VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Jak na balkonový výběh pro želvu zelenavou

27.6.2017   

Chovatel

Věděli jste, že na balkoně můžete své želvě snadno vybudovat výběh, kde se bude mít téměř jako v přírodě?

Podmínky v přírodě

Snad nejčastěji chovaným druhem suchozemských želv u nás je želva zelenavá (Testudo Hermanni). Abychom zajistili správné chovné podmínky pro tento druh želvy, je nutné především znát přirozené podmínky a ráz krajiny, ve kterém želvy ve volné přírodě žijí. Když si představíte přírodu v oblasti Chorvatska, Itálie, Bulharska apod., jedná se především o travnaté oblasti se suchým počasím, či skalnaté a kamenité podloží, kde jen málokdy prší. Tyto želvy se živí především trávou, bylinkami a v letním období suchou trávou či spadlým zralým ovocem. Vodu pijí pouze během deště.

Nebezpečí domácího chovu

V domácích podmínkách je tedy nutné, abyste tyto podmínky co nejlépe napodobili. Pokud bude vaše želvička celý rok pouze v malém domácím teráriu, bude mít každý den přísun různých druhů zeleniny a ovoce a v zimě ji nebudete zimovat, pak dříve či později může onemocnět právě kvůli příliš velkému rozmazlování.

Balkonový výběh

Pokud máte v bytě balkon, pak můžete zařídit venkovní balkonový výběh. Zajistíte tak, že želva bude mít ideální podmínky - především slunce a teplotu dle počasí, čímž se vyhnete nutnosti umělé úpravy teploty v domácím výběhu. Když venku prší, je vhodné ve výběhu déšť simulovat pomocí rozprašovače a také substrát důkladně podlít. Kromě deštivých dnů doporučuji vlhčit výběh i v horkých letních dnech. Takto můžete mít želvu venku od května do září.

Podlaha

Jako podlahu výběhu (pod podestýlku) použijte slídu, netkanou fólii, nebo jen část linolea.

Domek

Želva ke spokojenému životu vyžaduje dostatečně chladné a stinné místo. Ideálně domeček z hrubého kusu dřeva zajistí skvělou izolaci a tedy ochranu před přílišným horkem. Stejně dobře mohou posloužit i kořen stomu nebo velký kus rozbitého květináče.

Podestýlka

Aby nedocházelo k přerůstání drápků, je vhodné do výběhu přidat různé druhy podestýlek:

  • Kamínky - nejlépe v místě podávání jídla. Tím zajistíte, že se přes kameny želva musí přesunout, aby se dostala k potravě.
  • Po výběhu a v domečku umístěte podestýlku nejlépe z kokosového vlákna (může být promíchaná s pískem). Dostatečná vrstva je taková, aby se želva mohla celá zahrabat.     
  • Na zbylý prostor pak můžete použít kokosovou kůru.

Zastřešení

Pokud máte malou želvičku (do tří let), pak zvrchu zajistěte výběh sítem, čímž ji ochráníte proti případným predátorům - kočkám, psům, atp. Síto musí být dostatečně jemné a pevné, aby se skrze něj predátor nedostal, ale musí také umožňovat dostatečné proudění čerstvého vzduchu do výběhu.

Miska s vodou

Často diskutovaná je potřeba misky s vodou ve výběhu, či teráriu. Faktem je, že zdravou želvu uvidíte pouze málokdy pít z misky. Ta tak poslouží spíše pro vyprazdňování a jako nouzová záloha vody. Především u mladých želviček je však potřeba dát do misky s vodou na dno kamínky, aby se mohla želva dostat z misky ven a také se případně obrátit zpět na nohy, pokud by se převrátila.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 73% (hlasů: 9)

Témata

Autor článku

27.6.2017

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

5 nejčastějších psích nemocí. Znáte je?

Psi jsou našimi věrnými společníky a jsou závislí na naší dobré péči. Chcete-li pomoci svému psímu kamarádovi prožít zdravý život, měli byste znát některé z nejčastějších zdravotních problémů, kterým psi čelí, jejich příznaky, a vědět, co v případě nemoci pro něj můžete udělat.

Odborník

Těšíme se na štěňátka: porod feny od A do Z

Tak jako se rodiče připravují na příchod miminka, i zodpovědní chovatelé by se měli připravit na příchod štěňat. Pokud se rozhodnete, že vaše fena bude mít štěňata, musíte si uvědomit, že vás to bude stát nemalé množství času, úsilí a mnohdy i finančních prostředků. Co je teda potřeba vědět?

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?