CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Nebezpečná onemocnění koček: FIP, FIV, FeLV. Víte o nich všechno?

31.8.2017    34 486 přečtení    46 hodnocení     3 komentáře

Odborník

Chov koček, které mají volně přístup ven a mohou běhat po okolí, s sebou přináší mnohá rizika. Mimo domov na kočku číhá spousta nebezpečí – vedle kol automobilů, kočičích rivalů a rváčů a zlých lidí jsou to i nebezpečné a pro kočku smrtelné virové infekce. Patří mezi ně infekční peritonitida koček, virová imunodeficience a felinní virová leukémie.

Infekční peritonitida koček (FIP)

V současnosti je FIP nejzávažnějším virovým onemocněním mladších koček – většina pacientů je mladší dvou let. Původcem je virus náležící do čeledi Coronaviridae. Má letální průběh a účinnost terapie bývá minimální. K nakažení dochází při kontaktu s infikovaným jedincem, například společným sdílením misek na krmivo a vodu. Kočky mohou být skrytým zdroje infekce až několik let, než se u nich objeví příznaky onemocnění.

Virus se dostává přes sliznice do organismu hostitele a množí se v buňkách různých částí těla, nejčastěji napadá orgány břišní dutiny, dále orgány hrudní dutiny, oči a centrální nervovou soustavu. Onemocnění se může projevit ve dvou různých formách.

  1. První z nich je forma efuzivní, kdy počátečními příznaky jsou nechutenství a horečka, kterou nelze snížit antibiotiky. Dochází ke zvětšování objemu dutiny břišní v důsledku hromadění tekutin. Mohou se objevit i dýchací potíže v důsledku hromadění tekutiny v dutině hrudní, u některých pacientů dochází i k hromadění tekutiny v osrdečníku. Mezi další příznaky patří zvracení, průjem, žloutenka a pankreatitida.
  2. Další formou onemocnění je neefuzivní forma, kdy lze pozorovat nechutenství, vyčerpání, ztráty hmotnosti, neurologické příznaky, postižení očí, poruchy více orgánů (poruchy ledvin, jater, sleziny, zvětšené mízní uzliny), zvracení a průjmy.

Virová imunodeficience koček (FIV)

Původcem FIV je Lentivirus z čeledi Retroviridae, vyvolávající poškození imunitního systému. Pro přenos infekce je nutný těsný kontakt mezi kočkami, nejčastěji dojde k přenosu kousnutím pozitivním zvířetem. Virus je přítomen v krvi, v mozkomíšním moku, ve slinách a v semenné plazmě. Koťata se mohou infikovat ještě v děloze, během porodu nebo pitím kolostra a mléka. Transfúze krve je také možným způsobem přenosu infekce. Po proniknutí do organismu dochází k množení viru především v lymfatické tkáni. Deplece lymfocytů vyvolává u infikovaných zvířat imunosupresi a může docházet i k tvorbě neoplazií, např. lymfomů. V akutní fázi infekce se projevují nespecifické klinické příznaky jako je horečka, ulcerace v dutině ústní, stomatitidy, záněty spojivek nebo pyodermie. V dalších fázích může docházet k nechutenství, hubnutí, asymptomatickému nosičství viru a k postupnému rozvoji sekundárních infekcí. Mezi sekundární infekce řadíme parazitární i bakteriální onemocnění, která postihují horní i dolní cesty dýchací, kůži, močové cesty nebo i nervový systém a oči. Konečná stádia jsou typická ztrátami hmotnosti, anémií a leukopenií, infekcemi postihujícími současně více orgánů, poškozením mozkové kůry, postižením očí, kožními parazitózami a chronickými průjmy.

Felinní virová leukémie (FeLV)

Původcem FeLV je virus patřící do čeledi Retroviridae. Zdrojem infekce jsou již infikované kočky, k přenosu může docházet slinami, močí (např. potravou kontaminovanou močí), mateřským mlékem nebo pohlavním stykem. Virus se pomnožuje v těle hostitele, cílovými buňkami jsou především lymfocyty, buňky lymfoidní tkáně (např. mízní uzliny), kostní dřeň a střevo. Při infikování novorozených a velmi mladých koťat dochází k rychlému průběhu onemocnění a kotě brzy hyne. U dospělých koček je možné při včasném zahájení terapie úmrtí oddálit, onemocnění však zcela vyléčit nelze. Dochází k tvorbě nádorů lymfoidní tkáně a dalších orgánů, k narušení krvetvorby a k závažné imunodeficienci, k enteritidám, polyartritidám, k potratům nebo nervovým příznakům. Komplikace dalšími onemocněními může být při snížení imunity fatální.

