VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Ježíšku, přines mi pod stromeček zvířátko…

25.11.2018   

Odborník

Našli jste v dopise Ježíškovi od vašich dětí to vroucí přání mít doma něco živého? Nebo o tom již dlouho všichni tajně přemýšlíte a Vánoce se vám zdají jako ideální příležitost? Ještě vteřinku se zastavte a společně se nad článkem zamyslete nad důležitými aspekty tohoto kroku.

Dětem pořídíme na Vánoce zvířátko

Zaprvé je třeba si uvědomit, že dokud nejsou děti ve věku, kdy už se skutečně dokáží doma postarat samy o sebe, nemohou mít plnou zodpovědnost za jiného živého tvora. Ať bude vaše domluva jakákoliv, budete to vy, kdo bude činit důležitá rozhodnutí týkající se zvířátka, jeho zdraví, péče o něj a budete to vy, kdo to bude platit. Svěřit dítěti zvířátko, aby se naučilo zodpovědnosti, je skvělé a všestranně prospěšné, ale zvažte důkladně, co dítě skutečně zvládne.

O jaké zvíře se dítě zvládne postarat?

Přejí si vaše děti křečka, který s nimi bude bydlet v pokojíčku, psa, se kterým budou běhat venku nebo chameleona, se kterým budou zakládat chov? Každé zvíře vyžaduje zcela jinou péči a velmi odlišné investice. Přemýšlejte o délce života daného zvířete, prostoru, který doma zabere, času, který je nutný mu denně věnovat i o tom, jestli ho bude mít kdo hlídat, až pojedete na dovolenou.

Pod stromečkem je krabice s dírkami

Pokud jste rozhodnutí zvířátko dětem skutečně pořídit jako dárek k Vánocům, máte v podstatě dvě možnosti. Jedna z nich má určitě o něco větší ten takzvaný „wow efekt“, a to, když dítě pod stromečkem najde opravdu krabici se živým zvířátkem. Osobně bych tuto možnost doporučila u zvířátek relativně nenáročných na chov jako je křeček, králík nebo morče, u plazů, ptáků, koček a psů doporučuji pod stromeček věnovat spíše něco jako „příslib“ spolu s vhodnou chovatelskou příručkou a třeba miskou, klecí nebo jiným vybavením pro budoucí zvíře.

Konkrétního jedince si pak spolu s vámi dítě vybere až poté, co se na to společně připravíte a dítě dopředu naučíte to nejzásadnější. Výběr konkrétního vhodného zvířete každopádně vyžaduje čas a určité znalosti. Nekupujte prvního papouška, kterého najdete ve zverimexu, ani prvního pejska, který se narodil fence vašich známých. Vyberete si pak spolu například, jestli chcete psa z útulku nebo „papírového“, mladé zvíře nebo starší, samce či samici, vyberete vhodný chov a na vše budete mít více času než v předvánočním stresu a dítě se na novou situaci lépe připraví a bude se z podílení se na přípravách na nové zvířátko těšit. S příchodem zvířete pak stanovte důležitá pravidla jako kdo a jak často čistí klec, venčí, češe a podobně. Myslete vždy na to, že zodpovědnost za zdraví zvířete máte vy dospělí a prověřujte, jak dobře se dítě o svého svěřence stará.

Máte již všechno promyšlené a připravené? V tom případě… slyšíte? Cililink, může přijít Ježíšek!  

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 9)

Témata

Autor článku

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Jdeme vybírat hlodavce do zverimexu. Na co se máme zaměřit?

Před koupí zvířete zvažte finanční a časové možnosti, zvířátku se budete muset věnovat. Velmi často jsou tito malí chlupáči pořizováni především dětem. Je to výborný start pro dráhu chovatele, je ale zároveň dobré vzít v úvahu věk dítěte, zda je již schopné se o zvíře postarat. Buďte proto jako rodiče soudní. Většina drobných savců se navíc rychle rozmnožuje, a tak se z vašeho bytu může nedobrovolně stát chovatelská stanice.

Odborník

POZOR: nežádoucí reakce na očkování psů a koček

Nežádoucí reakce na očkování je jakýkoliv vedlejší projev nebo nechtěná změna zdravotního stavu zvířete, nastávající v důsledku aplikace očkovací látky. Očkování je obecně velmi démonizováno, mnohými lidmi zatracováno a je mu přisuzována spousta zcela nesmyslných a nepravdivých důsledků. Pozitiva očkování jsou neoddiskutovatelná, v tomto článku však shrneme jeho nejčastější negativní důsledky. Zaměříme se pouze na případy, kdy je vakcína správně skladovaná a správně aplikovaná, použití nevhodných preparátů nebo aplikace jinam než na určené místo nejsou předmětem tohoto článku.

První pomoc

První pomoc: jak na odřeninu poraněného psa

Rozdíl mezi řeznou ránou a odřeninou je, že řezné rány jsou delší, jejich okraje jsou hladké a úhly ostré. Nejhlubší bývají uprostřed. Odřenina je méně hluboká než řezná rána a krvácení, pokud k němu vůbec dojde, je jen minimální. Mírné odřeniny mohou po zahojení zůstat bez následků, hlubší odřeniny však mohou na kůži zanechat jizvu. Traumatičtější odření, které naruší nebo odstraní všechny vrstvy kůže, se nazývá avulze.

Kloubní výživa pro psy, 1. díl: kdy a proč klouby psa řešit

Přinesli jste si domů roztomilé štěňátko a těšíte se, jak spolu budete zažívat krásné chvilky. Ze štěňátka se postupně stane váš parťák, a vy si spolu budete užívat dlouhé procházky sluncem prozářenou krajinou… Prostě idylka. Aby tato idylka trvala co nejdelší dobu, je potřeba tomu jít trochu naproti a nic nenechat náhodě. O své tělo se taky staráme, když nás něco bolí, snažíme se to řešit. Pes má tu smůlu, že neumí o své bolesti mluvit. Proto v některých případech poznáme, že je něco špatně až pozdě.

Hobby

Psí paspárek: pátý prst, který je potřeba odstranit?

Podívejte se na tlapku svého psa. Kolik vidíte drápků? Většina psů má čtyři na zadních končetinách a pět na obou předních končetinách. Ten drápeček navíc na vnitřní straně zadní nohy se jmenuje paspárek. Víte, proč ho pes má a jestli ho má mít?

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?