CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Lidské léky pro psy a kočky. Ano, nebo ne?

31.5.2017    13 262 přečtení    21 hodnocení     1 komentáře

Odborník

Majitelé mazlíčků si často stěžují na to, že je veterináři nutí kupovat drahé léky pro zvířata. Je potřeba uvědomit si, že humánní léčivé přípravky jsou vyvinuté pro lidi, ty veterinární pro zvířata. Neopatrným zacházením a neznalostí můžete zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace, v některých případech i smrt.

Paracetamol

Je nejznámějším lékem proti bolesti a horečce. Pro zvířata je však toxický. K otravám dochází velmi často, navíc kočky jsou na paracetamol citlivější než psi, a proto kvůli němu často umírají. Proč tomu tak je? Kočkám chybí enzym, který lék metabolizuje a paracetamol se v jejich organizmu mění na toxické látky. Příznaky otravy jsou tmavě fialové zbarvení sliznic, zrychlená srdeční činnost a zrychlené dýchání, otoky. V konečném stádiu dochází ke křečím a kómatu. Pro běžně velkou evropskou kočku může být smrtelná i čtvrtka 500 mg tablety.

Kyselina acetylsalicylová

Ta je známá spíše pod názvem acylpyrin či aspirin. Citlivější jsou kočky, nicméně u psa při podání vyšších dávek můžete zaznamenat apatii, zvracení, nechutenství, slabost, v konečné fázi pes umírá. Nízké dávky mohou poškodit žaludeční sliznici a vést k rozvoji žaludečních vředů.

Nesteroidní antiflogistika

Tato léčiva se používají v humánní medicíně při různých bolestivých onemocněních, nejčastěji jsou spojována s léčbou pohybového aparátu. Nejznámější účinnou látkou je ibuprofen. Je snadno dostupný a tak ho majitelé používají na bolest také u svých psů a koček. Ibuprofen však není schválen ani doporučován k léčbě zvířat, neboť po podání může dojít k zánětlivým změnám v zažívacím traktu. Při podání vyšších dávek dochází k selhání ledvin. Při poškození zažívacího traktu projevuje zvíře bolestivost a ve zvratcích i stolici se může vyskytovat krev. V nouzi můžete použít Algifen či Novalgin, ale dávkování a vhodnost přípravku je potřeba vždy konzultovat s veterinářem.

Antibiotika

Stejně jako bojuje lékař s odolností bakterií na antibiotika, řeší veterinář tento problém i ve veterinární medicíně. Velký podíl rezistence na antibiotika má neukázněnost majitelů, kteří si nějakým způsobem léky pořídili. Nesprávná indikace a špatné dávkování může vést k tomu, že v případě, kdy zvíře opravdu antibiotika bude potřebovat, nebudou u něj už fungovat.

Léky proti zvracení, nevolnosti a průjmu

V některých případech můžete použít lidské léky, pokud ale zvíře zvrací, je nesmysl mu podávat tabletky do úst. Při nekomplikovaných střevních potížích můžete použít Smectu. Doporučuje se půl sáčku rozmíchaného v malém množství tekutiny dvakrát denně.

Léky na alergii

Nejčastěji jsou u lidí používána antihistaminika, která jsou i volně prodejná. U psů mohou mít opodstatnění, ale dávkování a případy, kdy se podávají zvířatům, jsou úplně jiná než u lidí. Navíc antihistaminika u zvířat příliš nefungují – vždy je podávejte po předchozí poradě s odborníkem. Kortikoidy jsou další skupinou léků podávaných při alergiích. Jsou to léky, které mohou hodně pomoci, ale i hodně ublížit. Jednoznačně patří do rukou odborníka.

Oční, ušní kapky a masti

Většina přípravků obsahuje antibiotika nebo jiné látky, proto jsou léčiva pouze na předpis. Do zvířecích očí a uší by měly být aplikovány pouze ta léčiva, které vám předepíše veterinář nebo je koupíte v lékárně, protože pokud zvolíte špatně, může přijít zvíře o oko.

Kožní masti, krémy, pudry, zásypy

Některé desinfekční masti se mohou používat i u zvířat. Účinná je mast s obsahem jódovaného povidonu. Při drobných poraněních ji lehce vmasírujte na postižené místo 2–4krát denně a poté zvíře zabavte tak, aby si mast neolízalo.

Pamatujte na to, že veterinář se vás nesnaží připravit o peníze, chce pomoci zvířeti a předejít závažným komplikacím z neuváženého podávání léků, které patří pouze nám lidem.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 82% (hlasů: 21)

Témata

Autor článku

31.5.2017

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Eva Rokos

19.4.2018 22:59

mému 7letému psovi byla zjištena bakterie serratia marcescens,má CHOPA .Neustále kašle.Jak je možné přírodní cestou(ořešákové kapky,aloe..?)s touto bakteriií bojovat?děkuji

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Lymeská borelióza u psů: pozor na kulhání, problémy s klouby a ledvinami

Lymeská nemoc je jedním z nejčastějších onemocnění přenosných klíšťaty. Symptomy se ale projevují jen u 5–10 % postižených psů. Nemoc ale napadá také kočky a hospodářská zvířata. Pokud se infekce rozvine v onemocnění, je nejčastějším příznakem kulhání a špatná chůze, způsobena zánětem kloubů. U psů se také může objevit ztráta chuti k jídlu a deprese. Vážnější komplikace mohou zahrnovat poškození ledvin a ojediněle onemocnění srdce nebo nervové soustavy.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

11 činností, kterými zkracujete vašemu psovi život

Myslíte si, že pro svého pejska děláte to nejlepší. Krmíte ho kvalitním krmivem, dáváte mu spoustu lásky, házíte mu míčky jako zběsilí, jen proto, abyste ho viděli radostně poskakovat. Pečovat o psa znamená ale mnohem víc, než ho jen dobře krmit a hrát si s ním. A stává se, že občas přehlédnete věci, kterými nevědomky zkracujete vašemu čtyřnohému kamarádovi život. Jaké to jsou?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?