CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

7 rad, jak nepřekrmit ryby v akváriu

26.8.2016    16 267 přečtení    14 hodnocení     2 komentáře

Překrmování akvarijních ryb je jedním z nejčastějších příčin úhynu rybek, znečistění vody, nárůstu řas a přemnožení mikroorganismů, které kazí vodu. Je několik způsobů, jak se problémům vyhnout. Budete mít radost vy i všichni obyvatelé vašeho akvária.

1. Krmte ryby pravidelně 

Většina obyvatel vašeho akvária bude spokojená, když dostane najíst dvakrát denně. Pokud je to možné, krmte častěji a méně. V přírodě většina ryb nejí velké porce, ale spíše pojídají tu a tam něco v průběhu celého dne. 

2. Krmte správné množství potravy 

Nejlepší způsob, jak určit správnou krmnou dávku, je pozorovat ryby v pravidelných intervalech, když dostávají najíst. Přidejte trochu krmiva v jedné dávce (přibližně tři vločky na jednu rybu). Pokud všechno jídlo ryby sní do několika minut, můžete příště zase trochu přidat. Správná dávka je ta, kterou ryby dokáží beze zbytku sníst do 4–5 minut. Všechno, co ryby nesní po páté minutě, už pravděpodobně nesní vůbec. Když pozorujete ryby při krmení, zkontrolujte, jestli jedí všechny. Některé ryby se najedí během několika vteřin, jiným druhům, které například čistí akvárium, to může trvat déle. Pokud některá ryba odmítá potravu, může být nemocná nebo ji jiný větší a asertivnější druh jídlo bere. Běžná chyba, které se chovatelé často dopouštějí, je podávání množství krmiva na základě velikosti akvária. Je úplně jedno, jak velké je vaše akvárium, důležitý je počet ryb a živočichů, které v něm krmíte. 

Správnou dávku potravy ryby dokáží sníst do 4–5 minut. Vše, co ryby nesní po páté minutě, už pravděpodobně nesní vůbec.

3. Dávejte rybám kvalitní krmivo 

Jestliže krmíte nekvalitním nebo starým krmivem, budou ryby podvyživené, protože jídlo bude málo výživné nebo jim nebude chutnat. Zvolte proto nejen správné složení potravy, ale také formu. Některé ryby potřebují vločky, které plavou po hladině a pak volně padají ke dnu, jiné budou dávat přednost tabletám, které rovnou spadnou na dno. Krmte podle druhu obyvatel akvária a jejich stravovacích návyků. Pokud přecházíte na jiné krmivo, dělejte to postupně, může nějaký čas trvat, než si ryby zvyknou.

 4. Odstraňte nesnědené jídlo 

Pokud nějaké jídlo po krmení zbylo, odstraňte co největší množství pomocí síťky nebo sifonu. Samotný filtr nestačí, není uzpůsoben k filtrování zbytkové potravy. Jestliže je jasně vidět, že jste to s krmením přehnali, odsajte potravu a zhruba 25 procent vody ze dna akvária. 

5. Umístěte do akvária ryby čističe

Sumečci, mřenky a bezobratlí živočichové vám pomohou alespoň částečně uklidit dno akvária, kde se nesnědená potrava nejvíce hromadí. Dostanou se totiž také do těžko přístupných míst.

6. Ryby ať krmí jeden člen rodiny

Krmit by měl pouze jeden člen rodiny. Pokud to není možné, udělejte si jednoduchý rozvrh, aby nedošlo ke dvojímu krmení. 

7. Kvalitní filtr je základ

Používejte kvalitní filtr. Přestože filtry primárně neslouží k odstraňování zbytku potravy, zohledněte velikost filtru podle velikosti akvária, kupte kvalitní a pravidelně ho čistěte. 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 88% (hlasů: 14)

Témata

Autor článku

Zdroje

peteducation.com

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Adam

30.1.2019 18:58

Já je teda krmím granulemi https://www.zooo.cz/krmivo-akv-rybky-tetra-min-gran-250ml-P9879/ a jsou stále moc pěkné.

Honza

27.2.2018 10:55

Zdravím. Ryby krmte pestře. Nespoléhejte se na krmiva od jednoho výrobce. Kombinujete pravidelně živé, mražené, "umělé" ale nezapomínejte taky, že některé druhy potřebují i zeleninu. Pokud dáte rybám mražené nebo živé pouze jednou za čas, tak jim akorát způsobíte zažívací potíže. Je potřeba takovou stravou krmit pravidelně.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Očkování koček: základní doporučitelná a volitelná očkování

Málokterý domácí mazlíček má v rámci druhu tak rozdílné podmínky života jako kočka. Kočka žijící striktně v malém bytě má pochopitelně také naprosto jiný potenciální kontakt s infekcemi než kočka volně pobíhající po celé vesnici a lovící si venku potravu. Nejen to je zapotřebí vzít v úvahu při zvažování vhodného očkování. Přinášíme doporučení ohledně vakcinace koček podle nejnovějších poznatků Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA).

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

7 znaků lásky a oddaností vaší kočky

My všichni, kdo máme kočku, chceme věřit tomu, že nás miluje stejně, jako my milujeme ji. Upřímně si ale musíme přiznat, že se tento pocit občas rovná malému zázraku, protože jsou to kočky, kdo si vybírá čas a způsob pomazlení. Přestože nejsou tak přítulné jako psi, existuje minimálně 7 znamení, jak vám kočička dává najevo svoji náklonnost.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?