VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Dělá na vás „psí oči“? Raději mu je zkontrolujte

26.10.2021   

Hobby

I přesto, že se na ně váš čtyřnohý parťák spoléhá o něco méně než na svůj čumáček, je důležité péči o jeho oči nepodceňovat.

Psí zrak: slow-motion, ale v omezených barvách

Pes zkoumá svět kolem sebe především čichem a ten poté ostatní smysly doplňují. Oproti lidem je psí vidění chudší na barvy: psi rozlišují jen žlutou, modrou a šedou, ostatní barvy se jim „převádějí“ na jejich odstíny. Vidí hůře do dálky a hůře zaostřují. Lépe ale vidí ve tmě a mají širší úhel pohledu. Pohyb dokáží vnímat zpomaleně, proto je pro ně například snadné chytat hozené míčky.

Všímejte si výtoku, přivírání víček i scestné chůze

Ani psům se nevyhýbají nejrůznější problémy spojené se zrakem a očima. Při péči bychom si proto měli všímat i stavu jeho zrakového ústrojí. Indikátorem potíží bývá nejčastěji přivřené oko, bolestivost, nadměrné slzení nebo výtok z očí, zarudlá a oteklá oční víčka nebo zarudlé oči, často si je tře tlapkami. Veterináři nejčastěji ošetřují rohovkové vředy, akutní a chronické záněty rohovek, uveitidy neboli záněty duhovky, nemoci čočky, glaukom čili zelený zákal čočky, odchlípení sítnice, onemocnění víček a slzného aparátu, záněty spojivek. Zasáhnout může jen jedno oko nebo i obě, signalizuje jej právě nadměrné slzení, výtok od vodnatého až po krvavý a taktéž zarudnutí bělma. Příčin zánětu může být několik, od zavlečené infekce přes alergii až po poranění nebo vniknutí malého cizího tělesa, jako jsou třeba travní osiny.

Na veterinu většinou budete muset. Připravte si tisícovky

První pomocí při problému se zrakem je důkladná prohlídka očí, zda se v nich nenachází cizí těleso. Prohlédněte také, zda pejskovi špatně nerostou řasy, které mu poté oko mohou dráždit. Pokud jsou oči znečištěny například prachem, pomohou výplachy spojivky borovou vodou. Pokud v oku objevíte něco, co tam nepatří, nesnažte se objekt sami vyndávat a ihned zamiřte k veterináři. Totéž platí, když si všimnete třeba zvětšené oční bulvy, změny barvy rohovky a duhovky a dalších abnormalit. Veterinář oči vyšetří, stanoví diagnózu a nastaví vhodnou léčbu. U mnoha problémů to bude pravděpodobně léčba očními kapkami, někdy ale bude potřeba provést chirurgický zákrok. Cena za diagnostiku se přitom pohybuje většinou mezi jedním až pěti tisíci korun a cena za operaci oka dle typu operace zhruba mezi pěti až dvaceti tisíci korun. S pokrytím veterinárních nákladů vám může pomoci vhodné psí pojištění.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 3)

Témata

Autor článku

Zdroje

Text: Lukáš Pololáník
Fotografie: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Hobby

Přinesli jsme si domů pejska. Proč mu máme co nejdřív najít veterináře?

Nový chundelatý člen domácnosti je radost sama o sobě. Zároveň je péče o něj ale spojena s velkou zodpovědností. Jistě jste se důkladně připravili, nakoupili jste základní věci, tedy misku, jídlo, obojek, pelíšek a hračky. Přihlásili jste ho ale už k veterináři? Vašeho mazlíka byste rozhodně měli nechat vyšetřit co nejdříve, možné zdravotní problémy totiž mohou ovlivnit celou domácnost.

Odborník

Kokcidióza u králíků: základem proti onemocnění je hygiena

Králíci jsou domácím zvířetem, které lze poměrně snadno chovat v malochovech pro maso. Bílé králičí maso obsahuje v porovnání s ostatními domácími zvířaty nejméně cholesterolu. Také má větší podíl bílkovin, minerálních látek a vitamínů. Je lehce stravitelné a vhodné pro dietní režim. Ovšem, v poslední době se stali králíci častěji domácími mazlíčky než producenti masa. V obou případech chov králíků má své úskalí a setkáváme se zde s různorodými chorobami.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?