VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Alergie u psa: pomůže kozí kolostrum, jablečný ocet nebo kopřiva

25.5.2022   

Hobby

Bohužel ani psi se alergiím nevyhýbají a na vině bývá některá složka ve stravě nebo okolní prostředí. Určit „viníka“ je často běh na dlouhou trať a náročná detektivní práce. Kromě jídla běžně bývá spouštěčem alergie okolní prostředí, ve kterém se pes pohybuje.

Co způsobuje alergie na okolní prostředí?

Alergie vzniká, když imunita psa přehnaně reaguje na něco v jeho prostředí. Je to tzv. spouštěč. Těch je kolem psa mnoho - například prach, pyl, plísně, hmyz, blechy. A protilátky imunitního systému je vyhodnotí jako nebezpečí, i když nemusí.

Hledání viníka je běh na dlouhou (a drahou) trať

Alergie na stravu a na okolní prostředí mají podobné příznaky, o to je složitější zjistit, co pejskovi nedělá dobře. Jediná „výhoda“ jak vyloučit například alergii na pyl je roční období. Pokud má pejsek potíže i v zimě, nejspíš to nebude díky kvetoucím stromům.

Pokud řešíte například dlouhodobé problémy se záněty uší, důvodem může být také alergie. A spouštět ji může opravdu cokoli – od jediné složky v doplňku stravy přes druh masa až po něco v bytě. Pak nastávají případy, kdy majitel musí kompletně odstranit koberce v bytě, sundat závěsy a záclony a denně vytírat, protože má pes silnou alergii na roztoče.

Veterinární medicína nabízí krevní testy na určení alergenu. Jeho úspěšnost konkrétního určení je ale velmi malá a cena za vyšetření velmi vysoká - je tedy na pečlivé zvážení, zda je pro vás i pejska vyšetření efektivní.

Řešením pak může být eliminační dieta, kterou je třeba přísně dodržovat. Pejsek začne jíst suroviny, které předtím nikdy nejedl a obecně je známo, že jsou hypoalergenní. V případě, že krmíte například BARF a pes dostává převážně kuřecí maso, při eliminační dietě přejdete na jelení a vařené batáty. Později přidáte vařená vajíčka a batáty můžete střídat s dýní. Celá dieta je založená na hypoalergenních surovinách, kdy na začátku podáváte co nejmenší počet druhů. Pokud se neprojeví alergické příznaky, postupně přidáváte další a další. Jakmile se alergie objeví, okamžitě vyřadíte poslední surovinu. Asi tušíte, že tato detektivka není nic levného a zjištění příčiny bývá velmi zdlouhavé a v některých případech také neúspěšné.

Druhy alergií a jejich příznaky

Mezi nejčastější spouštěče u psů patří paraziti, roztoči, pyly, tráva a plevele, plísně a prach.

Tyto alergie jsou zpravidla sezónní. Psi mohou mít na jaře a na podzim větší potíže a v zimě nebo letě se zmírní. Příznaky se obvykle projevují ve věku od 1 do 3 let.

Nejčastější příznaky alergie:

 • svědění a škrábání
 • zarudnutí kůže, kopřivka
 • ušní infekce
 • ztráta srsti
 • okusování nebo olizování tlapek

5 přírodních řešení na alergie z okolního prostředí

Na každý problém jsou přírodní možnosti a i tady je způsob, jak zkusit ulevit od alergií, než se přistoupí k „chemické“ léčbě. Samozřejmě, to vše za předpokladu, že pes nemá akutní potíže, které ho ohrožují na životě.

1.Kozí kolostrum

Kozy produkují kolostrum v mateřském prvním mléce ihned po porodu. To pomáhá kůzlátkům budovat si vlastní imunitu. Přebytečné kolostrum (mlezivo) je pak to, co se dá koupit běžně na internetu nebo specializovaných prodejnách se zdravou výživou.

Primární protilátkou u kozího kolostra jsou imunoglobuliny IgG. Pomohou posílit imunitu pejska vůči běžným alergenům. Koza, která kolostrum produkuje, má proti nim ochranu přirozeně.

Výzkumy ukazují, že další složka, která pomáhá zmírňovat příznaky alergie je polypeptid bohatý na prolin, ten má protizánětlivé účinky. Může také pomoci vytvořit speciální T-buňky, které „vypnou“ alergickou reakci.

2. Jablečný ocet

Organický jablečný ocet může zmírnit alergické svědění a pomáhá zbavit se škodlivých alergenů. Navíc působí proti lupům, srst je po něm lesklá a pevná, lépe se rozčesává.

Koupel na tlapky

Pokud pejska svědí packy, kvůli neustálému kontaktu s alergenem jako je třeba pyl.

Potřebujete:

 • dva díly vody a jeden díl jablečného octa,
 • smíchejte v lavoru nebo ve vaně.

Postup:     

 1. namočte tlapky na 5 minut         
 2. neoplachujte, ale tlapky dobře vysušte    
 3. pokud je to třeba, nechte si roztok u dveří a tlapky opláchněte po návratu z procházky

Koupel celého těla

Když pejska svědí celé tělo nebo má zarudnutí a svědivost na více místech. Pozor, koupel z octa provádějte pouze v případech, kdy pes nemá otevřené ranky – ocet by jej nepříjemně štípal.

