Zanecháním psa v autě mu udělujete rozsudek smrti
V letních měsících se teplota v zaparkovaném autě během několika minut snadno vyšplhá až k 65° Celsia, čímž vznikne doslova smrtící výheň.
ONLINE
PORADNA
14.11.2016
Odborník
Jestliže barfujete, máte fenu a chcete štěňátka, přečtěte si názor odborníka MVDr. Milana Štourače na to, jak v tomto období fenu krmit a jak k ní přistupovat.
V první polovině březosti bychom neměli feně kvalitu a složení krmné dávky nijak výrazně měnit. Vzhledem k probíhajícím procesům dělení oplozených vajec a k jejich ukládání do dělohy není změna nikterak nutná. Naopak by mohlo dojít ke zbytečnému ztučnění feny a tím k eventuálním komplikacím při porodu. Někteří chovatelé uvádějí, a podporují je i některé literární prameny, že mírné zkvalitnění krmné dávky v průběhu říje má pozitivní dopad na ovulaci feny a následně počet štěňat ve vrhu.
V prvním trimestru (krytí až 21. den) může fena vykazovat změny nálady a variabilní vybíravou chuť k jídlu. Feny, stejně jako lidé, mohou trpět ranní nevolností. Zhruba ve 3. týdnu březosti mnoho fen trpí obdobím přechodné anorexie, odmítání příjmu krmiva, které trvá 3–10 dnů. U některých může dojít k přechodnému snížení hmotnosti. Chovatel ve snaze „aby matka netrpěla“ začne feně nabízet různé pochoutky, čímž jí nepomůže, ale naopak. Toto nechutenství bývá fyziologické a někteří chovatelé jej dokonce považují za dobrou známku zabřeznutí feny.
Výraznou změnu v příjmu živin a energie potřebuje březí fena na konci druhého (21.–42 den) a začátku třetího trimestru. V tomto období začínají štěňata růst do velikosti, vyvíjí se jejich kostra. Fena potřebuje přísun kvalitní bílkoviny a kostitvorných složek potravy, tedy minerálií a vitamínů. Pouze během druhého trimestru můžeme přistoupit ke zvýšenému doplňování vápníku, abychom zajistili normální hladinu vápníku v krvi u feny a normální vývoj kostí štěňat, zvláště v případech, kdy se vyvíjí v děloze vyšší počet plodů. Pozdější nebo nadbytečné doplňování diety vápníkem může mít nepříznivý dopad na schopnost fen mobilizovat rezervy vápníku během porodu a kojení, což může vést k poporodní eklampsii (ztuhlost, křeče a možný úhyn).
Růst mláďat je nejrychlejší během finální trimestru (42. až 63. den). Fena má v dutině břišní menší prostor pro potřebné množství krmiva, proto krmnou dávku rozdělujeme na více porcí. V této době je také nutné snížit podíl těžko stravitelných složek krmné dávky, tedy hrubé vlákniny a kostí.
Plody mohou být ohroženy vysokým přísunem vitaminu A, snad z tohoto důvodu bych dával pozor na vysoké dávky jater. Opatrný bych byl při využívání bylin. Ne všechny mohou být v březosti a nebo po celou dobu březosti vhodné. Například často používaná kopřiva může dráždit ledviny a škodliviny odvádět do plodů. Nebo šalvěj je schopna vyvolat potrat a ohrozit srdce březí feny, petržel může vyvolat překrvení dělohy a dráždit ledviny. Březí fena však není koza, vzhledem k velikosti plemene by musela pozřít množství větší než malé. Spíše jde o ilustraci, že i bylinky mohou ublížit.
V letních měsících se teplota v zaparkovaném autě během několika minut snadno vyšplhá až k 65° Celsia, čímž vznikne doslova smrtící výheň.
Odborník
Našli jste v dopise Ježíškovi od vašich dětí to vroucí přání mít doma něco živého? Nebo o tom již dlouho všichni tajně přemýšlíte a Vánoce se vám zdají jako ideální příležitost? Ještě vteřinku se zastavte a společně se nad článkem zamyslete nad důležitými aspekty tohoto kroku.
Odborník
Přibližně každý desátý psí pacient, který přijde do veterinární ordinace, trpí srdečním onemocněním. Jedná se o závažná onemocnění, kde je naprosto nezbytná včasná diagnostika, protože bude mít zásadní vliv na délku a kvalitu života vašeho mazlíčka.
Odborník
Rozmnožování psů není úplně banální záležitost, pokud chcete dodržet všechny standardy čistoty a péče jak o fenu, tak o štěňata. Když se rozhodnete fenku připustit, je dobré mít informace o porodu i následné péči.
Odborník
Rakovina a nádory u zvířat jsou stejně nebezpečné jako u lidí. I zde však zároveň platí, že existují cesty, jak je vyléčit.
© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!