Jen na chvíli jste se vzdálili z kuchyně a když se vrátíte, je už pozdě. Pečené kuře vytažené z trouby je pryč. Zloděj sedí na zemi, lapá po dechu a vypadá docela šťastně. Vy jste se mezitím několikrát vyděsili a hlavou se vám začaly honit možné scénáře, co se teď s vaším čtyřnohým přítelem bude dít, protože přece snědl zakázané vařené kuřecí kosti!
K veterináři ano, ale...
Psi jedí kosti po tisíce let a většinou je dokáží strávit poměrně dobře, bez problémů. Záleží také na velikosti plemene, pokud si váš jezevčík vzal příliš velké kuřecí sousto, může na tom být hůř než třeba statnější staford. Dřív než začnete panikařit, sledujte, jak se pes chová.
Co se může stát
Vařená kost může uvíznout psovi třeba v jícnu, pes začne slintat a říhat. Pokud mu uvízne vařená kost v dýchacích cestách v hltanu nebo na začátku dýchacích cest, poznáte to okamžitě, protože se začne dusit a nebude moci dýchat. Kuřecí kosti se snadno štěpí a při požití mohou způsobit perforaci jícnu nebo střevního traktu.
Co dělat, pokud vašemu psovi zaskočila vařená kuřecí kost
Jestli kost vidíte a nahmatáte ji, zkuste ji vytáhnout, dejte si ale pozor, aby vás pes nekousnul nebo abyste mu ještě neublížili tím, že ji posunete dále do trávicího traktu. Pokud se obáváte, že se kost zasekla v horních cestách dýchacích nebo v horním střevním traktu, jedná se o urgentní nouzovou situaci a měli byste vzít zvíře okamžitě k veterináři.
Zvíře odvezte na veterinu, pokud má některý z těchto projevů:
- Nechutenství
- Zvracení
- Průjem
- Letargie
- Slintání
- Kašel
- Problémy s dýcháním
- Časté říhání
Pokud pes po snědení pečínky nebo jiných vařených kostí nejeví žádné známky diskomfortu, tak ho jen nějaký čas sledujte, jestli se situace nezmění.