VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Koupání psa: 7 tipů, které vám pomohou lépe jej zvládnout

23.1.2017   

Hobby

Koupání je pro psa všechno, jenom ne relax a zábava. Možná se najdou výjimky, ale asi jich nebude mnoho. Proud vody, voda samotná, zvuky, drbání a pěna – to všechno většinou vede k útěku z koupelny. Jak tedy udělat koupání pejska snesitelnějším?

Proč psa pravidelně koupat

Pravidelná údržba srsti je pro psy i kočky nepříjemná, je ale důležitá: udržuje srst čistou, snižuje výskyt kožních problémů a alergií, snižuje množství parazitů a bakterií, které pes přirozeně šíří po domě. Koupání ale nemusí nutně znamenat jen vytí na celou ulici, můžete to zvládat s menším stresem.

Správná teplota vody

Příliš teplá nebo příliš studená voda může způsobit, že koupání bude jedno dlouhé a vleklé tažení s nejistým výsledkem. Dřív než psa začnete sprchovat, vyzkoušejte teplotu vody na zápěstí – podobně jako zkoušíte vodu, když jdete koupat dítě.

Proud vody silný tak akorát

Pokud pejska sprchujete, a je to asi ta jednodušší varianta, dejte si záležet na tom, aby vám proud vody tekl přes ruku než přímo na srst. Je to pro něj příjemnější, a tak je zde i vyšší šance, že se nebude tolik bránit.

Správný výběr šampónu

Nepoužívejte šampóny pro lidi, ani když jsou naprosto přírodní nebo pro děti, mohly by mazlíčkovi vysušovat pokožku. Psi mají svou vlastní kosmetiku, která je vyvinutá pro jejich specifické potřeby. Pokud má váš pejsek citlivou kůži, otestujte šampón například na zadní noze pár dnů předtím, než ho použijete na celé tělo. Uvidíte, zda na něj náhodou nemá alergickou reakci.

 

 

Dostatečné napěnění a umytí

Když už pejsek podstupuje tuto neoblíbenou aktivitu, je potřeba, abyste ji udělali pořádně.

  1. Aktivně masírujte srst šampónem po dobu přibližně 4 minut.
  2. Začněte od nohou a postupujte až k hlavě a obličeji.
  3. Obličej čistěte jemně vatovým tampónem a dejte si pozor, aby se pěna nedostala psovi do očí.
  4. Větším vatovým tampónem můžete také opatrně vytřít okraj ucha. Nikdy psovi nezajíždějte čímkoliv až do zvukovodu!
  5. Pozornost věnujte také tlapkám, prostor mezi prsty totiž dostává obzvlášť zabrat.
  6. Šampón oplachujte směrem od hlavy a postupujte dále ke krku, k tělu a nohám, až poteče jen čirá voda.

Správná kartáčovací technika

Pejska byste měli kartáčovat před i po koupeli, ale pouze tehdy, jestliže ho kartáčujete pravidelně několikrát týdně a je na to zvyklý. Pokud má pes zacuchanou srst, bude lepší vzít ho na rozčesání k odborníkovi. Srst kartáčujte vždy suchou.

Správné vysoušení

Nejdřív se ujistěte, že máte připravenou osušku jak na sušení srsti, tak na podlahu, abyste neměli víc vody na zemi než ve vaně. Ručník na srsti jemně mačkejte, aby se do něj vsáklo co nejvíc vody. Pes by měl být po osušení vlhký, ne mokrý. Pokud mu nevadí hluk fénu, můžete ho z dálky vysušit tímto způsobem, zde pozor na teplo, abyste ho nepopálili. 

Přiměřená frekvence koupání

Pokud se váš pes pravidelně každý den neušpiní, stačí velké koupání jednou za měsíc. Koupání příliš často není zdravé, pokožka se nepřirozeně odmašťuje a pejskovi může způsobovat alergie.

Je důležité vyzkoušet, co zrovna sedí tomu vašemu mazlíkovi, podobně jako lidé, i psi reagují rozdílně. Co sedí jednomu, nemusí platit pro druhého. Pokud si najdete ten správný způsob, koupání se pro vás pro oba může být snesitelným rituálem. 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 84% (hlasů: 96)

Témata

Autor článku

23.1.2017

Zdroje

petmd.com

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Chovatel

Suchozemská želva: správná péče o krunýř a mini úpravy deformací

Každá želvička je originál, některé jsou ale originální natolik, že se narodí s anomálií krunýře. Ve většině případů je tato anomálie provází celý život. Naštěstí existuje několik způsobů, jak želvě pomoci i v domácích podmínkách – jedná se pouze o malé úpravy deformací, s těmi rozsáhlejšími bychom měli navštívit veterináře.

Hobby

Psí paspárek: pátý prst, který je potřeba odstranit?

Podívejte se na tlapku svého psa. Kolik vidíte drápků? Většina psů má čtyři na zadních končetinách a pět na obou předních končetinách. Ten drápeček navíc na vnitřní straně zadní nohy se jmenuje paspárek. Víte, proč ho pes má a jestli ho má mít?

Chovatel

Může se suchozemská želva přehřát?

Přehřátí v létě je jedním z nejčastějších důvodů, proč suchozemská želva umírá. Želva je totiž plaz, který neumí regulovat tělesnou teplotu. V zimě je pro ně typická hibernace neboli zimní spánek, v létě někdy i několik týdnů estivují, využívají letní spánek.

Hobby

Ubytování morčat v zimě: jak pro ně přizpůsobit bydlení venku?

Je tu zima a možná řešíte otázku, zda ubytovat morčata v zimním období venku a zda je třeba možné chovat morčata venku celoročně? Pro mnoho chovatelů nejsou zimní mrazy překážkou. Pokud ubikaci venku správně zazimujete, dáte dostatek sena a listí, budete morčátka kvalitně krmit, tak pro ně zima není problém.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?