VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Hypoalergenní dýně hokaido jako zdravá dobrota

13.4.2022   

Dýně hokaido se stala velmi oblíbenou mezi lidmi, ale věděli jste, že stejně chutná i pejskům a navíc jim nabízí skvělé zdravotní benefity?

Příprava je velmi snadná a pokud máte zahrádku nebo větší terasu, můžete si ji sami vypěstovat. Kromě velkého množství vitamínů a minerálních látek je také hypoalergenní, což ocení majitelé pejsků s indikovanou alergií nebo v době eliminační diety.

V čem je tedy tak skvělá?

Hokkaido má velké množství hořčíku, draslíku, mědi, selenu, sodíku, chlóru, železa, zinku, fosforu, beta-karotenu, alfa-karotenu a luteinu. Kromě toho obsahuje také důležité bílkoviny a vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny, vitamin A, E a C. Zástup vitamínů a minerálu naznačuje, že má prospěšné a regenerující účinky na všechny směry. Obsahuje také značné množství vody (až 90 %) a vlákniny, je tedy hodnotnou přílohou při redukčních dietách. Nízký počet kalorií dovoluje pejskovi přilepšit, nemusíte se tedy obávat dát do misky trochu větší dávku. Ke všemu bude mít pocit nasycení a dieta pro nej nebude tolik „drastická“.  Veterináři dýni s oblibou doporučují při eliminačních dietách, u kterých se zjišťují možné potravinové alergeny a je třeba počty jednotlivých surovin snížit na minimum.

Další účinky hokaido

 • významně posiluje imunitní systém
 • napomáhá správné činnosti srdce
 • podporuje správnou funkci slinivky, je vhodná i pro diabetiky
 • množství vody působí močopudně a odplavuje toxické látky z těla
 • podporuje ledviny a to preventivně i při indikovaných chorobách
 • čistí krev a tím detoxikuje organismus
 • léčí a uklidňuje žaludek, pomáhá při zácpě či průjmu, hodí se při dietních chybách
 • je lehce stravitelná, lze ji podávat po operačních zákrocích
 • celkově regeneruje tělesné buňky
 • předpokládá se, že má protinádorové účinky
 • je silně antioxidační a hypoalergenní
 • semínka působí jako přírodní odčervovací prostředek 

Jak správně dýni připravit

Kdo už s dýní pracoval, ví, jak má tvrdou slupku. Pro snadné zpracování ji rozřízněte napůl a lžící vyberte vláskovitou dužninu a semena. Poloviny nakrájejte na větší kusy a i se slupkou vařte v dostatečném množství vody do změknutí. Celou dýni pak bez námahy rozmačkáte vidličkou na kaši. K dýni můžete přimíchat sušené bylinky nebo kurkumu (pozor, hodně barví a nejde vyprat). Při venčení se nelekejte jasně oranžového bobku. V případě, že krmíte syrovým či vařeným masem, dýni k němu míchejte až těsně před podáváním. Tato kombinace se totiž velmi rychle kazí a kysne.   

Semínka a olej v sobě skrývají další cenné zdroje

Kromě dužiny jsou nepostradatelná i semínka, která jsou prakticky jediným přírodním zdrojem zinku. Obsahují také pro tělo nezbytné železo, fosfor, vápník, vitamíny skupiny B, lecitin a nenasycené mastné kyseliny. U pejsků skvěle fungují jako přírodní odčervovací prostředek – vypuzuje hlísty a škrkavky. Semínka vždy rozmixujte nebo nasekejte nožem, jinak projdou zažívacím traktem zcela beze změny a užitku pro tělo. Pohodlným způsobem, jak využít benefity dýně, je olej lisovaný za studena. Ten zpravidla obsahuje všechny prospěšné látky v maximální možné míře, protože neprošel tepelným zpracováním. Snadno se přidává i ke granulím. Má protizánětlivé účinky, zmírňuje infekce močového ústrojí a pomáhá při kožních problémech různého původu. Vždy je výhodnější kvalita BIO, která poskytuje větší záruku vysokého obsahu prospěšných látek a eliminuje vedlejší účinky chemie použité při pěstování. Ta může například u alergika zhoršovat jeho zdravotní stav. 

Vypěstujte si vlastní BIO dýni

Pokud máte zahrádku nebo větší terasu, můžete si dýni jednoduše vypěstovat. Jen je třeba myslet na to, že je velice nenasytná a ráda se roztahuje, takže jí vyčleňte minimáně 1 m2 u kompostu nebo v hnoji. Nejraději se bude pnout na pevné opoře a zároveň zabráníte onemocnění plísňovými chorobami. Bez větší péče ji vypěstujete ze semínka. Na konci dubna zasaďte do květináče jedno semínko a udržujte substrát vlhký. Dýně roste velmi rychle, brzy se můžete těšit na malé rostlinky. Do záhonku je můžete přesadit od poloviny května, kdy už nehrozí mrazy. Z jedné rostliny dostanete 2,5–7,5 kg dýní, můžete je očekávat už na konci léta a na podzim.

Skladování

Dýně nesmí přemrznout, pak ztrácí na své síle. Ideální je chladný sklep nebo komora, pak vydrží opravdu dlouho.


Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 1)

Témata

Autor článku

13.4.2022

Zdroje

Foto.: Adobe STOCK
https://www.bylinkyprovsechny.cz/ovoce-zelenina/zelenina/1173-dyne-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani-skudci-a-nemoci-brambor

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Těšíme se na štěňátka: porod feny od A do Z

Tak jako se rodiče připravují na příchod miminka, i zodpovědní chovatelé by se měli připravit na příchod štěňat. Pokud se rozhodnete, že vaše fena bude mít štěňata, musíte si uvědomit, že vás to bude stát nemalé množství času, úsilí a mnohdy i finančních prostředků. Co je teda potřeba vědět?

Jak se zbavit klíštěte u psa: návod na úspěšnou likvidaci parazita

Některé druhy klíšťat přenášejí potenciálně smrtelná onemocnění, která se kousnutím klíštěte přenesou na vašeho psa. V této části roku jsou právě klíšťata nejaktivnější a hledají hostitele, na kterých by se mohla živit. Abyste zabránili přenosu chorob a zajistili svému psovi klidné léto, je důležité vašeho mazlíka pravidelně kontrolovat na přítomnost parazitů

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?