Svým působením na činnost střev jsou skvělou prevencí a bezpečným způsobem, jak předcházet parazitům – a to i u pejsků krmených granulemi. Slouží také jako bohatý zdroj vitamínů a minerálů a v mnoha případech si pejsek opravdu pochutná.
Kefír
Pro psy je nejlépe stravitelný kozí nebo ovčí kefír, který koupíte na farmářských trzích nebo prodejnách se zdravou výživou. Malým psům dávkujte 1 kávovou lžičku denně, středním 1–2 lžíce, velkým 2–3 lžíce. Přidejte jej do jídla nebo ho pejskovi dejte jako samostatnou svačinu. Jistě oceníte jeho antibiotické, probiotické, antioxidační a antialergenní účinky. Také účinně bojuje proti kvasinkám a dodává tělu vitamíny B12, D, K2 a biotin. Z minerálů pak vápník, fosfor a hořčík.
Dýňová semínka
Jsou jedním z nejbezpečnějších a nejúčinnějších způsobů odčervení. Semínka rozemelte nebo rozsekejte a dávejte ¼ čajové lžičky na 10 kg váhy každý den. Musí se opravdu rozemlít, celá semínka pes nestráví a vypadnou z něj druhou stranou v původním stavu zcela bez užitku. Semínka jsou jediným přírodním zdrojem zinku, obsahují železo, fosfor, vápník, vitamíny skupiny B, lecitin a nenasycené mastné kyseliny.
Strouhaná mrkev, řeřicha, fenykl
Pro odčervení dávejte 1 lžičku na 10 kg tělesné hmotnosti denně.Mrkev obsahuje vitamín A, C, K, kyselinu pantothenovou, kyselinu listovou, draslík, železo, měď, mangan a vlákninu. Stimuluje imunitu, podporuje trávení a má antiseptické a antibakteriání účinky.Řeřichu můžete velmi snadno vypěstovat doma na misce s navlhčeným ubrouskem. Semínka klíčí rychle, za týden můžete sklízet. Pro nepřetržitý přísun nasypejte semínka na misku co týden. Je cenným zdrojem vitamínu C, B, K, karotenu, železa, vápníku, jódu a kyseliny listové. Fenykl pomáhá při nadýmání, podporuje trávení a zlepšuje tvorbu trávicích šťáv.
Okurka
Přidejte nastrouhanou nebo nakrájenou okurku do krmné dávky nebo zamíchejte s kefírem či jogurtem a můžete tak pejskovi udělat zdravou svačinku. Dávkujte 1 lžíci na 10 kg váhy denně. Je bohatým zdrojem vitamínu A, C, vitamínů celé skupiny B (kromě B12) a minerálů jako je křemík, síra, draslík, sodík, fosfor, zinek měď, chrom, kobalt a mangan. Působí detoxikačně, močopudně a pročišťuje kůži.
Ananas
Obsahuje enzym bromelain, který ve střevech ničí škodlivé bakterie a červy. Také štěpí bílkoviny na aminokyseliny, které prostoupí stěnou střev a dále se tak zužitkovávají. Ananas má protizánětlivé a detoxikační účinky a likviduje bakterie vyvolávající průjem. Opatrní buďte u alergických a citlivých pejsků, pro ně může být velmi dráždivý. Nedoporučujeme jej u březích a kojících fen.
Papája
Obsahuje papain, enzym, který pomáhá v boji proti červům. Střednímu pejskovi dávkujte 1–2 plátky sušené nebo čerstvé papáji.Obsahuje vitamíny A, C, K, antioxidanty a vlákninu. Zlepšuje zažívání a pomáhá při průjmu. Jako zdravý pamlsek ji můžete dát bez obav i štěňátku.
Jablečný ocet
Používejte pouze organický a nefiltrovaný ocet, který je kvalitní. Zamíchejte denně 1 lžičku do vody nebo krmné dávky. Ačkoli kromě draslíku neobsahuje velké množství vitamínů a minerálů, má řadu silných účinků. Působí antibioticky, ničí kvasinky a kvasinkové infekce a pomáhá zmírňovat alergie různého původu. Zevně zlepšuje kvalitu kůže a srsti, odstraňuje šupinatost a lupy. Po koupeli šamponem pejska opláchněte octovou vodou, jeho srst bude hebká a leská a důkladně vymyjete zbytky šamponu či kondicionéru. Do 500 ml vlažné vody zamíchejte 2–3 lžíce octa.
TIP: Při vleklých zánětech uší způsobených kvasinkami můžete zevní zvukovod vytírat octovou vodou.
Kokosový olej
Používejte organický, panenský kokosový olej. Je účinný pro odstranění škrkavek, které mají tendenci shlukovat se ve střevech. Dávkujte 1 lžičku na 10 kg váhy denně.Kokosový olej působí antibakteriálně, antiviroticky, úspěšně bojuje s kvasinkami, bakteriemi a plísněmi. Obsahuje ketolátky, pomocí nichž může snížit počet epileptických záchvatů. Výzkumy také potvrdily, že při pravidelném užívání může snížit riziko rakoviny. TIP: Je výborný přírodní prostředek na čištění zubů a pejskům navíc neodolatelně chutná.
Vývar z kostí
Vývar z kuřecích nebo hovězích kostí podporuje trávicí ústrojí, imunitní systém a pomáhá při likvidaci červů ve střevech.
TIP: Pro zvýšení účinku můžete do krmné dávky přidat šťávu z aloe vera.
Důležité na závěr
Uvedené potraviny nemusí působit ve všech případech, zvláště, pokud je pes začervený masivně. Ideálně je používejte jako prevenci nebo při nízkém začervení. V opačném případě navštivte veterináře, někdy je opravdu třeba přistoupit i na konvenční chemii.