VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Stěhujete se? Pomozte své kočce zabydlet se v novém domově

26.8.2016   

Tak jste se úspěšně sbalili a vyrazili na cestu. Vás i vaši kočku čekají velké změny, proto je potřeba jí příchod do nového domova a zabydlování co nejvíce usnadnit. Poradíme vám, jak na to.

Příchod do nového domova

 1. Do nového domu nejprve nastěhujte nábytek z ložnice a tam umístěte přepravku s kočkou. Proč ložnice? Je to místnost, kam si nemusíte pro nic chodit a kočka zde bude mít klid.
 2. Aby byla kočka po umístění v pohodě, zapojte do zásuvky třicet minut před umístěním přepravky v ložnici difuzér se syntetickými kočičími tvářovými feromony, které pomůžou kočce zklidnit se a navodit pocit bezpečí.
 3. Jakmile je místnost připravena, můžete do ní dát kočku spolu s pelíškem, miskami na jídlo a vodu a kočičí toaletou.
 4. Dbejte na to, aby dveře a okna ložnice zůstaly zavřené. Aby se kočka v novém prostředí cítila lépe, měl by s ní být v místnosti někdo z rodiny, pokud je to možné.
 5. Dejte kočce do misky trochu krmiva pro případ, že bude mít hlad.
 6. Jakmile nastěhujete I ostatní místnosti, nechte kočku, ať je prozkoumá jednu po druhé. Nezapomeňte zavřít okna a vchodové dveře, aby nemohla z domu utéct.
 7. Je lepší kočku sledovat a mít pod kontrolou, úzkostliví jedinci se často schovávají do úzkých mezer za přístroji, například v kuchyni.
 8. Buďte v klidu a mluvte na kočku mírně, dáváte jí tak najevo, že se nemá čeho obávat.

Zabydlování v novém domově

 1. Pokud je vase kočka zvyklá chodit ven, nepouštějte ji první dva týdny z domu, aby si zvykla na nové přostředí.
 2. Krmte ji často a v malých porcích.
 3. Rozneste pach její pach po domě, bude se cítit bezpečněji. Jemnou bavlněnou látkou (nebo lehkými bavlněnými rukavicemi) kočce otřete hlavu a tváře, z tvářových žláz se na látku přenesou pachy. Potom látkou nebo rukavicemi otřete rohy stěn, nábytku a v okolí dveří do výšky, kam kočka dosáhne. Rychleji si tak zvykne na nové teroritorium. Toto opakujte denně, dokud se kočka sama nezačne otírat o předměty.
 4. Nadále používejte difuzér syntetického kočičího tvářového feromonu a postupně jej umísťujte do všech místností v domě.
 5. Dodržujte zvyky a chování z předchozího domova, kočka se tak bude cítit jako ve známém prostředí. 

Pouštění kočky ven

 1. Několik týdnů kočku nepouštějte ven, aby si zvykla na nový dům.
 2. Kočce pořiďte identifikační štítek (jméno, adresa, telefonní číslo), nebo požádejte veterináře, aby kočce dal mikročip.
 3. Zkontrolujte, zda jsou její očkování stále platná.
 4. Máte-li zahradu, dejte pozor, aby na ni nechodily cizí kočky. Vaše kočka je zde nová a musí si vytyčit své teritorium.
 5. Učte svou kočku vycházet ven postupně. Ze začátku otevřete dveře na zahradu a jděte ven společně, nasaďte jí postroj, pokud je na něj zvyklá.
 6. Nechte kočku, ať sama prozkoumá okolí.
 7. Nechejte otevřené dvěře, aby mohla kdykoliv zalézt zpátky. 

Vždy záleží na povaze kočky a jejích zvyklostech. Každý jedinec se se změnami vypořádává jinak. Ať už je vase kočka venkovní či bytová, vždy je lepší ji venku doprovázet a v bytě na ni dávat pozor, dokud nezíská potřebné sebevědomí. 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 97% (hlasů: 7)

Témata

Autor článku

Zdroje

icatcare.org

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Želva jako domácí mazlíček: mám si ji pořídit?

Pořízení domácího zvířete je vždy složitým rozhodnutím a měli byste tak učinit pouze tehdy, jestliže jste si vědomi nejen všech radostí, ale především povinností. Musíte zvážit, jaký druh želvy je pro vás nejvhodnější, kde ji seženete a vaše finanční a časové možnosti.

Odborník

Jaká strava je vhodná pro psa s citlivým zažíváním?

Žaludeční a střevní potíže jsou u psů poměrně běžné. Projevují se opakovaným zvracením, průjmem nebo plynatostí a mohou mít různé příčiny. U některých psů se objeví zažívací potíže z toho důvodu, že mají ve stravě příliš mnoho tuku nebo nedostatek vlákniny. V jiných případech mohou být trávicí problémy známkou skrytého onemocnění, jako je například zánět slinivky břišní, přemnožení bakterií nebo přítomnost střevních parazitů.

Jak se vyrovnat se smrtí mazlíčka

Dokonce i nebližší lidé občas nesplní naše očekávání, zklamou nás nebo způsobí bolest. Všechny neshody jsou součástí mezilidských vztahů. Na rozdíl od lidí jsou nám ale naši zvířecí kamarádi bezmezně věrní, oddaní a stálí, nikdy nekritizují, jsou vždy rádi, když nás vidí. Není tedy divu, že když mazlíček zemře, cítíme hluboký pocit ztráty a snažíme se s tímto faktem vyrovnat, jak nejlépe dokážeme.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?