Potřebujete:         

 • ½ šálku jablečného octa
 • ½ šálku vychlazeného zeleného čaje
 • 1 šálek převařené a zchladlé vody

Postup:         

 1. pejska vykoupejte v přírodním a nedráždivém šamponu        
 2. šampon spláchněte a opláchněte roztokem z jablečného octa         
 3. nechte působit 5 minut        
 4. neoplachujte, ale dobře pejska vysušte       

Sprej při alergii na blechy

Pejskovi neublíží, ale pro blechy bude hodně neatraktivní.

Potřebujete:

 • 100 ml teplé vody
 • 150 ml jablečného octa
 • ¼ lžičky mořské soli

Postup:      

 1. smíchejte ingredience v malé rozprašovací lahvi     
 2. 1x týdně nastříkejte srst a podbřišek 
 3. vyhněte se očím nebo otevřeným ránám (štípe)

3. Kopřiva

Mnoho lidí ji považuje za plevel a ze zahrad likviduje. Je to ale jedna z nejlepších bylinek vůbec, a to i pro psy. Má spousty výborných účinků, lidé by si ji měli hýčkat. Kopřiva obsahuje histamin, který může ochránit tělo před alergeny. Buď ji můžete usušit (do 40 °C) nebo udělat výluh z čerstvých listů. Vždy je lepší čerstvá bylinka, nejlépe sbíraná na jaře (nejdéle do 20. května) a za sluníčka. Taková je nejsilnější a má nejvíce léčivých účinků.

Postup:       

 1. 5-7 listů zalijte 250 ml vařící vody, nechte v přikryté nádobě 30 minut louhovat        
 2. přidejte do krmení ráno a večer     
 3. dávkování je 1 polévková lžíce na každých 10 kg hmotnosti psa

Nebo zkuste pár listů krátce opéct na kokosovém oleji, pro pejsky to bude lákavější. Jestliže má pejsek akutní lokální problém, použijte stejný nálev, namočte do něj tamponek nebo bavlněný hadřík a zavažte obinadlem. Případně můžete místo pravidelně otírat.

4. Omega-3 mastné kyseliny

Na základě výzkumů se přišlo na to, že omega-3 mastné kyseliny pomáhají regulovat alergickou reakci. Omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA jsou hlavně v rybách. Rybí olej ale rychle žlukne a takový je pak nepoužitelný, protože vede k dalšímu zánětu. Vybírejte tedy jen prověřené výrobce. Další variantou je lněný olej.

5. Kvercetin

Když imunita psa narazí na alergen, uvolní histamin. Ten spouští zánět, zarudnutí a podráždění. Kvercetin (bioflavonoid) obsahuje antihistaminové sloučeniny, které mohou tuto reakci zastavit. Může také zarazit produkci zánětlivých molekul a zabránit svědění. Zkuste do psího jídelníčku přidat:        

 • jablka 
 • banány 
 • brokolici     
 • petržel

Další tipy pro řešení alergií u psů

Krmte čerstvou syrovou stravu, která prokazatelně zlepšuje zdraví a přirozenou imunitu. Když vysáváte, dejte pejska do jiné místnosti. Vyměňte chemické čisticí prostředky za přírodní a nedráždivé.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 6)

Témata

Autor článku

25.5.2022

Zdroje

https://www.dogsnaturallymagazine.com/colostrum-benefits-for-dogs/
Foto: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Hobby

11 činností, kterými zkracujete vašemu psovi život

Krmíte svého psa kvalitním krmivem, dáváte mu spoustu lásky, házíte mu míčky jako zběsilí, jen abyste ho viděli radostně poskakovat. Stává se však, že přehlédnete věci, kterými nevědomky zkracujete vašemu kamarádovi život. Jaké to jsou?

Charakteristika želvy nádherné: vodní živel a dravec

Je to sladkovodní studenokrevný plaz, výborný plavec. Řádná péče o želvu je složitější, než se většina lidí domnívá. Hlavní zodpovědnost musí převzít dospělý, ne dítě. Péče o želvu zahrnuje údržbu a čištění akvária, krmení želvy a průběžné sledování jejího zdravotního stavu.

Jak se zbavit blech a klíšťat? Nebezpečí číhá hlavně za dveřmi

Pokud mají vaši mazlíčci blechy anebo klíšťata, určitě jste udělali vše proto, abyste je těchto parazitů zbavili. Nejspíš jste vyluxovali dům a auto odshora až dolů a vyprali veškeré textilie, abyste krvežíznivé blechy či klíšťaty zklikvidovali. Je tu ale ještě jeden krok, který byste měli podniknout, pokud vaše snaha nemá přijít nazmar.

Morčata a jejich nároky na vitamín C

Morčata společně s lidmi, opicemi a dalšími drobnými savci si nedokáží sama vytvářet vitamín C (kyselinu askorbovou), jelikož v průběhu evoluce ztratila potřebný enzym, který pomáhal tento vitamín syntetizovat. Potřebují proto hodně ovoce, zeleniny nebo doplňkové krmivo, aby si nedostatek nahradila.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?