Prevence onemocnění

Pokud se i přes všechna rizika rozhodne majitel svou kočku pouštět mimo domov, je potřeba zvážit vakcinaci zdravých koček proti těmto infekcím. U již infikovaných koček je nutná izolace od ostatních jedinců k zabránění dalšího přenosu na zdravé kočky. K dalším způsobům možné prevence patří i kastrace, tento způsob však není na 100% dostačující.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 83% (hlasů: 46)

Témata

Autor článku

31.8.2017

Zdroje

https://www.cliniciansbrief.com/article/feline-infectious-peritonitis

https://www.cliniciansbrief.com/article/feline-retrovirus-infection

SVOBODA, Miroslav. Nemoci psa a kočky. 2. vyd. Brno: Noviko, 2008-. ISBN 978-80-86542-18-8.

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

www.savannah.cz

9.9.2017 06:36

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li se u nás v ČR provádí testy na FIV, FeLV a onemocnění krve PKD? Do teď jsme byli zvyklí posílat vzorky krve k otestování do zahraničí. Děkuji

Ascar

1.9.2017 00:00

souhlasim s Ali .Nas kocour Ben v 5ti letech stáři dostal nemoc FIP . Tez bylo redceno ze udajna vakcína existuje ale nikoliv u nas v ČR a ze navíc ma vakcína vedlejsi ucinky ba dokonce nefunguje jak má .vakcína by mu aj tak nepomohla muselo se kazde dva dny katetrem odebirat tekutina aby mohl vůbec dýchat a netlačilo mu to srdicko ci plice. nemoc sla pomerne rychle takze nez by nejaka vakcína dorazila bylo my pozde. a ohledne kastrace v clanku to je vtip ? když bude se podad jen kastrovat tak kde a jak chcete sehnat si nejake kotatko ? přes inzeraty za prachy nebo z množíren za prachy ? nu coz to uz asi patri do jiné diskuze ale kastrace nemá opakuji nemá vliv na to ze dana kocka bude nekdy infikovana .rozhodne to nezabrani nemocem které jsou prenosne pouhym dotekem . Ohledne FIP tak na to neexistuje lek který by danou nemoc aspoň spomalil jde to prilis rychle ,vic jak rakovina . Fipka trvala mesic od odhaleni a byla nutna eutanazie u rakoviny trvalo Macikovi rok od odstraneni první bulky, Takze jinymy slovy pokud z ničeho niic nekomu zacne tloustnout kočka a citit v brise tekutinu ,je na case předem se rozloučit s ni a doprat dustojny odchod a netrápit ji,nebot prava pomoc ještě neexistuje.Vsem kočičim tlapkam preji hodne zdravíčka.

Ali

31.8.2017 09:25

Vakcinace proti FIP a FIV? To je vtip nebo byly v poslední době vyvinuty skutečně funkční vakcíny proti těmto onemocněním, o kterých široká chovatelská veřejnost ještě nemá ponětí? Dosud známá vakcína proti FIP má velmi slabou procentuální úspěšnost, zato časté negativní účinky, mimo jiné i spuštění onemocnění FIP, takže tu už slušní veterináři ani nenabízejí. V tomto roce jsem viděla článek, že se snad konečně podařilo vyvinout lék na FIP, ten je u nás ovšem nedostupný. Proti FIV žádná vakcína neexistuje. Použitelná je pouze vakcína proti FeLV. Musím konstatovat, že závěr tohoto článku je naprosto nepoužitelný a zavádějící. Kdybyste raději napsali o panleukopenii či kočičím herpesviru, to byste pak na závěr mohli propagovat i tu vakcinaci.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Pomoc! Moje kočka je asi obézní

Kočičí obezita dosáhla v posledních letech podle některých veterinářů téměř epidemických rozměrů. Obezita je obecně přijímána jako nejběžnější nutriční problém psů a koček. Podle zkušeností odborníků, až jedna třetina bytových koček trpí nadváhou, mnohé z nich jsou však již obézní, v některých případech aniž by o tom jejich majitelé veděli.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?