CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Pes a kočka s průkazem původu: nutnost, nebo předražený papír?

1.8.2017    42 097 přečtení    169 hodnocení     5 komentáře

Chov plemen psů a koček podléhá mnoha trendům. Některým lidem na trendech nezáleží a chtějí jen udělat dobrý skutek a pořídí si nalezence z útulku. Jiní mají jasnou představu o plemeni a tady už nastává otázka, kde a za jakých podmínek si svého mazlíčka pořídit. Je nutno brát v potaz, že kočka i pes je velký závazek a bude nám dělat radost po mnoho let. Tak tedy s průkazem původu, nebo bez?

Pes a kočka s „papíry“?

O průkazu původu neboli PP si až příliš mnoho lidí myslí, že je to jen zbytečně předražený papír a ten krásný pejsek nebo kočička bez něj, kteří koukají z inzertních portálů, jsou stejně krásní a dokonce levnější než ti z chovatelské stanice.

Co PP vůbec je, jaké nám dává záruky a proč je zvíře s PP dražší než bez něj? Každá řádná chovatelská stanice má určitý chovatelský cíl. Zaměřují se na zušlechťování daného plemene, upevnění charakteristických znaků, zajištění zdraví s důrazem na dědičně podmíněná onemocnění, eliminaci nežádoucího chování a v neposlední řadě investují nemalé peníze do zdravotních testů, importu zvířat a tím příměsi nové krve do svých chovů. Pro mnohé majitele zvířat je těžko uvěřitelné, že ti chovatelé z toho všeho často nemají žádný zisk, a to co vydělají za prodej svých odchovů, zpětně do chovu investují.

Jak poznám dobrou chovatelskou stanici

Dobrou chovatelskou stanici poznáte podle samotného chovatele. Základem všeho je způsob komunikace. Dobrý chovatel zájemcům o štěně nebo kotě odpoví na jakékoli dotazy, předloží zdravotní testy a průkazy původu rodičů, umožní minimálně jednu návštěvu před samotnou koupí, trvá na kupní smlouvě a chce s majiteli svých odchovů udržovat doživotní kontakt.

Štěně odchází z řádné chovatelské stanice do nového domova ve věku 8 týdnů. U koťat je minimální věk stanoven na 12 týdnů, z důvodu osvojení si hygienických návyků od své matky. Štěňata i koťata jsou při odchodu do nových domovů kompletně očkována, odčervena a čipována. Odnáší si s sebou, mimo doživotního chovatelského servisu, mezinárodní očkovací průkaz a předmětný průkaz původu, který je schválen příslušným chovatelským klubem. Průkaz původu zajišťuje plemennou příslušnost zvířete. Zvíře bez něj, i když se na dané plemeno podobá sebevíc, je vždy kříženec.

Průkaz původu není jen pro chovatele, kteří se chtějí zúčastňovat výstav a mít „značkové“ zvíře. Je to především záruka zdravého chovu a plemenné příslušnosti.

Na co si dát pozor

Na druhou stranu jsou tady tzv. množitelé. To jsou na jedné straně buď zapálení chovatelé, kteří rozmnožují svá milovaná zvířata bez jakýchkoli znalostí příbuznosti, předků a genetiky. Nebo v tom horším případě si cíleně pořizují zvířata určená k produkci mláďat na prodej. Mohou mít jeden rodičovský pár nebo desítky zvířat. Mohou zajistit chovatelský servis nebo pouze předat štěně či kotě někde na benzínce.

Často nás množitelé matou průkazy původu rodičů, ale mláďata jsou již bez PP. Pokud rodiče PP mají, tak proč si nezaložit rovnou chovatelskou stanici a mít mláďata s PP? Pro množitele je to drahé a většinou se nechtějí hlouběji věnovat problematice genetiky a investovat do zdravotních testů. Je pro ně jednodušší prodat mláďata bez PP „jen tak pro radost“. A co je vlastně na tom všem špatně?

  1. Koupí štěňat a koťat bez PP podporujeme jejich další nekontrolované množení.
  2. Pořizujeme si za své, často nemalé, peníze zvíře bez záruky zdraví a plemenné příslušnosti.  

Rizika onemocnění zvířat bez průkazu původu

U koček velmi rozšířených plemen, zejména britské krátkosrsté, mainské mývalí, ragdoll nebo kanadské sphynx je velké riziko propuknutí geneticky podmíněného onemocnění HCM (hypertrofická kardiomyopatie). HCM je velmi závažné onemocnění srdce, které způsobí jeho zvětšení a poruchy srdeční činnosti. Může se projevit náhle, často již v mladém věku a je neléčitelné. HCM lze diagnostikovat kardiologickým vyšetřením – echokardiografií.

Dále se u perských a exotických koček vyskytuje onemocnění zvané PKD (polycystic kidney disease), které tvorbou cyst postihuje ledviny a brání jejich správné funkci. Je neléčitelné a lze ho u predisponovaných plemen diagnostikovat od 8. měsíce pomocí genetických testů nebo ultrasonografie.

