CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Granule a konzervy: co řešit při jejich výběru?

9.11.2016    6 102 přečtení    16 hodnocení     3 komentáře

Dnešní trh se jídlem pro psy je doslova přesycený značkami všeho druhu. Neplatí, že čím dražší, tím kvalitnější. Co byste tedy měli zohlednit při výběru komerčního krmiva, tedy granulí a konzerv.

 

Co je podstatné při výběru správného krmiva pro psa 

  1. Věk psa – jiné výživové nároky má štěně a jiné dospělý či starý pes.
  2. Pohlaví psa – zde je menší rozdíl v krmení u březích a kojících fen, které mají zvýšené nároky na přísun vitamínů a minerálů.
  3. Zdravotní stav psa – pokud víte, že je váš pes alergický, špatně snáší nějakou složku krmiva, má nemocné srdce, játra, ledviny či jiné orgány, nebo má třeba cukrovku, bude mít jiné výživové nároky, než zcela zdravý jedinec.
  4. Životní styl psa – jestliže máte doma psa gaučového typu, který většinu dne tráví doma sám nebo zavřený v bytě, bude mít zcela jistě jiné nároky na výživu než pes, který převážnou část roku tráví venku nebo v lese.
  5. Cena a složení krmiva – ta spolu většinou hodně souvisí, krmivo koupené v hypermarketu bude méně kvalitní než to u certifikovaného prodejce. Proto čtěte obaly krmiv, hodně vám napoví, co vašemu psovi dáváte. Složení najdete na obale krmiva, píše se v něm z čeho se krmivo skládá, druhou částí jsou deklarované jakostní znaky. 

Stanovte si měsíční rozpočet na krmivo

Samozřejmě, že na svém miláčkovi nechcete šetřit, ale doporučujeme následující:

  1. Neorientujte se podle ceny za pytel granulí, ale podle toho, kolik vás celkově stojí krmná dávka na měsíc, pak můžete porovnávat.
  2. Nekrmte psa komerčním krmivem různých cenových kategorií s různým složením. Například skoky z 25% obsahu masa na 70% je pro psa náročné na zažívání a ledviny.

Co sledovat na obale krmiva

Složení krmiva

Jednotlivé složky jsou řazeny sestupně podle procentuálního zastoupení. Například v kvalitních konzervách najdete rybí olej, bylinky, kvalitní přílohy, brambory, ovoce i zeleninu.

Deklarované jakostní znaky

Ty říkají, kolik čeho v krmivu je. Je to množství bílkovin, uhlohydrátů, tuků, obilovin, množství vápníku a fosforu, vlákniny, vlhkosti, ale třeba také popela. Velmi podstatnou složkou jsou také sacharidy, některá krmiva na svých obalech uvádějí také množství nenasycených mastných kyselin. Přestože to není legislativně povinné.

Zdroje složení

Zjišťujte si, odkud pochází především bílkoviny, sacharidy a tuky. Protože psi jsou masožravci, měly by všechny tuto složky krmiva pocházet z živočišných zdrojů. U konzerv je to zejména druh masa, který obsahují, ale i vedlejší produkty. Čím podrobnější je specifikace, tím lepší to je pro vás signál, že výrobce nic netají.

Slovo závěrem: čtěte. A orientujte se podle ceny za krmnou dávku, ne za pytel. Zajímejte se o složení potravy vašich miláčků a ptejte se jak zkušenějších pejskařů, tak i veterinářů.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 84% (hlasů: 16)

Témata

Autor článku

9.11.2016

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Vojtěška

9.2.2018 20:20

carnilove kupuju od malička, náš hafan je spokojen, má je rád. Ale odborník nejsem....zkuste se zeptat, až půjdete k veterinářovi...ten řekne víc.

Namšová

12.12.2017 00:24

Dobrý den, zajímalo by mne, jaký názor máte na tyto granule - https://www.zooo.cz/carnilove-adult-lamb-wild-boar-12kg-P9170/. Vypadají docela dobře, přesto bych ráda radu odborníka.

Martina

1.8.2017 01:17

Dobrý den, jaký máte názor a zkušenosti na toto krmivo - https://www.petpohoda.cz/psi/krmiva/sucha-krmiva/trainer-personal-medium-maxi-sensintestinal.html ? Ráda bych svému psíkovi dopřála to nejlepší na trhu. Díky

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Pes a kosti: vařené a zvěřinové jsou životu nebezpečné

Občas od někoho slyšíte, že pes nesmí kosti. Pravda je taková, že pes kosti jíst může – dokonce jsou důležitou součástí B.A.R.F. jídelníčku. Musí být ale zásadně syrové, ideálně ještě obalené zbytky masa, protože to v žaludku nastartuje trávicí enzymy, které pomáhají jídlo lépe strávit. Kosti také obsahují důležitý vápník, jejich kousání posiluje žvýkací svalstvo a skvěle fungují jako přírodní zubní kartáček. Jsou ale situace, kdy jsou pro psa životně nebezpečné a často za to může jen špatná informovanost páníčka.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Kokcidióza u králíků: základem proti onemocnění je hygiena

Králíci jsou domácím zvířetem, které lze poměrně snadno chovat v malochovech pro maso. Bílé králičí maso obsahuje v porovnání s ostatními domácími zvířaty nejméně cholesterolu. Také má větší podíl bílkovin, minerálních látek a vitamínů. Je lehce stravitelné a vhodné pro dietní režim. Ovšem, v poslední době se stali králíci častěji domácími mazlíčky než producenti masa. V obou případech chov králíků má své úskalí a setkáváme se zde s různorodými chorobami.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?