VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Ptačí chřipka aktuálně: Jak ochránit opeřené mazlíčky v domácnosti?

1.2.2017   

Chovatel

V současnosti Evropská unie eviduje 600 ohnisek ptačí chřipky, téměř polovina je v Maďarsku. Česko jich má 15. Jak by měli postupovat chovatelé papoušků v blízkosti prokázaných ohnisek ptačí chřipky? Článek je zaměřený především na majitele domácích mazlíčků včetně těch, co vyznávají volný let papoušků.

Základ je izolace od venkovního ptactva

Je především nutno zdůraznit, že papoušky je třeba naprosto izolovat od venkovního světa a to zejména od kontaktu s volně žijícími ptáky. Tedy přesunout z voliér do zimovišť, či jim neumožnit venkovní pobyt – nejlépe si je vzít domů. Naprosto omezit veškerý kontakt s domácí drůbeží. Dbát zvýšených hygienických postupů, kdy rizikovým faktorem můžou být podrážky bot.

Nákaza se šíří především trusem vodních ptáků, proto není vhodné procházet se v okolí řek a dokonce přikrmovat labutě a kachny.

Ale i větve na okus a vyvarovat se všech rizikových činitelů, které mohou hrát zásadní roli. Naštěstí v tomto mrazivém období jsou i „volnoletci“ doma, či se nescházejí v halách.

Pokud se nacházíte v bezprostřední blízkosti

Pokud se nacházíte v bezprostřední blízkosti prokazatelně nakaženého chovu ptáků, máte dvě možnosti, jak postupovat. Závisí to na tom, zda se nacházíte v ohnisku nákazy nebo v ochranném pásmu od tohoto ohniska. Pokud jste přímo v ohnisku nákazy je situace mimořádně kritická. V ohnisku nákazy dochází podle rozhodnutí místně příslušné veterinární správy k vybíjení veškerého ptactva. Je naprosto neprodleně nutné kontaktovat okamžitě místně příslušnou veterinární správu, podle vašeho bydliště. Vysvětlit fundovanému pracovníkovi veterinární správy svoje opatření, izolaci papoušků, hygienické opatření a další faktory a důsledně trvat na individuálním posouzení vaší situace.

Prokázaná ohniska ptačí chřipky v chovech v České republice k 31. lednu 2017 (Zdroj: Státní veterinární správa)

Jaké jsou vaše šance v ochranném pásmu

Pokud jste v ochranném pásmu nákazy, které se vytyčuje do tří kilometrů od ohniska nákazy, je vaše situace dost podobná. Opět musíte požádat místně příslušnou veterinární správu, a to vždy písemně s jednou kopií pro vás, o udělení výjimky z případného utrácení ptáků (ne vždy však veterinární správy nechají v ochranných pásmech utrácet všechny ptáky, někdy jde jen drůbež a někdy se neutrácí ani ta – letos se zatím utrácela kompletně všechna drůbež pouze v jihomoravských lokalitách Moravský Krumlov, Ivančice a Letkovice).

V obou případech bude oprávněný pracovník příslušné veterinární správy individuálně, podle vašich opatření rozhodovat, zda existuje možnost kontaktu vašich papoušků s volně žijícími ptáky a tedy potencionální riziko nakažení a posuzovat vaše opatření k zamezení či šíření nákazy. Bez rozhodnutí fundovaného pracovníka veterinární správy v žádném případě papouška nevydávejte. S ohledem na množství lidí, kteří jsou nasazeni na likvidaci potenciálně nakažených ptáků, může i nevědomky či z neznalosti dojít k nezvratným následkům.

Do domu či bytu nikoho vpustit nemusíte 

Pokud máte opeřeného mazlíčka doma v kleci, má situace i další – právní – rámec. 

Ani v souvislosti s ptačí chřipkou nezaniká vaše nezadatelné ústavní právo deklarované článkem 12 odst. 1 Listiny základních práv a svobod, které zní, že „Obydlí je nedotknutelné. Není dovoleno do něj vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí.“. Jinak řečeno, ani ptačí chřipka a další s ní související opatření nejsou důvodem ke vstupu kohokoliv do vašeho obydlí. Je nutno připomenout, že na požádání oprávněné osoby veterinární správy jste povinni papouška předvést, což je poněkud menší zlo než nějaký tragický omyl, přehnaná iniciativa a případné nenávratné následky.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 93% (hlasů: 14)

Témata

Autor článku

Zdroje

http://www.ararauna.cz/2017/01/ptaci-chripka-uz-je-v-praze-i-olomouci-jak-ochranit-operene-mazlicky-v-domacnosti/
Autor: Václav Peričevič

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Paralen, Coldrex nebo Panadol pro kočku či psa? Ani to nezkoušejte!

Asi neexistuje domácí lékárnička, ve které by se nenašel nějaký paracetamol, například v lécích na bolest hlavy nebo na chřipku. Někteří chovatelé ve snaze pomoci svému mazlíčkovi doslova riskují jeho život tím, že mu podají léky určené lidem. Paracetamol je pro kočku i psa vysoce toxický. Otravy bývají časté vzhledem ke snadné dostupnosti léčiv.

Hobby

Náhlá smrt pejska. Co dělat a na co se připravit?

Vyrovnat se s náhlou smrtí pejska je někdy mnohem horší než se vyrovnat se ztrátou člověka. Bohužel i smrt patří k životu a je potřeba s ní počítat. Co dělat, když smrt našeho čtyřnohého přítele přijde náhle a nečekaně?

Častá onemocnění starších psů: 19 chorob a jak je poznáte

Starší psi běžně procházejí změnami ve funkci různých orgánových soustav a mnohé z těchto změn jsou nevyhnutelné. Pokud jsou ale změny vážné a orgány psa se s nimi nedokáží vyrovnat, pak dochází k onemocnění zvířete. Obvyklé nemoci starších psů a jejich projevy naleznete v následujícím přehledu.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?