VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Jak pečovat o starého psa: změňte mu pohybový režim, stravu a víc si s ním hrajte

21.4.2020   

Odborník

Jednou to přijde. Z vašeho pejska se stane pes senior, který bude mít specifické potřeby a nároky. Vzpomínáte si, když byl ještě štěňátko? Potřeby se mění v každém věku a je potřeba na to brát ohled. Na co se tedy máte připravit?

Jak určit míru stáří psa a co bude jinak

O psovi uvažujeme jako o stárnoucím a starém zhruba od 7 let u psů středních a větších plemen a od 9 let u psů malých plemen. Psi velkých a obřích plemen stárnou ještě o něco dříve. Co je potřeba hlídat, změnit a co vás jako majitele čeká? Pes se pozvolna bude stávat pomalejším, nezvládne již takovou fyzickou zátěž, zpomalí se mu trávení, zhorší se mu smyslové vnímání a mohou se objevit choroby typické pro vyšší věk.

Pohybový aparát

Kloubní aparát psa již nemusí fungovat jako dříve, slábnou svaly a v těle se ukládá více tuku. Je zapotřebí poskytnout psovi přiměřený a především pravidelný pohyb a tím mu udržovat fyzickou kondici. Pokud se po procházce pes jeví unavený nebo například kulhá, příště ji o něco zkraťte. Je vhodný čas zařadit do stravy psa potravní doplňky – kloubní výživu s glukosaminem, chondroitinem, kyselinou hyaluronovou a kolagenem, případně MSM jako složkou proti bolesti.

Trávicí systém

Stárnutí určitě uvidíte na stavu chrupu vašeho psa. Na zubech se ukládá zubní plak a kámen, může se přidružit zánět dásní i vypadávání zubů. O zuby je nezbytné se starat, určitě je nechce vyšetřit veterinářem, který vám doporučí vhodnou péči – čištění zubů v domácím prostředí, potravní doplňky, případně bude nezbytné provést odstranění zubního kamene ultrazvukem na veterině. Psovi se zpomaluje metabolismus. Je vhodné změnit krmivo na takové, které je určeno pro seniory – je dobře stravitelné, obsahuje méně energie, kvalitní bílkoviny a tuky. Ujistěte se, že se mu dobře tráví a vylučuje. Zabraňte tomu, aby pes tloustnul a přizpůsobte tomu denní krmnou dávku. Může být vhodnější krmit psa vícekrát za den menší dávkou, bude se mu tak lépe trávit.

Kardiovaskulární systém

Zbystřete, pokud se pes více zadýchává, kašle, chroptí, dýchá zrychleně nebo s větším úsilím. Vyšetření u veterináře může odhalit srdeční nebo respirační onemocnění, z nichž mnoho se dá velmi účinně léčit.

Nervový systém a smysly

Starší pes může postupně hůře vidět a slyšet. Ohrožuje to i jeho bezpečnost, nezapomeňte ho tedy mít při pohybu venku skutečně pod dozorem, nemusí slyšet nebo vidět nejen blížící se nebezpečí, ale ani vás. Zhoršovat se může i paměť a schopnost orientace, pes již nebude reagovat na některé vaše povely, nezvládne se přizpůsobit nové situaci. Buďte trpěliví, ale nerezignujte na hru a výcvik, stimulace nervové soustavy je velmi účinným bojem proti stárnutí. Jako vhodný potravní doplněk zvolte Omega nenasycené mastné kyseliny 3 a 6, které mají blahodárný efekt i na klouby, srst a metabolismus. 

Kdy jít na prohlídku?

Starší zvíře si zaslouží pravidelnou preventivní prohlídku u veterináře minimálně jednou ročně. Kromě důkladného klinického vyšetření a rozhovoru s majitelem zaměřeného na změny související s věkem a rizika vzniku některých nemocí, je vhodné provést vyšetření krve a moči a případně sono břicha nebo rentgen hrudníku. Veterináře také navštivte kdykoliv se stav vašeho psa rychle změní – pes začne méně žrát, méně nebo více pít, je apatický, kňučí, ztrácí rovnováhu a mnohé další symptomy. Některá onemocnění jsou sice chronická, ale projeví se až po překonání určité hranice. Čím dříve se odhalí, tím větší je šance na úspěšnou léčbu.

Nebojte se stárnutí, které u psů zkrátka přichází rychleji než u lidí. Nechte psa hodně odpočívat, přizpůsobte mu prostředí a program a užijte si s ním ještě spoustu báječných chvil.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 93% (hlasů: 12)

Témata

Autor článku

21.4.2020

Zdroje

Foto: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Jak se připravit na návštěvu veteriny?

Spolupráce veterináře a klienta je jedním ze zásadních bodů léčby a vzájemné porozumění, je obrovským krokem na cestě k úspěšné terapii. Jako autorka článku musím přeci jen trochu více stát na straně těch v bílých, zelených nebo modrých pláštích. Z této pozice vám i lépe přiblížím, proč ta komunikace někdy tolik vázne.

Hobby

9 psích kožních problémů: jak je poznat a řešit

Kožní problémy patří mezi nejčastější důvody, proč psi končí v ordinaci veterináře. Špatný stav psí kůže může mít celou řadu příčin, od vnějších parazitů, jako jsou blechy a roztoči, až po alergie a závažné endokrinní poruchy. Zatímco kožní onemocnění některých psů lze léčit doma, jakékoli zhoršení kožního problému nebo problém, který přetrvává déle než jeden nebo dva týdny bez zlepšení, je již důvodem, proč se obrátit na svého veterináře.

První pomoc

První pomoc: uštknutí hadem

V našich podmínkách se setkáváme pouze s jedním druhem jedovatého hada, a tím je zmije obecná. Nejčastěji jí můžeme spatřit v období dubna až října. Zmije je velmi plachá a na zvíře zaútočí pouze v sebeobraně nebo pokud je vylekána.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?