VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

POZOR: nežádoucí reakce na očkování psů a koček

21.3.2019   

Odborník

Nežádoucí reakce na očkování je jakýkoliv vedlejší projev nebo nechtěná změna zdravotního stavu zvířete, nastávající v důsledku aplikace očkovací látky. Očkování je obecně velmi démonizováno, mnohými lidmi zatracováno a je mu přisuzována spousta zcela nesmyslných a nepravdivých důsledků. Pozitiva očkování jsou neoddiskutovatelná, v tomto článku však shrneme jeho nejčastější negativní důsledky. Zaměříme se pouze na případy, kdy je vakcína správně skladovaná a správně aplikovaná, použití nevhodných preparátů nebo aplikace jinam než na určené místo nejsou předmětem tohoto článku.

Celkové reakce

Systémové onemocnění

Během 1–2 dnů po očkování může dojít k obrazu celkové nemoci zvířete jakým je horečka, apatie, nechutenství. Po dobu několika dní po očkování je vždy dobré zvíře nepřetěžovat, dopřát mu klidový režim a nestresové podmínky. Tato nespecifická celková slabost obvykle sama vymizí a není třeba ji nijak léčit.  

Alergická reakce

Alergická neboli hypersenzitivní reakce na některou součást vakcíny může nastat na lokální nebo celkové úrovni. Nastává obvykle během několika minut až zhruba 4 hodin po očkování a projevuje se nejčastěji kožními a podkožními otoky, kopřivkou a svěděním nejčastěji na hlavě a krku. Obvykle nejdéle do 48 hodin odezní sama, v každém případě je ale lepší po jejím vzniku navštívit okamžitě veterinárního lékaře, který disponuje vhodnými léky na její zastavení. Systémová reakce tzv. anafylaktická, která způsobuje reakce i ve vnitřních orgánech a může nastat oběhové selhání, kolaps a smrt, je velmi málo častá, ale není vyloučená, nastává obvykle mnohem rychleji, během 15–30 minut. Náchylnější k alergické reakci jsou miniaturní, malá a zakrslá plemena psů, dle věku jsou častěji postižena štěňata do 1 roku. Alergická reakce však může nastat kdykoliv i po několika předchozích bezproblémových očkováních. U koček je alergická reakce výrazně vzácnější než u psů. Projevuje se obvykle svědivostí obličeje, sliněním a dýchacími potížemi.

Spuštění jiných onemocnění

Očkování, stejně jako jakýkoliv jiný silně působící vliv (např. onemocnění, stres, úraz,…) může spustit některá onemocnění. Nemůže je samo o sobě vyvolat, ale spustit patologickou reakci organismu, v jejímž důsledku se onemocnění projeví. Jedná se především o patologie imunitního systému, který zaútočí na vlastní organismus. Nejčastěji vzniká imunitně zprostředkovaná anemie (rozpad krvinek), onemocnění kloubů či nervové tkáně. Tyto stavy nejsou časté, jsou nepředvídatelné a je velmi obtížně zhodnotitelné, jestli onemocnění vzniklo následkem očkování nebo jiného vlivu.    

Lokální reakce

Přímo v místě aplikace očkovací látky může vzniknout lokální reakce. Velmi rychle vzniklou reakcí je bolestivost či svědivost, která odezní během několika minut. Během několika dnů může v místě aplikace vzniknout ohraničený otok hmatný jako boulička velikosti hrášku až ořechu. Je obvykle nebolestivá a sama zmizí během několika týdnů. S bulkou vzniklou po očkování není nutné hned navštěvovat veterináře, je třeba ji sledovat, a pokud by se výrazně zvětšovala, byla bolestivá nebo přetrvávala déle než měsíc, je kontrola na místě.

