První pomoc

První pomoc: když zvíře zvrací nebo je mu nevolno
Vše, co se zdá jako zvracení, nemusí být zvracení. Rozlišujeme dva základní termíny, a to regurgitaci a samotné zvracení. V článku se dozvíte důvody zvracení a jak zvířátku pomoci.
ONLINE
PORADNA
3.12.2016
Odborník
Kastrace kocoura je jednoduchý chirurgický zákrok, nicméně mnoho chovatelů považuje kastraci za zbytečnou, protože kocouři nenosí domů koťata.
Toto je velmi diskutované téma. Vhodnost kastrace záleží vždy jak na individuálním posouzení konkrétního zvířete, tak na jeho tělesných dispozicích a na zdravotním stavu. Obecně platí pravidlo, že nejvhodnější čas kastrovat je tehdy, kdyz zvíře začne značkovat. Od třetího měsíce věku lze technicky provést zákrok kdykoliv. Ale doporučuje se počkat, až bude zvíře starší. Pokud kocoura necháte vykastrovat velmi brzy, může pak vypadat trochu jako kotě – malý vzrůst, kotěcí srst. Naopak kastrování kocoura v pozdějším věku nemusí mít vliv na značkování, neboť chování se stane zvykem a ani absence hormonů v organismu jej nemusí ovlivnit.
Nové studie prokazují, že raný kastrační věk nemá na vývoj a následné onemocnění močových cest takový vliv, jak jim v minulosti bylo přisuzováno. Nicméně je vhodné čekat do náznaku dospělého chování – značkování, zvukové projevy a jiné.
Zvíře musí podstoupit operační zákrok na lačno, doporučuje se proto hladovka alespoň 12 hodin. Anestezie se u mladých jedinců používá intravenózní, kdy je anestetikum aplikováno do žíly. Provede se důkladné oholení a desinfekce operačního pole v oblasti šourku a penisu. Při zákroku se odebírají samčí pohlavní orgány – varlata. Řez se vede přímo na kůži šourku. Řezy jsou celkem dva: z každého se vybaví jedno varle, které se zbaví obalů a následně veterinář provede podvaz varlete.
V zásadě existují dva způsoby podvázání varlat: buď se používá podvaz pomocí vstřebatelného šicího materiálu, nebo se chámovod uzlí (podváže) cévou, která vyživuje varle. Rány po kastraci zůstávají otevřené. Zvířeti jsou před samotným výkonem aplikována antibiotika a léky proti bolesti a otoku. Kocourek se nechá probudit v hospitalizačním boxu a následně si ho majitel může odnést domů. Zákrok je krátký a i s přípravou operačního pole, anestezií a probuzením trvá mezi 60–90 minutami. Několik dní po operaci je potřeba držet zvíře v klidu a sledovat, zda se rána dobře hojí, neotéká nebo nehnisá.
Ve většině případů vše probíhá bez komplikací. Zvířata sice mají tendenci si rány lízat, ale většinou jim tato záliba vydrží pár dní. Samozřejmě platí jako u každého pooperačního stavu, že pokud dojde ke krvácení nebo zvýšené sekreci z operačních ran, zvíře je apatické, zvrací, trpí nechutenstvím, nemůže se postavit na končetiny nebo se vám jakkoliv nelíbí, musíte neprodleně vyhledat veterinárního lékaře.
U kocourů je vzhledem ke spermiím, které mohly zůstat v pohlavních cestách, možnost úspěšného nakrytí kočky ještě pár dnů po kastraci! Také efekt kastrace na samčí chování poznáte až za několik týdnů po zákroku.
Na našem trhu existuje spousta krmiv, která jsou určena právě pro kastráty. Je potřeba se v nich zorientovat a pro vašeho mazlíčka vybrat to nejlepší. Vybírat byste měli ze super prémiových řad, určených pro kastrovaná zvířata. Některé firmy mají dokonce krmiva rozdělena podle pohlaví zvířete. Obecně platí, že krmiva určená pro kastráty jsou šetrná k močovým cestám a vzhledem k tomu, že zvířata mají sklony k pohodlnosti, jsou i nízkoenergetická, aby vám zvíře příliš netloustlo.
První pomoc
Vše, co se zdá jako zvracení, nemusí být zvracení. Rozlišujeme dva základní termíny, a to regurgitaci a samotné zvracení. V článku se dozvíte důvody zvracení a jak zvířátku pomoci.
Vitamín A je důležitý pro správnou funkci očí, kůže, sliznic a cév. Jestliže má želva nedostatek vitamínu A, vzniká u ní takzvaná dlaždicová metaplazie, což má za následek ztluštění cévní výstelky a nedostatečné proudění krve. Nejvíce postiženy jsou slinné kanálky a cévy ve slinivce břišní a v ledvinách.
Odborník
Kočka není malý pes. To potvrdí každý chovatel koček. V případě podávání léků a preventivních preparátů, včetně přípravků na prevenci nebo léčbu zablešení, na tento fakt spousta chovatelů zapomíná. Toto opomenutí ale může být fatální a nejedna kočka za něj již zaplatila životem. Jaké tedy existují vhodné a naprosto nevhodné preparáty pro kočky?
Nedostatek vitamínu neboli hypovitaminóza A je problém, který má zásadní vliv na chameleonovo zdraví. Takto podvyživené zvíře ztrácí chuť k jídlu, neroste a kromě jiných dalších zdravotních potíží může i zemřít.
Před koupí zvířete zvažte finanční a časové možnosti, zvířátku se budete muset věnovat. Velmi často jsou tito malí chlupáči pořizováni především dětem. Je to výborný start pro dráhu chovatele, je ale zároveň dobré vzít v úvahu věk dítěte, zda je již schopné se o zvíře postarat. Buďte proto jako rodiče soudní. Většina drobných savců se navíc rychle rozmnožuje, a tak se z vašeho bytu může nedobrovolně stát chovatelská stanice.
© 2016 - 2022 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!