VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Kastrace feny: názor veterináře

25.10.2016   

Odborník

Kastrace je velmi diskutované chovatelské téma už několik let. V článku se dočtete o nejčastějších důvodech kastrace, postupu při operačním zákroku, rekonvalescenci feny i možných komplikacích.

Dva hlavní důvody kastrace feny: chovatelský a zdravotní

Chovatelské hledisko – to je celkem jednoduché, fena nebude hárat, nebude se moci rozmnožit a chovateli ubydou starosti s březostí a nechtěnými štěňaty.
Zdravotní – existuje řada nemocí souvisejících s pohlavním cyklem či pohlavními orgány. Častým onemocněním bývá pyometra (hnisavý zánět dělohy, budeme se jím zabývat v dalším článku), nádory pohlavních orgánů, cysty na vaječnících, nádory na mléčné žláze, falešná březost a v neposlední řadě i cukrovka, která s kastrací zdánlivě nesouvisí.

Kdy fenu kastrovat?

Nejlepším věkem pro kastraci je období před prvním háráním. Je vědecky podloženo, že se tím významně snižuje riziko nádorů na mléčné žláze. U většiny fen je toto období mezi 8.12. měsícem věku. Pokud už hárání proběhne a vy se rozhodnete fenu vykastrovat, provádí se pak v období pohlavního klidu, to znamená měsíc před předpokládaným háráním a nejdříve měsíc po právě skončeném cyklu.

Jak vypadá chirurgická kastrace feny?

Zákrok se provádí v celkové anestezii. Před uspáním musí být zvíře vyšetřeno (rozsah závisí na věku a zdravotním stavu). Anestezie se používá dle typu pracoviště a finančních možností majitele. Nejšetrnější anestezie je inhalační, kdy zvíře anestetikum přímo vdechuje, zároveň je monitorováno během celého zákroku. Před samotnou kastrací se feně aplikují antibiotika a léky proti bolesti.

Operační pole se vyholí, vydesinfikuje a zarouškuje. Přístup do dutiny břišní se standardně vede z linea alba (vazivový pruh, který prochází středem břicha a do kterého se upínají břišní svaly). Následuje vyhledání vaječníků, jejich uvolnění, podvaz a odstřihnutí. Poté se vybavuje děloha a po důkladném podvázání se rovněž odstraňuje. Dutina břišní se uzavírá v několika vrstvách.

Fenka se po operaci nechává v klidu a teple probudit, majitel si ji odvádí do domácí péče až při plném vědomí. Je potřeba udržovat klidový režim alespoň pět dnů po zákroku. Zvíře by nemělo mít zvýšenou fyzickou aktivitu a nemělo by si ránu olizovat. Stehy se odstraňují 10.–12. den po zákroku.

Mohou se vyskytnout komplikace?

Feny snáší kastraci všeobecně dobře, samozřejmě se mohou vyskytnout komplikace, jako je například nesnášenlivost anestetik a léků, reakce na šicí materiál, krvácení do dutiny břišní, nehojící se operační rány a jiné. V případě, že máte pochybnosti o tom, zda je s vaším zvířetem po operaci vše v pořádku, kontaktujte ihned veterinárního lékaře!

  1. Nejdiskutovanější komplikací, která se ovšem může projevit až za několik let, je močová inkontinence (pomočování). Přesné příčiny nejsou známy, ale pravděpodobně souvisí se snížením hladiny estrogenů, které ovlivňují svěrač močového měchýře. Pokud se daný problém vyskytne, lze jej velmi dobře ovlivnit pomocí léků.
  2. Dalším nepříjemným následkem kastrace může být obezita. Fenky jsou klidnější a hlavně pohodlnější. Jako prevence obezity stačí rozumná krmná dávka, případně krmivo určené pro kastrovaná zvířata, a dostatečný pohyb.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 83% (hlasů: 51)

Témata

Autor článku

25.10.2016

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Charakteristika želvy nádherné: vodní živel a dravec

Je to sladkovodní studenokrevný plaz, výborný plavec. Řádná péče o želvu je složitější, než se většina lidí domnívá. Hlavní zodpovědnost musí převzít dospělý, ne dítě. Péče o želvu zahrnuje údržbu a čištění akvária, krmení želvy a průběžné sledování jejího zdravotního stavu.

Častá onemocnění starších psů: 19 chorob a jak je poznáte

Starší psi běžně procházejí změnami ve funkci různých orgánových soustav a mnohé z těchto změn jsou nevyhnutelné. Pokud jsou ale změny vážné a orgány psa se s nimi nedokáží vyrovnat, pak dochází k onemocnění zvířete. Obvyklé nemoci starších psů a jejich projevy naleznete v následujícím přehledu.

První pomoc

První pomoc: když psa nebo kočku bodne hmyz

Bodnutí hmyzem patří zejména v létě mezi nejčastější poranění. Dochází k němu zpravidla při zájmu zvířete o zmíněný hmyz, když ho chytá ho do tlamy a nebo strká hlavu do hnízda. Pokud dospělé zvíře netrpí alergií a dostane žihadlo jinam než na některé z citlivých míst, pocítí bolest, ale nic vážného to s velkou pravděpodobností nebude. Jindy je však potřeba mít se na pozoru.

Odborník

POZOR: nežádoucí reakce na očkování psů a koček

Nežádoucí reakce na očkování je jakýkoliv vedlejší projev nebo nechtěná změna zdravotního stavu zvířete, nastávající v důsledku aplikace očkovací látky. Očkování je obecně velmi démonizováno, mnohými lidmi zatracováno a je mu přisuzována spousta zcela nesmyslných a nepravdivých důsledků. Pozitiva očkování jsou neoddiskutovatelná, v tomto článku však shrneme jeho nejčastější negativní důsledky. Zaměříme se pouze na případy, kdy je vakcína správně skladovaná a správně aplikovaná, použití nevhodných preparátů nebo aplikace jinam než na určené místo nejsou předmětem tohoto článku.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?