Postvakcinační sarkom koček

Pokud bulka v místě očkování vznikne a přetrvává u kočky, je vyšetření veterinářem nezbytné. Může se jednat o postvakcinační sarkom – nádorové onemocnění. Vznik tohoto zhoubného nádoru je prokázán po očkování proti vzteklině a kočičí leukemii (FeLV). Projevuje se jako středně tuhá vícečetná přisedlá bulka, která rychle roste a to do všech směrů, tedy i do hloubky svaloviny. Podezření na tuto diagnózu může být vysloveno po klinickém vyšetření, potvrzené by mělo být cytologickým a histologickým vyšetřením. Nádor je zhoubný a nebezpečný především svým velmi výrazným růstem, metastázy jsou méně časté, ne však výjimečné. Vzniká za různě dlouhou dobu po očkování, dle pramenů minimálně za 4 měsíce, nejdéle i za 13 let, nejčastěji za 1–3 roky. Postihuje dle literatury 1 z 1000–10000 koček, z praxe lze ale říci, že jako nežádoucí účinek vakcíny se diagnóza nádoru málo hlásí a skutečná četnost je tak vyšší. Je pravděpodobná dědičná dispozice pro vznik sarkomu. Léčba spočívá ve velmi radikální chirurgii, která je při větším nádoru často neproveditelná, nádor se při nekompletním odstranění rychle vrací. Z tohoto důvodu existují doporučení, do kterých míst kočce vakcínu aplikovat, která by veterinář měl vysvětlit a dodržovat. Léčba je v některých případech dle možností a vhodnosti doplněna o chemoterapii nebo ozařování.  

Prevence vzniku nežádoucích reakcí

Pro minimalizaci rizika vzniku nežádoucí reakce na očkování můžeme coby chovatelé a veterináři učinit alespoň některé kroky:

  • Očkovat jen zvířata zdravá, feny a kočky nehárající, nemrouskající a nebřezí.
  • Neočkovat více vakcínami najednou, ale očkování rozdělit, lépe pak i posoudíme, na kterou vakcínu reakce vznikla.
  • Po očkování setrvat chvíli v dosahu veterinární ordinace a několik hodin mít raději zvíře pod kontrolou.
  • Několik dní po očkování zvíře nepřetěžovat.
  • Každou vzniklou nežádoucí reakci hlásit veterináři a ten pak na příslušný orgán.
  • Po předchozí nežádoucí reakci probrat s veterinářem možnosti řešení jakým je změna značky vakcíny, změna spektra chorob obsažených ve vakcíně, vynechání očkování a podobně.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 68% (hlasů: 18)

Témata

Autor článku

21.3.2019

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Hobby

Paměť vašeho psa: zjistěte, jak je na tom pomocí jednoduchého testu

Přemýšleli jste někdy o tom, jakou má váš pes paměť a jak funguje? Všichni víme, že si pejsek umí zapamatovat kdejakou lumpárnu a naopak při tréninku dělá, že to či ono zapomněl. Psí a lidská paměť funguje rozdílně. Lidé si uchovávají vzpomínky jako živé obrazy. Podle studií si psi obrazy nevytváří, ale mají takzvané „otisky“ událostí, kde hrají roli zvuky, pohyby a pachy. Otestujte si, jak je na tom váš pejsek!

Pes a kočka s průkazem původu: nutnost, nebo předražený papír?

Chov plemen psů a koček podléhá mnoha trendům. Některým lidem na trendech nezáleží a chtějí jen udělat dobrý skutek a pořídí si nalezence z útulku. Jiní mají jasnou představu o plemeni a tady už nastává otázka, kde a za jakých podmínek si svého mazlíčka pořídit. Je nutno brát v potaz, že kočka i pes je velký závazek a bude nám dělat radost po mnoho let. Tak tedy s průkazem původu, nebo bez?

Obezita u psů a koček: proč je nebezpečná?

Obezita patří mezi celosvětově velmi rozšířená civilizační onemocnění současné doby a jinak tomu není ani u našich domácích mazlíčků. Zatím co člověk své stravovací návyky může vůlí ovlivnit a změnit, zvíře je plně závislé na péči svého majitele. Obecně platí, že majitelé psů a koček milují své svěřence natolik, že jim vždy rádi dopřejí více než je potřeba a pak vznikají problémy s váhou. Proč je obezita nebezpečná a jak s ní lze bojovat?

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?