VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

12 fascinujících faktů o štěňatech. Jak jsou na tom po narození?

12.6.2017   

Hobby

Štěňátka jsou maličká, roztomilá, a naprosto fascinující! První dny štěněčího života nepatří mezi ty nejakčnější. Vlastně jde jen o hodně spánku, jezení a vyměšování, asi tak jako v životě většiny novorozenců. Je ale několik věcí, které by novopečení štěněčí rodiče měli vědět, aby jejich kulička vyrostla ve zdravého a spokojeného psa.

Vyvíjí se velmi rychle

V děloze se štěňátka vyvíjejí asi dva měsíce, což je u psů normální doba těhotenství.

Za týden zdvojnásobí svou váhu

Štěněčí váha, a v podstatě celkový zdravotní stav, se liší plemeno od plemene. Obecně ale platí, že by štěňátka za první týden života měla zdvojnásobit svou tělesnou hmotnost.

Nevidí, neslyší, ale umí povídat

Během prvních dvou měsíců života štěňátka nevidí, ani neslyší, dokáží ale vyluzovat různé zvuky. Zvukově se začnou projevovat hned po narození, poté, co z nich matka olíže obal, v němž byli společně s plodovou vodou, a povzbudí je tím k akci. Po 10 dnech začnou otevírat oči, ačkoli je ještě nemají plně vyvinuté. Oční bulva se plně zformuje až ve věku 10 týdnů. Všechna štěňata se rodí s modrýma nebo šedýma očima, jejich skutečná barva se ukáže až v deseti měsících. Co se týče sluchu, ten se formuje až od 14. dne života. Do té doby štěňátka slyší špatně.

Hodně jí a hodně spí

Právě narozená štěňátka jí každé dvě hodiny. Ačkoli nevidí, používají instinkty a reflexy, aby našla matčinu bradavku a mohla se nasytit. Pokud se zrovna necpou, spí. Štěňata prospí devadesát procent času, tedy až 22 hodin.

Neumí se sama vyprazdňovat

Matka musí jazykem stimulovat štěňata, aby se vyprázdnila, protože to sama neumí. Pokud štěňata matku nemají, veterinář radí, masírovat jim bříško a zadeček vlhkým ubrouskem, dokud se nevykálí.

Potřebují teplo

Pro čerstvě narozená štěňátka je teplo zásadní. Nedokáží totiž moc dobře regulovat svou tělesnou teplotu. Měla by se udržovat v teplotě kolem 23 stupňů Celsia při 80procentní vlhkosti, to jsou ideální podmínky pro jejich zažívání, imunitu a ostatní tělesné funkce.

Narodí se chlupatá, ale bezzubá

Štěňata se rodí chlupatá. Jak moc chlupatá závisí na plemeni psa. Při narození mají takzvanou štěněčí srst, kterou během prvního roku života úplně shodí a postupně nahradí srstí dospěláckou. Také mají při narození krátké ostré drápky. S jejich stříháním je nejlepší počkat přibližně čtyři až šest týdnů. Pokud vidíte, že ubližují matce, mohou se drápky ostříhat dříve. Zuby se jim začnou prořezávat kolem čtvrtého týdne života. Mezi třetím a čtvrtým měsícem začnou ztrácet mléčné zoubky a začnou jim růst pořádné tesáky.

Učí se rychle

Novorozenci se budou jen tak plazit a batolit. Od třetího měsíce života začnou chodit a zlepšovat své motorické schopnosti, což zahrnuje i vrtění ocáskem.

Jsou náchylní k nemocem

Od čtyř do dvanácti měsíců jsou štěňata obzvláště citlivá na onemocnění jako parvovirus nebo psinka. Po narození také hrozí riziko nakažení herpetickými viry, které mohou chytnout od ostatních psů v domácnosti, nebo je může nakazit matka při porodu. Pokud jsou viru vystavena po delší dobu, štěňata bohužel většinou umírají.

Rodina nadevše

Štěňata by neměla být od matky a sourozenců odloučena před osmým týdnem života, mohou klidně zůstat v rodinném kruhu až do dvanácti týdnů. Odebrání štěněte příliš brzy může ohrozit jeho zdraví a vývoj imunitního systému. Štěňata ponechaná u matky mají menší riziko vystavení infekčním onemocněním. Pokud jsou odebrána příliš brzy, nemají ještě plně vyvinutý imunitní systém a snáz se nakazí.

Potřebují socializaci

Všechno se netočí jen kolem zdraví. Během třetího až čtrnáctého týdne života je pro štěňata velmi důležitá správná socializace. Štěňátka se potřebují dostat se do kontaktu s jinými psy, kočkami a lidmi. Se začátkem socializace by se mělo začít kolem třetího týdne, protože v tomto období se štěněčí mozek vyvíjí nadzvukovou rychlostí. Štěňata jsou v té době již naprosto schopna vnímat a pracovat se svým okolím. Kolem čtvrtého týdne si pak začínají hrát ve skupině.

Očkování a odčervení

Když si štěňátko konečně přinesete domů, je třeba s ním navštívit veterináře, a to zhruba v osmi týdnech. Parazitům se dá předcházet odčervením a čistým prostředím, ve kterém pejsek žije. V každém případě by měl veterinář zkontrolovat stolici. V té době by měla být štěňata také očkována, protože se z jejich systému začnou vyplavovat protilátky z matčina mléka.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 91% (hlasů: 13)

Témata

Autor článku

12.6.2017

Zdroje

petmd.cz

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Hobby

Vychováváme děti k lásce ke zvířatům: 5 nejlepších mazlíčků do školní třídy

Pro malé i starší školáky je zvířecí mazlíček ve třídě skvělá příležitost, jak se něco dozvědět o zvířatech, o péči o ně a o radosti, kterou přinášejí. Těžko najdete lepší způsob pro děti, jak sledovat životní cyklus zvířete, než mít zvířátko ve třídě a získat zkušenost z první ruky. Sice by se mohlo zdát, že každé zvířátko je vhodné, není to však pravda. Zde je náš seznam nejlepších mazlíčků do školní třídy.

Granule a konzervy: co řešit při jejich výběru?

Dnešní trh se jídlem pro psy je doslova přesycený značkami všeho druhu. Neplatí, že čím dražší, tím kvalitnější. Co byste tedy měli zohlednit při výběru komerčního krmiva, tedy granulí a konzerv.

Hobby

Odkud se vzalo morče: jeho původ a příbuzenstvo

Morče domácí patří do řádu hlodavců. V zoologickém systému tvoří specificky vymezenou a na druhy bohatou skupinu s názvem morčatovití. Původně morčata pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky, do Evropy se dostala v 16. století, kde byla velmi vzácná. Pro chov se vybírali klidní jedinci, z nichž lidé vychovali první domácí zvířata.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?