CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Srnčata a jak je to vlastně s tím sečením trávy

19.5.2017    3 545 přečtení    7 hodnocení     7 komentáře

Na přelomu jara a léta uhynou na českých lukách desetitisíce srnčat. Proč se to vlastně děje a jak můžete pomoci?

Květen a červen jsou měsíce, ve kterých srny rodí (tzv. kladou) mláďata. Ta potom ukrývají na loukách ve vysoké trávě, aby je ochránila před predátory (lišky, divočáci, jezevci), než povyrostou a budou schopna před nimi utéct sama. Srna se od srnčete nikdy zcela nevzdálí, zpravidla z okraje lesa pozoruje louku a čas od času chodí své mládě kojit. Tyto měsíce jsou ovšem dobou, kdy se sečou travní porosty k přípravě senáže, dále porosty vojtěšky a jetele. Srnčata na blížící se nebezpečí v podobě sekačky reagují přikrčením k zemi.

Dnešní způsob sečení je však pro takto schovaná mláďata zničující. Záběr sekaček může být v rozmezí od tří do dvanácti metrů a rychlost traktoru se pohybuje od 5 do 20 km za hodinu. Za těchto podmínek nemá řidič šanci mládě ve vysoké trávě zahlédnout natož včas zastavit. Srnče se navíc při jakémkoliv vyrušení instinktivně přikrčí k zemi a „zneviditelní se“ natolik, že je mnohdy nesnadné ho objevit i při pouhé pěší chůzi. Dnešní stroje srnčata přesekají, ne vždy však dojde k okamžitému úhynu. Sekačky srnčatům zpravidla přesekají běhy, nebo je jinak zmrzačí a srnčata poté umírají až několik hodin, než vykrvácí a stanou se pochoutkou dravých ptáků.

Dle hrubého odhadu jen v ČR zemře ročně následkem sečení na 60 000 SRNČAT.

Při výrobě senáže je posekaná tráva vzápětí sbírána do balíků, často i s nasekanými mrtvolkami srnčat. Vyplašená matka srna se pak s večerem vrací na louku své mládě hledat. Je skutečně nesmírně srdcervoucím zážitkem pozorovat plačící srnu, která se ještě několik dní vrací na louku a mládě zoufale hledá.

A nejedná se samozřejmě jenom o mláďata srn. Na lukách se v tomto období ukrývají i malí zajíčci, dále mnoho ptáků, hnízdících přímo na zemi, jako například skřivan polní, koroptev, křepelka, chřástal a čejka chocholatá. Poranění a zabití sečením bývají i na lukách přebývající hadi, obojživelníci, o spoustě hmyzu a bezobratlých ani nemluvě. Sečení narušuje vývojový cyklus některých druhů motýlů.

Pokud byste chtěli pomoci a s touto neutěšenou situací něco udělat, navštivte projekt www.stopsecenisrncat.cz, kde se dozvíte více.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 94% (hlasů: 7)

Témata

Autor článku

19.5.2017

Zdroje

www.stopsecenisrncat.cz

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Lukáš - RadaVeterinare.cz

24.5.2017 11:36

Luďku, děkuji za Váš návrh, který jsem rovnou zpracoval a nyní je zobrazení času příjemnější.

Luděk

19.5.2017 20:45

Nevím pro koho směrovat dotaz ohledně ,,časového značení" příspěvků. Proč nejde 24 hodinový cyklus ? ?

Luděk

19.5.2017 20:39

Ještě jednou pro Richarda : Asi tak před 20 lety - pojezdové rychlosti při sečení byli mnohem menší - odhadem tak 4 - 6 km,na strojích byly světelné plašiče, před lištou asi 1 až 2 metry na rámu řetízky,které ,,pročesávaly" sečenou hmotu.Nic z toho se neosvědčilo. Takže Richarde máš možnost něco vymyslet lepšího nebo sehnat stádo takových jako jsi Ty,vyfasovat klasické kosy a můžete se předvést. P.S.: Aby bylo kvalitní krmení na celý rok tak posekaná hmota maximálně může ležet 24 hodin (podle sušiny) na řádku a pak musí být co nejrychleji zesenážována. Jáma nebo ,,hromada" se dělá maximálně tři dny a pak musí být řádně přikrytá a zatížená.Jinak je veškerá práce na ho*no. Když o této problematice nic nevíš,tak mlč nebo nejdříve ,,Gůgluj". Tož asi tak Richarde.

Luděk

19.5.2017 20:27

Pro Richarda 19.5. v 11:08 : Nevíš o čem píšeš. 1) Seká rostlinka,která to i před tím zaseje a vše okolo. 2) Když nebude živočišná - nebude kvalitní hnojení. 3) Nebudou ani další rostliny,které jsou závislé i na chlévské mrvě. 4) Vše nejde jen umělými hnojivy a tekutou výživou.Je to prostě koloběh. Maso hovězí a vepřové jistě jíš............takže se na tomto koloběhu v přírodě také podílíš. Tož tak !

Surcuf

19.5.2017 13:23

Jasně! Takže přestaneme séct louky...........to je logika. Srnčí zvěř je totálně přemnožená, to za1) a za 2) ta dojemná věta o plačící matce srně, nechtějte mne dojmout, co dělá, když koloucha uloví dravec? Jasně, nic pěkného to není, ale je to život, nebo budeme zase kosit louky ručně? Kdo z vás to umí? A kolik by to asi stálo? tak směle do toho, kosy mám, můžete nastoupit. Jo a nezabíjejte mouchy a komáry, je to vražda a stejně je pak nekonzumujete.

Richard

19.5.2017 11:08

to vsechno nici hlavne zivocisna vyroba...

esparky

19.5.2017 11:08

Nejsem si jist, zda to ještě platí, ale ještě před cca třemi lety bylo získání dotace z luk, podmíněno jejich posečením do 30.6, což bylo poměrně důsledně kontrolováno (snímkováním z letadla). Datum 30.6 navíc bylo vyžadováno i v případě nepříznivého počasí a i ve vyšších polohách. Takže pokud by se někde mělo začít, tak u této vyhlášky...

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Jak se zbavit klíštěte u psa: návod na úspěšnou likvidaci parazita

Některé druhy klíšťat přenášejí potenciálně smrtelná onemocnění, která se kousnutím klíštěte přenesou na vašeho psa. V této části roku jsou právě klíšťata nejaktivnější a hledají hostitele, na kterých by se mohla živit. Abyste zabránili přenosu chorob a zajistili svému psovi klidné léto, je důležité vašeho mazlíka pravidelně kontrolovat na přítomnost parazitů

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?