VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Březí feny a B.A.R.F.: opatrně s bylinkami a játry

14.11.2016   

Odborník

Jestliže barfujete, máte fenu a chcete štěňátka, přečtěte si názor odborníka MVDr. Milana Štourače na to, jak v tomto období fenu krmit a jak k ní přistupovat.

Každý trimestr je v něčem jiný

V první polovině březosti bychom neměli feně kvalitu a složení krmné dávky nijak výrazně měnit. Vzhledem k probíhajícím procesům dělení oplozených vajec a k jejich ukládání do dělohy není změna nikterak nutná. Naopak by mohlo dojít ke zbytečnému ztučnění feny a tím k eventuálním komplikacím při porodu. Někteří chovatelé uvádějí, a podporují je i některé literární prameny, že mírné zkvalitnění krmné dávky v průběhu říje má pozitivní dopad na ovulaci feny a následně počet štěňat ve vrhu.

1. trimestr březosti

V prvním trimestru (krytí až 21. den) může fena vykazovat změny nálady a variabilní vybíravou chuť k jídlu. Feny, stejně jako lidé, mohou trpět ranní nevolností. Zhruba ve 3. týdnu březosti mnoho fen trpí obdobím přechodné anorexie, odmítání příjmu krmiva, které trvá 3–10 dnů. U některých může dojít k přechodnému snížení hmotnosti. Chovatel ve snaze „aby matka netrpěla“ začne feně nabízet různé pochoutky, čímž jí nepomůže, ale naopak. Toto nechutenství bývá fyziologické a někteří chovatelé jej dokonce považují za dobrou známku zabřeznutí feny.

2.– 3. trimestr březosti

Výraznou změnu v příjmu živin a energie potřebuje březí fena na konci druhého (21.–42 den) a začátku třetího trimestru. V tomto období začínají štěňata růst do velikosti, vyvíjí se jejich kostra. Fena potřebuje přísun kvalitní bílkoviny a kostitvorných složek potravy, tedy minerálií a vitamínů. Pouze během druhého trimestru můžeme přistoupit ke zvýšenému doplňování vápníku, abychom zajistili normální hladinu vápníku v krvi u feny a normální vývoj kostí štěňat, zvláště v případech, kdy se vyvíjí v děloze vyšší počet plodů. Pozdější nebo nadbytečné doplňování diety vápníkem může mít nepříznivý dopad na schopnost fen mobilizovat rezervy vápníku během porodu a kojení, což může vést k poporodní eklampsii (ztuhlost, křeče a možný úhyn).

Růst mláďat je nejrychlejší během finální trimestru (42. až 63. den). Fena má v dutině břišní menší prostor pro potřebné množství krmiva, proto krmnou dávku rozdělujeme na více porcí. V této době je také nutné snížit podíl těžko stravitelných složek krmné dávky, tedy hrubé vlákniny a kostí.

Opatrně s vitamínem A a bylinkami

Plody mohou být ohroženy vysokým přísunem vitaminu A, snad z tohoto důvodu bych dával pozor na vysoké dávky jater. Opatrný bych byl při využívání bylin. Ne všechny mohou být v březosti a nebo po celou dobu březosti vhodné. Například často používaná kopřiva může dráždit ledviny a škodliviny odvádět do plodů. Nebo šalvěj je schopna vyvolat potrat a ohrozit srdce březí feny, petržel může vyvolat překrvení dělohy a dráždit ledviny. Březí fena však není koza, vzhledem k velikosti plemene by musela pozřít množství větší než malé. Spíše jde o ilustraci, že i bylinky mohou ublížit.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 90% (hlasů: 10)

Témata

Autor článku

14.11.2016

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Hobby

Náhlá smrt pejska. Co dělat a na co se připravit?

Vyrovnat se s náhlou smrtí pejska je někdy mnohem horší než se vyrovnat se ztrátou člověka. Bohužel i smrt patří k životu a je potřeba s ní počítat. Co dělat, když smrt našeho čtyřnohého přítele přijde náhle a nečekaně?

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?