VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Tajná řeč těla vašeho králíčka: olizováním dává najevo, že vás má rád

28.1.2017   

Hobby

Králici jsou větší osobnosti než si lidé myslí. Kdo kdy měl králíčka, tak to chápe. Stejně jako jiná zvířata, také oni komunikují prostřednictvím řeči těla a různých zvuků, které můžete snadno vypozorovat.

Dupání

Když se do toho králík pořádně opře, může si překvapivě dupnout celkem silně a hlasitě. Dupáním sděluje ostatním králíkům nebezpečí a občas je to také znamení, že ho obtěžujete: „Bojím se a jsem nervózní,“ nebo „Jsem na tebe naštvaný.“

Skřípe zuby

Jemné broušení, které zní skoro jako kočičí předení, znamená spokojenost. Hlasité skřípání zuby ve shrbené poloze naopak značí: „Necítím se dobře a něco mě trápí.“ V tomto případě byste měli vzít králíka k veterináři, aby ho prohlédnul.

Otírá se bradou o předměty a lidi

Králíci mají na bradě pachové žlázy, pokud vidíte, jak se králík otírá bradou o lidi nebo o předměty, značkuje si tím své teritorium. Tento pach je rozpoznatelný pouze pro jiné králíky, ne pro lidi.

Skáče vysoko do vzduchu

Je to speciální akrobatický kousek, kdy si králík může ve vzduchu o sebe tlesknout packama. Je to projev radosti a štěstí.

Olizuje vás

Pokud vás králíček olizuje, okazuje vám tím svou náklonnost. Doslova tím říká: „Mám tě rád!“

Pronásleduje vás

Pokud za vámi králíček neustále běhá, může se pouze dožadovat vaší pozornosti a chce si hrát, nebo to může být projev sexuálního chování, jestliže u toho pohupuje hlavou a jemně kvičí.

Je shrbený a ve střehu

Když králík skoro leží na břiše, má sklopené uši a hlavu dolů, je vyděšený a snaží se splynout s okolím. Podobnou pozici zaujímá, když odpočívá, při odpočinku ale nemá zatnuté svaly a není ve střehu.

Malinko vyskočí a převrátí se na bok

Spokojený králíček, který spořádaně sedí, upravuje se najednou malinko povyskočí a překulí se na bok. Znamená to: „Jsem maximálně spokojený.

Doráží

Pokud na vás králík najednou třeba při hře začne dorážet se vztyčenou hlavou, ušima vzad a ocáskem nahoru, jasně tím říká: „Toto se mi nelíbí, nechej toho!“

Vydává zvuky

Pro komunikaci králíci často používají také zvukové projevy.

Pískání a fňukání – mírná rozmrzelost, nelibost.

Chrochtání, syčení, frkání, bručení – vztek, stres, pocit ohrožení. Může následovat tako kousnutí.

Jemné pohupování, kvičení – sexuální zájem.

Vřeštění – bolest a strach, který nepřehlížejte. Králík může mít vážný problém a bude lepší vzít ho k veterináři.

Samozřejmě, že je králíkova řeč mnohem rozmanitejší, pokud ho budete pozorovat a budete s ním často v interakci, naučíte se velmi snadno rozpoznat, co se mu líbí a nelíbí a jak se cítí. 

 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 89% (hlasů: 217)

Témata

Autor článku

28.1.2017

Zdroje

exoticpets.about.com

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

První pomoc

První pomoc: když má zvíře zánět

Zánět je obrannou reakcí organismu na poškození tkáně. Záněty se projevují se v různých místech a s různou intenzitou. U některých typů stačí počkat, jak se s ním organismus vyrovná, některé naopak vyžadují léčbu a tedy i návštěvu veterináře.

Odborník

Jak na domácí čištění uší vašeho pejska?

Psí uši mají samočisticí schopnost, nemusíte je tedy uzkostlivě střežit a čistit. Problém s nimi nastává tehdy, tvoří-li se zvířátku maz v uších až příliš. Pak je na místě zasáhnout, aby nedošlo k zánětu a jiným komplikacím.

7 rad, jak nepřekrmit ryby v akváriu

Překrmování akvarijních ryb je jedním z nejčastějších příčin úhynu rybek, znečistění vody, nárůstu řas a přemnožení mikroorganismů, které kazí vodu. Je několik způsobů, jak se problémům vyhnout. Budete mít radost vy i všichni obyvatelé vašeho akvária.

Hobby

9 psích kožních problémů: jak je poznat a řešit

Kožní problémy patří mezi nejčastější důvody, proč psi končí v ordinaci veterináře. Špatný stav psí kůže může mít celou řadu příčin, od vnějších parazitů, jako jsou blechy a roztoči, až po alergie a závažné endokrinní poruchy. Zatímco kožní onemocnění některých psů lze léčit doma, jakékoli zhoršení kožního problému nebo problém, který přetrvává déle než jeden nebo dva týdny bez zlepšení, je již důvodem, proč se obrátit na svého veterináře.

Odborník

Očkování psů a koček: vakcinace není jen injekce

„Dobrý den, jdeme na roční,“ zahlásí majitel ve dveřích a veterinář ho vzápětí zahrne lavinou otázek. „Má nějaký problém? Zvracení? Průjem?“ „Ale my jdeme jenom na injekci,“ protestuje majitel. Také si myslíte, že očkování je jen injekce?

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?