VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Jak zastavit průjem a zvracení u psa

6.3.2017   

Průjem i zvracení jsou velmi častým problémem u psů. Zejména proto, že někteří doslova sežerou, na co přijdou. Někteří mohou ale průjmem trpět v důsledku važných zdravotních problémů a vyžadují pozornost hlavně tehdy, pokud se potíže dostavují pravidelně nebo alespoň velmi často.

Pes má průjem: co je potřeba sledovat

Hlavním ukazatelem je samozřejmě řídká stolice. Průjem může být také doporvázen zvracením, ztrátou chuti k jídlu, úbytkem tělesné hmotnosti, bolestí břicha, letargií a jinými příznaky.

Proč má pes průjem

Průjem dělíme na akutní a chronický. Akutní se vyskytne znenadání, u jinak zdravého psa může být způsoben stresem, náhlými změnami ve stravování, kvůli virovým, bakteriálním a parazitárním infekcím. Chronický průjem může být způsobený dietní alergií, nesnášenlivostí některé složky potravy, parazity (měchovci, škrkavkami či tenkohlavci), bakteriální infekcí, onemocněním slinivky, zánětlivým onemocnením střev, syndromem dráždivého tračníku, některými typy rakoviny a také chorobami mimo gastrointestinální trakt, například selháním jater nebo onemocněním srdce.

Jak průjem zastavit

Pokud je váš pes velmi mladý, štěňátko, nebo naopak senior, zavolejte si na pomoc veterináře. Tito jedinci můžou být rychle oslabení a dehydratovaní, i když se jedná jen o mírný průjem. Pokud se navíc ve stolici objeví krev, pes zvrací, je letargický, depresivní nebo má evidentně bolesti, mohou to být navíc příznaky vážných zdravotních potíží. Pokud je však pes jinak v dobré kondici, možná postačí domácí léčba.

  1. Dávejte psovi hodně napít, aby nedošlo k dehydrataci.
  2. Krmte ho libovým kuřecím masem bez kostí a suchou rýží do té doby, než se stolice vrátí do normálu.
  3. Jestliže průjem trvá déle než 24 hodin, zkontaktujte veterináře.

Každý pes je jiný a jistě máte své osvědčené způsoby, které pejskovi pomáhají v domácích podmínkách. Důležité je, aby pes průběžně pil, a krmte ho dietní a lehkou stravou, bez kůží, kostí a tuku. Pokud se vám zdravotní stav pejska nezdá, raději ho vezměte k veterináři, který mu dokáže pomoci rychle a šetrně.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 74% (hlasů: 33)

Témata

Autor článku

6.3.2017

Zdroje

petmd.cz

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Zajímavosti ze světa zvířat. Víte, že...

Naši mazlíčci jsou podivná stvoření. Zajímali jste se někdy o to, proč se občas tak zvláštně chovají? Kočka se zdá být mazaná, kolik si toho ale zapamatuje? Jsou psi opravdu barvoslepí? Také máte pocit, že váš papoušek jí prakticky neustále? Zde je několik faktů o zvířatech, které by vás mohly zajímat.

7 rad, jak nepřekrmit ryby v akváriu

Překrmování akvarijních ryb je jedním z nejčastějších příčin úhynu rybek, znečistění vody, nárůstu řas a přemnožení mikroorganismů, které kazí vodu. Je několik způsobů, jak se problémům vyhnout. Budete mít radost vy i všichni obyvatelé vašeho akvária.

8 tipů, jak zvládnout jízdu na kole se psem

Při jízdě na kole je nejdůležitější vaše bezpečnost, bezpečnost psa a všech lidí kolem vás. Investujte proto svůj čas do výcviku, poznání jeho osobnosti a do pomůcek, které vám tuto disciplínu pomohou lépe zvládnout.

Hobby

Slepý pes i kočka: jak pomoci nevidomému mazlíčkovi

Váš mazlíček může oslepnout postupně i náhle z mnoha důvodů, mezi ty nejčastější patří diabetes, onemocnění sítnice, oční trauma či glaukom, na vině může být take genetika. Problému si nemusíte ze začátku vůbec všimnout, máte-li však podezření, určitě jděte ke svému veterináři.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?