CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Jak správně koupat a kartáčovat domácí mazlíčky?

18.8.2017    11 890 přečtení    33 hodnocení

Možná si myslíte, že o koupání a kartáčování srsti svého čtyřnohého přítele už víte všechno. S následujícími snadnými tipy ale bude hygiena vašeho mazlíčka ještě efektivnější a příjemnější pro obě strany.

Kartáčování

Před koupelí je potřeba srst vykartáčovat. Důkladné vyčesání před koupáním odstraní línající srst, takže šampon se snáze dostane k pokožce a účinněji ji vyčistí. Navíc pak při koupání nebudete mít plné ruce chlupů. Na různé typy srsti se hodí různé druhy hřebenů a kartáčů. Před kartáčováním můžete na srst nanést přípravek ve spreji pro snadné rozčesávání, který srst ošetří a omezí její cuchání.

Postupujte systematicky, abyste zvíře vykartáčovali celé. Začněte od hlavy a přesouvejte se směrem k ocasu. Na kartáč vyvíjejte mírný tlak, ale buďte při kartáčování velice šetrní. Pokud budete rozčesávat slepenou a zacuchanou srst silou, můžete zvíře poranit a rychle přijdete o jeho důvěru. Kartáčování může být příjemné, a příjemné by být i mělo, takže si při něm dejte načas.

U zvířat s hustou srstí nejdříve naberte pramen chlupů u pokožky a pročešte jej proti směru růstu srsti. Když takto vykartáčujete celý kožich, pročesejte zvíře ještě jednou, tentokrát po směru růstu srsti. Všechny ostatní typy srsti česejte po směru růstu. Dlouhosrstá zvířata kartáčujte dlouhými pohyby, krátkou nebo kudrnatou srst krátkými pohyby. Po vykartáčování můžete na srst použít ještě klasický hřeben, který odstraní zbylou línající srst. Můžete zkusit i ruční vysavač, pokud váš mazlíček jeho hluk snese.

Koupání

Při použití vhodného šamponu můžete svého čtyřnohého mazlíčka koupat i častěji než jednou týdně, aniž byste mu poškozovali srst. Prvním krokem je rozhodnout se, kde budete zvíře koupat. Umyvadla a dřezy dobře poslouží pro malé rasy, větší zvířata budete muset koupat ve své vaně nebo v dětské vaničce. Venkovní hadice jsou sice pohodlným řešením, ale pro koupání nejsou vhodné, protože voda v nich je příliš studená. Voda pro koupel by měla být vlažná, což je optimální teplota pro působení šamponu i pro pohodlí vašeho miláčka.

Ochraňte zvířeti oči aplikací oční masti a do uší mu vložte kousek vaty, aby se mu do ušních kanálků nedostala voda. Vybírat můžete z široké škály šamponů podle typu srsti, jejího stavu nebo požadovaného výsledku. Nikdy nepoužívejte šampony určené na lidské vlasy. Šampony na vlasy obsahují agresivnější látky, nemají pH vyvážené pro zvířata a mohou poškodit srst a narušit citlivou pokožku. Nejdříve srst zvířete důkladně namočte a pak naneste šampon.

Postupujte systematicky, nanášejte přípravek od hlavy k ocasu a vmasírujte jej přes srst do pokožky. Čumák zvířete umyjte mokrou žínkou, na kterou nanesete šampon, a dávejte u toho pozor, aby se mydliny nedostaly do očí. Šampon pečlivě opláchněte, věnujte pozornost hlavně slabinám, podpaží a oblasti mezi prsty. Podle potřeby naneste šampon ještě jednou a celý postup zopakujte. Aby byla srst jemná, poddajná a lesklá, můžete použít kondicionér, případně přidejte kondicionér do vody na opláchnutí.

Sušení

Vymačkejte ze srsti přebytečnou vodu. U krátkosrstých zvířat použijte bavlněný ručník – nebo ještě lépe jelenici, která dobře absorbuje vodu – abyste důkladně vydrbali vodu ze srsti, od hlavy až k ocasu, nejdříve po směru srsti a pak proti směru. Obzvlášť u dlouhosrstých zvířat je nutné srst rozčesat, aby se při sušení necuchala.

Než váš mazlíček uschne, udržujte jej v teple, nepouštějte na něj průvan a nedovolte mu jít ven. Vlhká srst je totiž magnetem na špínu. Pokud chcete, aby dlouhá srst vypadala bohatě a nadýchaně, můžete ji vysušit fénem na nízký stupeň (nepoužívejte horký vzduch) za současného kartáčování proti směru srsti. Proud vzduchu směřujte ke kořínkům srsti a pokračujte ke konečkům. Pokud máte raději hladký vzhled, načechranou srst na závěr pročešte po směru růstu.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 86% (hlasů: 33)

Témata

Autor článku

18.8.2017

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Nejčastější stomatologické problémy psů a koček, 1. část

Zuby zvířat mají obecně více funkcí než zuby lidské. Především masožravci je používají k chytání, držení, nošení, kousání, drcení a dalšímu mechanickému zpracování potravy. Kromě žvýkacích funkcí jsou zuby rovněž používány k obraně, útoku i při rozmnožovacím chování. Zuby dočasné jsou později vyměněny za zuby trvalé, přetrvávající po celý život.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Když kočka zvrací a má zažívací potíže, může to mít hned několik příčin

Onemocnění trávícího traktu koček je pro jejich majitele, hned po nemocech ledvin, druhou nejčastější příčinou vyhledání pomoci veterinárního lékaře. Mnoho zdravých koček, bez příznaků apatie či sníženého apetitu může ojediněle zvracet. Nejčastěji se jedná se o krátkodobé dietetické chyby nebo problémy s vylučováním trichobezoárů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

7 znaků lásky a oddaností vaší kočky

My všichni, kdo máme kočku, chceme věřit tomu, že nás miluje stejně, jako my milujeme ji. Upřímně si ale musíme přiznat, že se tento pocit občas rovná malému zázraku, protože jsou to kočky, kdo si vybírá čas a způsob pomazlení. Přestože nejsou tak přítulné jako psi, existuje minimálně 7 znamení, jak vám kočička dává najevo svoji náklonnost.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Kočičí astma má podobné příznaky jako u člověka. Jak můžete kočce pomoci?

Kočičí astma neboli felinní alergická bronchitida je chronické zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích. Z důvodu odlišné anatomické struktury průdušek se onemocnění vyskytuje pouze u koček, nikoliv u psů. Nejčastěji postihuje jedince ve věku okolo 5–6 let, ale objevit se může v jakémkoliv věku. Mezi nejčastější plemena trpící astmatem patří domácí krátkosrstá kočka a siamská kočka.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?