VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Ptačí řeč těla. Co se vám papoušek snaží říct očima a hlasovým projevem

30.8.2016   

Ptáci nejsou typičtí mazlíčci, kteří vám, jako například psi, budou projevovat svou náklannost vždy a všude. Jednou jsou náladoví, jindy by si s vámi hráli hodiny. Ptáci komunikují několika jazyky řeči těla. Pozorujte například jejich oči a hlasové projevy.

Ptačí oči

Na rozdíl od lidí jsou ptáci schopni ovládat své duhovky a dokáží zvětšovat a zmenšovat oční panenky. Je to známka zájmu, naštvání, vyděšení nebo také agrese. Tento projev chápejte v kontextu aktuálního prostředí a situace, ve které se papoušek nachází.

Vokalizace

Ve volné přírodě ptáci používají různé hlasové projevy k tomu, aby varovali ostatní před nebezpečím, aby přilákali opačné pohlaví, chránili si své teritorium a udržovali kontakt se skupinou. Hodně ptáků se projevuje hlasitě a snaží se tak vámi komunikovat. 

Prozpěvování, štěbetání a pískání jsou známky toho, že je ptáček šťastný, spokojený a zdravý. Někteří ptáci mají rádi společnost, a tak se hlasově projevují o to víc, když je někdo kolem. Někteří ptáci ztichnou, jestliže je někdo pozorue.

Cvrlikání může být jemné až velmi hlasité. Jemné a tlumené může být známkou spokojenosti, nebo se může objevovat tehdy, když učíte papouška mluvit. Jestliže papoušek cvrliká hlasitě, možná se snaží upoutat vaši pozornost a říká vám: „Tady jsem!“ Ve volné přírodě ptáci cvrlikají nejčastěji večer před spaním a když komunikují s ostatními členy hejna.

Vrnění a předení není stejné jako u kočky. Ptačí předení je spíš jako jemné vrčení, papoušek vám tak dává najevo svoji spokojenost, ale také zlost. Tento hlasový projev je opět potřeba vnímat v kontextu aktuální situace a prostředí.

 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 93% (hlasů: 28)

Témata

Autor článku

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Chovatel

Co se suchozemskou želvou během dovolené?

Jak zabezpečit želvičku během dovolené, řeší každý její majitel. Pokud jedete jen na pár dní, pak můžete želvu nechat v její ubikaci a pouze upravit prostředí tak, aby želva pár dní vydržela bez vás. Vždyť v přírodě také nejí a nepije každý den.

Odborník

Ježíšku, přines mi pod stromeček zvířátko…

Našli jste v dopise Ježíškovi od vašich dětí to vroucí přání mít doma něco živého? Nebo o tom již dlouho všichni tajně přemýšlíte a Vánoce se vám zdají jako ideální příležitost? Ještě vteřinku se zastavte a společně se nad článkem zamyslete nad důležitými aspekty tohoto kroku.

Odborník

Nejčastější stomatologické problémy psů a koček, 1. část

Zuby zvířat mají obecně více funkcí než zuby lidské. Především masožravci je používají k chytání, držení, nošení, kousání, drcení a dalšímu mechanickému zpracování potravy. Kromě žvýkacích funkcí jsou zuby rovněž používány k obraně, útoku i při rozmnožovacím chování. Zuby dočasné jsou později vyměněny za zuby trvalé, přetrvávající po celý život.

Hobby

Co potřebuje koťátko, když si ho přinesete domů

Vzpomínáte si ještě, kdy jste si přinesli tu malou, chlupatou, roztomilou kuličku domů? Přestože jsou kočky celkem nenáročná domácí zvířata, většina lidí se jim snaží poskytnout o nejlepší od krmiva po pelíšek. Pokud s chovem kočičky teprve začínáte, možná se vám bude hodit pár tipů, jak se na příchod ochmýřené radosti připravit a co jí poskytnout.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?