktujte veterináře.

Každý pes je jiný a jistě máte své osvědčené způsoby, které pejskovi pomáhají v domácích podmínkách. Důležité je, aby pes průběžně pil, a krmte ho dietní a lehkou stravou, bez kůží, kostí a tuku. Pokud se vám zdravotní stav pejska nezdá, raději ho vezměte k veterináři, který mu dokáže pomoci rychle a šetrně.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 79% (hlasů: 21)

Témata

Autor článku

6.3.2017

Zdroje

petmd.cz

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Pes a kosti: vařené a zvěřinové jsou životu nebezpečné

Občas od někoho slyšíte, že pes nesmí kosti. Pravda je taková, že pes kosti jíst může – dokonce jsou důležitou součástí B.A.R.F. jídelníčku. Musí být ale zásadně syrové, ideálně ještě obalené zbytky masa, protože to v žaludku nastartuje trávicí enzymy, které pomáhají jídlo lépe strávit. Kosti také obsahují důležitý vápník, jejich kousání posiluje žvýkací svalstvo a skvěle fungují jako přírodní zubní kartáček. Jsou ale situace, kdy jsou pro psa životně nebezpečné a často za to může jen špatná informovanost páníčka.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Chovatel

Rozmnožování morčat: březost, krmení a růst mláďat

Patříte mezi ty chovatele morčat, jenž chtějí nechat svoji skupinku rozrůst? Morčata rodí velice vyspělá mláďata, která jsou prakticky ihned schopna samostatně žít, a některá jsou mnohdy vychována i bez kojení. Kdy je vhodné nechat samičku připustit a jak dlouho jsou mláďata závislá na mateřském mléku? Kolik mláďat může samička porodit? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, čtěte pozorně dál.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?