Odborník

Můj pes zvrací, co mám dělat?
S trávicími problémy přichází do ordinací majitelé zvířat poměrně často. Mezi první a hlavní příznak, který je zneklidní, patří zvracení.
ONLINE
PORADNA
26.8.2016
Překrmování akvarijních ryb je jedním z nejčastějších příčin úhynu rybek, znečistění vody, nárůstu řas a přemnožení mikroorganismů, které kazí vodu. Je několik způsobů, jak se problémům vyhnout. Budete mít radost vy i všichni obyvatelé vašeho akvária.
Většina obyvatel vašeho akvária bude spokojená, když dostane najíst dvakrát denně. Pokud je to možné, krmte častěji a méně. V přírodě většina ryb nejí velké porce, ale spíše pojídají tu a tam něco v průběhu celého dne.
Nejlepší způsob, jak určit správnou krmnou dávku, je pozorovat ryby v pravidelných intervalech, když dostávají najíst. Přidejte trochu krmiva v jedné dávce (přibližně tři vločky na jednu rybu). Pokud všechno jídlo ryby sní do několika minut, můžete příště zase trochu přidat. Správná dávka je ta, kterou ryby dokáží beze zbytku sníst do 4–5 minut. Všechno, co ryby nesní po páté minutě, už pravděpodobně nesní vůbec. Když pozorujete ryby při krmení, zkontrolujte, jestli jedí všechny. Některé ryby se najedí během několika vteřin, jiným druhům, které například čistí akvárium, to může trvat déle. Pokud některá ryba odmítá potravu, může být nemocná nebo ji jiný větší a asertivnější druh jídlo bere. Běžná chyba, které se chovatelé často dopouštějí, je podávání množství krmiva na základě velikosti akvária. Je úplně jedno, jak velké je vaše akvárium, důležitý je počet ryb a živočichů, které v něm krmíte.
Správnou dávku potravy ryby dokáží sníst do 4–5 minut. Vše, co ryby nesní po páté minutě, už pravděpodobně nesní vůbec.
Jestliže krmíte nekvalitním nebo starým krmivem, budou ryby podvyživené, protože jídlo bude málo výživné nebo jim nebude chutnat. Zvolte proto nejen správné složení potravy, ale také formu. Některé ryby potřebují vločky, které plavou po hladině a pak volně padají ke dnu, jiné budou dávat přednost tabletám, které rovnou spadnou na dno. Krmte podle druhu obyvatel akvária a jejich stravovacích návyků. Pokud přecházíte na jiné krmivo, dělejte to postupně, může nějaký čas trvat, než si ryby zvyknou.
Pokud nějaké jídlo po krmení zbylo, odstraňte co největší množství pomocí síťky nebo sifonu. Samotný filtr nestačí, není uzpůsoben k filtrování zbytkové potravy. Jestliže je jasně vidět, že jste to s krmením přehnali, odsajte potravu a zhruba 25 procent vody ze dna akvária.
Sumečci, mřenky a bezobratlí živočichové vám pomohou alespoň částečně uklidit dno akvária, kde se nesnědená potrava nejvíce hromadí. Dostanou se totiž také do těžko přístupných míst.
Krmit by měl pouze jeden člen rodiny. Pokud to není možné, udělejte si jednoduchý rozvrh, aby nedošlo ke dvojímu krmení.
Používejte kvalitní filtr. Přestože filtry primárně neslouží k odstraňování zbytku potravy, zohledněte velikost filtru podle velikosti akvária, kupte kvalitní a pravidelně ho čistěte.
Odborník
S trávicími problémy přichází do ordinací majitelé zvířat poměrně často. Mezi první a hlavní příznak, který je zneklidní, patří zvracení.
Hobby
Dekorativní rostliny ať už v pokoji, nebo venku, má rád téměř každý. Ne všichni se ale umí jen kochat jejich vzhledem, pro chlupaté členy vaší rodiny může být jejich pozření i fatální. Seznam jedovatých druhů alespoň trochu napovídá, v jakém případě byste si měli dát pozor. Pes i kočka si totiž rádi kousnou nejen do kosti a masa.
Nedostatek vitamínu neboli hypovitaminóza A je problém, který má zásadní vliv na chameleonovo zdraví. Takto podvyživené zvíře ztrácí chuť k jídlu, neroste a kromě jiných dalších zdravotních potíží může i zemřít.
Stejně jako pro lidi, také pro psy bývá příchod jara spojen s příchodem sezónní alergie. Ta může v kombinaci s jinými alergiemi pejskovi docela zavařit. Stromy, trávy, pyly, roztoči a složení jídla jsou nejčastějšími spouštěči. První alergické projevy se objevují mezi 1. a 3. rokem života. Jak tedy poznáte, že váš pejsek možná trpí alergií?
Pokud mají vaši mazlíčci blechy anebo klíšťata, určitě jste udělali vše proto, abyste je těchto parazitů zbavili. Nejspíš jste vyluxovali dům a auto odshora až dolů a vyprali veškeré textilie, abyste krvežíznivé blechy či klíšťaty zklikvidovali. Je tu ale ještě jeden krok, který byste měli podniknout, pokud vaše snaha nemá přijít nazmar.
© 2016 - 2021 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!