VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

První pomoc: pokousání, poškrábání nebo zhmoždění jiným zvířetem

27.12.2020   

První pomoc

Rána kousnutím (vulnus morsum) může být podobná ráně bodné, zhmožděnině nebo tržné ráně. Často u ní dochází k infekci a špatnému hojení rány. Zuby zvířat mají na svém povrchu vrstvu zubního plaku, která je plná bakterií. Při kousnutí tyto bakterie kontaminují porušenou kůži a měkké tkáně napadeného zvířete a dochází k rychlému rozvoji zánětu, který může skončit i otravou krve neboli sepsí.

Pokousání zvířetem

Příčina

Nejčastější příčinou tohoto zranění je šarvátka s jiným zvířetem. Pokud se jedná o psa, tak ten je nejčastěji pokousán jiným psem, dále kočkou nebo kunou na zahradě. V případě, že se jedná například o loveckého psa, tak rizikem může být i liška nebo dokonce divoké prase. U koček je to opět šarvátka, nejčastěji mezi kocoury, když se kočky mrouskají. Dále také poranění od psa a již zmíněných kun.

Klinické příznaky

Mezi příznaky pokousání patří v první řadě viditelná kousná rána, která je oteklá, velmi bolestivá a zarudlá. Další klinické příznaky se odvíjejí od lokalizace pokousání – kulhání na pokousanou končetinu, neochota k pohybu při velkém pohmoždění těla (napadená kočka velkým plemenem psa), ztráta pohyblivosti ocasu a další.
Za pár dní dochází u rány k jejímu zanícení. U koček a psů se velmi často u kousných ran tvoří abscesy – dutiny naplněné hnisem. Zranění se při zběžném pohledu jeví jako banální, najdete akorát otvory po zubech. Jeho rozsah je často ale mnohem větší! Když totiž zvíře kousne, obvykle při tom i škube hlavou. To má za následek, že kůže se někdy i ve velkém rozsahu odtrhne od podkoží. Vzniklá dutina se pak začne plnit raným sekretem, který se postupně hromadí. Vzhledem k tomu, že sekret obsahuje mnoho bílkovin, představuje tak ideální prostředí pro množení bakterií. Původní sekret se postupně mění na hnisavý. Jsou případy, kdy si zejména u koček kousné rány ani nevšimnete a najednou má váš mazlíček tlapku jako boxerskou rukavici – oteklou a velmi bolavou. V této chvíli neváhejte navštívit veterinárního lékaře.

První pomoc

Na prvním místě zvíře důkladně prohlédněte a všechny rány omyjte vodou, vydesinfikujte a pokud je to možné, tak v okolí ostříhejte srst. Následně kontaktujte veterinárního lékaře a v nejkratší možné době ho navštivte. Tyto rány se zpravidla vždy zanítí a vzniká v nich infekce, která se neobejde bez antibiotik.

Terapie

Desinfekce s lokálními a celkovými antibiotiky. Při odtržení kůže její zašití a vložení drénu.

Prevence

Prevencí u psů je pouštět je pouze ke zvířatům, kterým věříte, že Vašemu mazlíčkovi neublíží. U kocourů je jedna z prevencí šarvátek s ostatními kocoury kastrace.

Jiná poranění od zvířat

Mezi jiná poranění patří poškrábání, zhmoždění nebo celkové ublížení, které se stává například při potyčce psa s již zmíněným divokým prasetem. Mohu si zde dovolit přirovnání, jako by vašeho psa srazilo auto, tak podobně může tato potyčka s divočákem skončit.

Klinické příznaky

Při celkovém ublížení od divokého prasete nebo od velkého plemena psa jsou v ohrožení nejčastěji vnitřní orgány. Na svém zvířeti nemusíte vidět pokousání ani škrábance. Mezi příznaky takového zranění patří změna celkového stavu zvířete – poraněný mazlíček může být bolestivý na dotek, může mít podlitinu na bříšku nebo v okolí žeber, dále může být apatický (bez zájmu o okolí), ztěžka dýchá, naříká, nechce přijímat potravu a ani vodu a v neposlední řadě může ztrácet vědomí v důsledku vnitřního krvácení.

První pomoc

Při poškrábání stačí ránu omýt a vydesinfikovat. Určitě ránu hlídejte a pokud by se nehojila, tak navštivte veterinárního lékaře.
Pokud jste potyčku s velkým zvířetem viděli, tak okamžitě navštivte veterinárního lékaře. V případě, že jste neviděli příčinu zranění a vaše zvíře bude mít klinické příznaky bolestivosti, podlitin nebo bude apatické, tak kontaktujte veterinárního lékaře co nejdříve.

Terapie

Léčba zanícených škrábanců spočívá v podání antibiotik. Léčba celkového ublížení se odvíjí od lokalizace poranění, v některých případech jde o záchranu života operací, při níž se zastaví vzniklé krvácení.

Prevence

Co se týče poranění od lišky nebo divokého prasete, tak jedinou prevencí je mít vždy zvíře pod kontrolou na vodítku. Pokud se jedná o psa loveckého, který patří myslivci, tak zde toto riziko poranění bohužel zůstává.


Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 97% (hlasů: 6)

Témata

Autor článku

27.12.2020

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Kastrace kočky: názor veterináře

U koček se s kastrací setkáváme my veterináři poměrně často. Kočka může mít totiž za rok až tři vrhy koťat, a to je potřeba brát v úvahu, protože více jak polovina takto odchovaných jedinců se nedožívá ani jednoho roku.

Hobby

9 psích kožních problémů: jak je poznat a řešit

Kožní problémy patří mezi nejčastější důvody, proč psi končí v ordinaci veterináře. Špatný stav psí kůže může mít celou řadu příčin, od vnějších parazitů, jako jsou blechy a roztoči, až po alergie a závažné endokrinní poruchy. Zatímco kožní onemocnění některých psů lze léčit doma, jakékoli zhoršení kožního problému nebo problém, který přetrvává déle než jeden nebo dva týdny bez zlepšení, je již důvodem, proč se obrátit na svého veterináře.

Vlasovec psí: myslete na prevenci, ušetříte si starosti s vážnou nemocí

Vlasovce psího, také lidově známého jako srdečního červa neboli hlístici, znají všichni majitelé domácích mazlíčků. Vlasovce přenášejí komáři a patří mezi onemocnění, proti kterým nabízí veterinární medicína snadnou prevenci, zatímco léčba nemoci je složitá a nákladná a většinou končí smrtí zvířete.

Bezpečné prázdniny: jak v pohodě cestovat se psem či kočkou

Pokud máte domácí mazlíčky, pak víte, že ať už se vydáváte na cestu za prací nebo odpočinkem, čelíte rozhodnutí, jestli ho vezmete s sebou, nebo ho svěříte do péče rodině, přátelům či zvířecímu hotelu. U většiny majitelů vyhrává možnost mít ho u sebe, a tak jsme pro vás připravili následující tipy, které vám pomohou se na cestu s vaším zvířecím miláčkem připravit.

Nedostatek vitamínu A u želv: co způsobuje a jak se vyhnout onemocnění

Vitamín A je důležitý pro správnou funkci očí, kůže, sliznic a cév. Jestliže má želva nedostatek vitamínu A, vzniká u ní takzvaná dlaždicová metaplazie, což má za následek ztluštění cévní výstelky a nedostatečné proudění krve. Nejvíce postiženy jsou slinné kanálky a cévy ve slinivce břišní a v ledvinách.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?