U psů je tu celá řada onemocnění, např. oční jako je progresivní retinální atrofie, primární luxace čočky nebo velmi rozšířená hereditární katarakta, která postihuje více než 70 plemen psů, mezi kterými jsou oblíbená plemena jako je stafordšírský bullteriér nebo francouzský buldoček. Lze je diagnostikovat genetickými testy. Kavalír king charles španěl, dobrman nebo boxer z nekontrolovaných chovů často trpí na kardiologická (srdeční) onemocnění, zejména dysplazie mitrální chlopně a dilatační kardiomyopatie. U takto postižených psů pozorujeme zejména dušnost nebo kašel.

U velkých plemen psů, hlavně německých ovčáků je rozšířena DKK, neboli dysplazie kyčelního kloubu. Velmi častý je i kryptorchismus, který postihuje všechna plemena psů a jako takový po kastraci další problémy nezpůsobuje, ale zvíře už nemůže být dále rozmnožováno z důvodu přenosu této genetické chyby na své potomky.

Dále existuje celá řada hematologických, imunologických a metabolických onemocnění, která se při nekontrolovaném krytí mohou často zajistit doživotní náklady na veterinární péči. Proto je výběr rodičovského páru a následná koupě štěňat či koťat z testovaných chovů tak důležitý.

Průkaz původu není jen pro chovatele, kteří se chtějí zúčastňovat výstav a mít „značkové“ zvíře. Je to především záruka zdravého chovu a plemenné příslušnosti. Počáteční investice do mazlíčka s PP může být vysoká, ale několikanásobně se vám během několika let vrátí, v podobě zdravého zvířete a návštěv veterinární ordinace jen z preventivních důvodů.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 93% (hlasů: 169)

Témata

Autor článku

1.8.2017

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Petra K.

21.11.2018 12:15

Mám zkušenost,jako paní Štrbáková. Včetně diagnozy.V našem případě rovněž není pes s PP zárukou zdraví.

Michaela Štrbáková

2.8.2017 13:04

Tvrdit, že PP je zárukou zdraví, je opravdu velice odvážné!!! Nezastávám se v žádném případě množek, kde rodiče koťátek nebo štěňátek mají místo jmen čísla a jejich děti jsou prodávány nemocné po benzínkách!!! Ale chovatelů je tedy někdy také dost! Takže bych rozhodně netvrdila, že svět je jen černo-bílý, není!!! Zde náš příběh: http://www.sumasumarum.net/clanky/pribeh-fany/

Jaroslav Sejrek

2.8.2017 09:04

to Hájek Miloš: Takže to chcete srovnávat s množkou? To si děláte srandu ne?

Ilona

1.8.2017 17:44

Ono to chce si hlavně vybrat kvalitní chovku .Na pejska se většinou čeká.Celý život mám psy s PP a vždy zdravé.Až ve stáří začaly drobné potíže.

Hájek Miloš

1.8.2017 11:32

Dobrý den ,nevím kde chudák paní tyhle pravdivé a přesvědčující informace vzala? Před lety sem si koupil pejska s PP,Kluby,výstavy,plemenná kniha psů,kontroly vrhů,doporučení krycích psů je jedna velká zlodějina na kterém se bez pracně vydělává,jako na všem v tomhle státě a jinak to je uplně k ničemu.Nějaká zaručená kvalita,vždyť je to ůplně k smíchu.Když máte známé dostanete do chovu co koliv,stačí to podmazat.Mohl bych vám vyprávět to byste asi koukala co se všechno dá?

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Kloubní výživa pro psy, 2. díl: stavba kloubu

V minulém díle jsme si řekli kdy a jak užívat kloubní výživu. Teď se ale potřebujeme zorientovat v nepřeberném množství produktů, které nám trh nabízí. Jak na to? Nejlepší je porozumět stavbě kloubu a funkci jeho jednotlivých součástí. Na základě těchto znalostí se nám bude lépe rozhodovat o látkách, které má správná kloubní výživa obsahovat, aby fungovala tak, jak potřebujeme.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Jaká strava je vhodná pro psa s citlivým zažíváním?

Žaludeční a střevní potíže jsou u psů poměrně běžné. Projevují se opakovaným zvracením, průjmem nebo plynatostí a mohou mít různé příčiny. U některých psů se objeví zažívací potíže z toho důvodu, že mají ve stravě příliš mnoho tuku nebo nedostatek vlákniny. V jiných případech mohou být trávicí problémy známkou skrytého onemocnění, jako je například zánět slinivky břišní, přemnožení bakterií nebo přítomnost střevních parazitů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Onemocnění psů a koček přenášená klíšťaty v Česku a zahraničí

První věc, kterou byste vždy měli sdělit svému veterináři je, zda byl pes v zahraničí a kde. Z pohledu infekce onemocněním přenášeném klíšťaty, je to velmi zásadní informace. Pokud pes do zahraničí necestoval, ale cestoval na jižní Moravu, sdělte to, prosím, také. Moravu pochopitelně nepovažujeme za zahraničí, bohužel ale, někteří, donedávna „exotičtí“ parazité, ji pomalu také pojímají za vlastní a to z důvodu vyšších průměrných teplot.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?