CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Jak správně čistit vodu v akváriu

31.8.2016    17 337 přečtení    35 hodnocení     1 komentáře

Pravidelná výměna vody je jedním z nejdůležitějších aspektů zdravého prostředí v akváriu. Pro nádrže s živými rostlinami je nejlepší, měnit vodu každý týden, abychom doplnili hladinu stopových prvků. V neosázeném akváriu bychom měli každý týden zkontrolovat vlastnosti vody příslušnými postupy a podle toho se rozhodnout, zda je potřeba vodu vyměnit, nebo ne.

Zde je 10 jednoduchých kroků, jak účinně vyčistit vaši nádrž a jak provést výměnu vody, aniž byste příliš stresovali ryby v akváriu.

  1. Odpojte topení.
  2. Odstraňte veškeré umělé rostliny a dekorace a houbičkou vyčistěte všechny stěny akvária.
  3. Vypněte čerpadlo. Odpojte ho a odložte spolu s umělými rostlinami a dekoracemi do kbelíku nebo dřezu.
  4. Vyčistěte filtr, umělé rostliny a dekorace. Během čištění se rozvířená voda v akváriu usadí a nečistoty klesnou na dno.
  5. Zapojte čistič štěrku. To může být odsávačka připevněná ke kohoutku vodovodu nebo manuální násoska s nádržkou na vodu. Zapojte odsávačku, vmáčkněte čistič do vrstvy štěrku až ke dnu a nechte nečistoty proudit vzhůru trubicí. Pokračujte, dokud nezačne proudit trubicí pouze čistá voda, pak buď stiskněte trubici, nebo částečně zavřete ventil, aby štěrk mohl spadnout zpět na dno. Nadzdvihněte čistič, vtiskněte ho do štěrku kousek vedle a postup opakujte.
  6. Přestaňte, jakmile odstraníte 25-30 procent vody. Pokud se vám nepodařilo vyčistit celé štěrkové dno, nezoufejte. Při příští výměně vody můžete začít tam, kde jste nyní skončili.
  7. Změřte si teplotu vody v akváriu a následně si regulujte vodu vytékající z vodovodu na stejnou teplotu. Tento krok je velmi důležitý, přesto často pomíjený. Pokud totiž přidáte vodu o jiné teplotě než byla ta původní, vystavujete ryby zbytečnému stresu a mohou se stát citlivější vůči chorobám.
  8. Doplňte vodu v akváriu na původní úroveň. Pokud máte chlorovanou vodu, použijte prostředek pro odstranění chlóru z vody předtím, než ji vlijete do akvária.
  9. Umístěte zpět umělé rostliny a dekorace.
  10. Zapojte topení a spusťte znovu čerpadlo.

Akvárium s dobře nastaveným filtračním systémem by mělo být vyčištěno minimálně jednou za měsíc, nehledě na výsledky testů, obecně proto, aby se snížila koncentrace dusičnanů ve vodě.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 42% (hlasů: 35)

Témata

Autor článku

Zdroje

peteducation.com

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Honza

27.2.2018 09:45

Zdravím, Umělé rostliny nemají v akváriu co dělat. Patří do žlutého kontejneru. Nejenže jsou v akváriu k ničem, protože neodčerpávají z vody odpadní látky, které ryby produkují, ale akvárium má vypadat jako kousek přírody a ne jako skládka. Pokud máte ryby se které rostliny vyhrabávají, tak jsou to rostliny, které se dají připevnit na kámen čí kořen (anubias, ucephalandra), nebo plovoucí rostliny (pistia, salvinia, egeria densa, ceratophyllum). Pokud máte ryby, které rostliny žerou tak zkuste nasadit tuholisté rostliny (opět anubias). Pokud ani ty neobstojí, tak je lepší nemít žádné než plastové. Filtr čistíme zásadně ve vodě odpuštěné z akvária, nikdy pod tekoucí vodovodní vodou. Rozhodně tak neděláme zároveň s odkalováním dna nebo když se hrabeme ve dně. V obojím totiž žijí užitečné nitrifikační bakterie a když je ohrozíme na dvou frontách, tak si koledujeme. Při napouštění vodovodní vody do kýble použijte sprchu. Tím se uvolní většina volných plynů a voda je vhodná k okamžitému použití. Pokud máte přeci jen strach z chlóru, tak je lepší vodu nechat hodinu nebo dvě ustát. Je to lepší než si tam cpát chemické sajrajty v podobě vodičky proti chlóru.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Život morčete: chování, seznamování, režim

Morčata jsou přirozeně společenská a snadno si zvykají na nového kamaráda, také se skvěle hodí k dětem. Potřebují ale hodně kontaktu, režim a rozptýlení. Dejte si pozor na to, aby v kleci byl vždy jen jeden samec, dva samci pohromadě mohou soupeřit o teritorium a nakonec začnou bojovat.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?