CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Srnčata a jak je to vlastně s tím sečením trávy

19.5.2017    3 911 přečtení    7 hodnocení     7 komentáře

Na přelomu jara a léta uhynou na českých lukách desetitisíce srnčat. Proč se to vlastně děje a jak můžete pomoci?

Květen a červen jsou měsíce, ve kterých srny rodí (tzv. kladou) mláďata. Ta potom ukrývají na loukách ve vysoké trávě, aby je ochránila před predátory (lišky, divočáci, jezevci), než povyrostou a budou schopna před nimi utéct sama. Srna se od srnčete nikdy zcela nevzdálí, zpravidla z okraje lesa pozoruje louku a čas od času chodí své mládě kojit. Tyto měsíce jsou ovšem dobou, kdy se sečou travní porosty k přípravě senáže, dále porosty vojtěšky a jetele. Srnčata na blížící se nebezpečí v podobě sekačky reagují přikrčením k zemi.

Dnešní způsob sečení je však pro takto schovaná mláďata zničující. Záběr sekaček může být v rozmezí od tří do dvanácti metrů a rychlost traktoru se pohybuje od 5 do 20 km za hodinu. Za těchto podmínek nemá řidič šanci mládě ve vysoké trávě zahlédnout natož včas zastavit. Srnče se navíc při jakémkoliv vyrušení instinktivně přikrčí k zemi a „zneviditelní se“ natolik, že je mnohdy nesnadné ho objevit i při pouhé pěší chůzi. Dnešní stroje srnčata přesekají, ne vždy však dojde k okamžitému úhynu. Sekačky srnčatům zpravidla přesekají běhy, nebo je jinak zmrzačí a srnčata poté umírají až několik hodin, než vykrvácí a stanou se pochoutkou dravých ptáků.

Dle hrubého odhadu jen v ČR zemře ročně následkem sečení na 60 000 SRNČAT.

Při výrobě senáže je posekaná tráva vzápětí sbírána do balíků, často i s nasekanými mrtvolkami srnčat. Vyplašená matka srna se pak s večerem vrací na louku své mládě hledat. Je skutečně nesmírně srdcervoucím zážitkem pozorovat plačící srnu, která se ještě několik dní vrací na louku a mládě zoufale hledá.

A nejedná se samozřejmě jenom o mláďata srn. Na lukách se v tomto období ukrývají i malí zajíčci, dále mnoho ptáků, hnízdících přímo na zemi, jako například skřivan polní, koroptev, křepelka, chřástal a čejka chocholatá. Poranění a zabití sečením bývají i na lukách přebývající hadi, obojživelníci, o spoustě hmyzu a bezobratlých ani nemluvě. Sečení narušuje vývojový cyklus některých druhů motýlů.

Pokud byste chtěli pomoci a s touto neutěšenou situací něco udělat, navštivte projekt www.stopsecenisrncat.cz, kde se dozvíte více.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 94% (hlasů: 7)

Témata

Autor článku

19.5.2017

Zdroje

www.stopsecenisrncat.cz

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Lukáš - RadaVeterinare.cz

24.5.2017 10:36

Luďku, děkuji za Váš návrh, který jsem rovnou zpracoval a nyní je zobrazení času příjemnější.

Luděk

19.5.2017 19:45

Nevím pro koho směrovat dotaz ohledně ,,časového značení" příspěvků. Proč nejde 24 hodinový cyklus ? ?

Luděk

19.5.2017 19:39

Ještě jednou pro Richarda : Asi tak před 20 lety - pojezdové rychlosti při sečení byli mnohem menší - odhadem tak 4 - 6 km,na strojích byly světelné plašiče, před lištou asi 1 až 2 metry na rámu řetízky,které ,,pročesávaly" sečenou hmotu.Nic z toho se neosvědčilo. Takže Richarde máš možnost něco vymyslet lepšího nebo sehnat stádo takových jako jsi Ty,vyfasovat klasické kosy a můžete se předvést. P.S.: Aby bylo kvalitní krmení na celý rok tak posekaná hmota maximálně může ležet 24 hodin (podle sušiny) na řádku a pak musí být co nejrychleji zesenážována. Jáma nebo ,,hromada" se dělá maximálně tři dny a pak musí být řádně přikrytá a zatížená.Jinak je veškerá práce na ho*no. Když o této problematice nic nevíš,tak mlč nebo nejdříve ,,Gůgluj". Tož asi tak Richarde.

Luděk

19.5.2017 19:27

Pro Richarda 19.5. v 11:08 : Nevíš o čem píšeš. 1) Seká rostlinka,která to i před tím zaseje a vše okolo. 2) Když nebude živočišná - nebude kvalitní hnojení. 3) Nebudou ani další rostliny,které jsou závislé i na chlévské mrvě. 4) Vše nejde jen umělými hnojivy a tekutou výživou.Je to prostě koloběh. Maso hovězí a vepřové jistě jíš............takže se na tomto koloběhu v přírodě také podílíš. Tož tak !

Surcuf

19.5.2017 12:23

Jasně! Takže přestaneme séct louky...........to je logika. Srnčí zvěř je totálně přemnožená, to za1) a za 2) ta dojemná věta o plačící matce srně, nechtějte mne dojmout, co dělá, když koloucha uloví dravec? Jasně, nic pěkného to není, ale je to život, nebo budeme zase kosit louky ručně? Kdo z vás to umí? A kolik by to asi stálo? tak směle do toho, kosy mám, můžete nastoupit. Jo a nezabíjejte mouchy a komáry, je to vražda a stejně je pak nekonzumujete.

Richard

19.5.2017 10:08

to vsechno nici hlavne zivocisna vyroba...

esparky

19.5.2017 10:08

Nejsem si jist, zda to ještě platí, ale ještě před cca třemi lety bylo získání dotace z luk, podmíněno jejich posečením do 30.6, což bylo poměrně důsledně kontrolováno (snímkováním z letadla). Datum 30.6 navíc bylo vyžadováno i v případě nepříznivého počasí a i ve vyšších polohách. Takže pokud by se někde mělo začít, tak u této vyhlášky...

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

7 rad, jak nepřekrmit ryby v akváriu

Překrmování akvarijních ryb je jedním z nejčastějších příčin úhynu rybek, znečistění vody, nárůstu řas a přemnožení mikroorganismů, které kazí vodu. Je několik způsobů, jak se problémům vyhnout. Budete mít radost vy i všichni obyvatelé vašeho akvária.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?