VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Náhlá smrt pejska. Co dělat a na co se připravit?

27.1.2017   

Hobby

Vyrovnat se s náhlou smrtí pejska je někdy mnohem horší než se vyrovnat se ztrátou člověka. Bohužel i smrt patří k životu a je potřeba s ní počítat. Co dělat, když smrt našeho čtyřnohého přítele přijde náhle a nečekaně?

Zavolejte si pomoc

V těchto chvílích byste neměli být sami. Zavolejte si na pomoc někoho blízkého, přítele, rodinu, aby vás podpořili nejen psychicky, ale také aby vám s pejskem pomohli.

Zavolejte veterináři

Není to povinnost, ale pokud pejsek zemřel nečekaně, možná budete chtít vědět, proč se to stalo? Případně se můžete s veterinářem dohodnout na dalším postupu.

Co dělat s ostatky?

Víme, že to není lehké číst a nikdo nechce myslet na to, co se stane a co bude dělat, pokud pejsek zemře. Nicméně jsou možná věci, které by vás ani nenapadly řešit. Možná se rozhodnete pohřbít pejska na zahradě, možná zavoláte veterináře, možná ho předáte veterinární pohřební službě, ať už se rozhodnete jakkoliv, bohužel budete nuceni se psem nějak do doby pohřbu naložit.

Podobně jako lidské tělo, také to zvířecí se po smrti začne rychle rozkládat. Čím je tepleji, tím rychlejší proces rozkladu bude. Klouby začnou tuhnout v rozmezí 10 minut až 3 hodin po smrti. Opět, vlivem teploty například v létě bude proces rychlejší. A dost možná na to nepřijdete hned, že pejsek zemřel, jak se tedy v této situaci zachovat?

  1. Vezměte si latexové rukavice. Z hygienických důvodů to bude lepší, protože tělo celkem rychle po smrti uvolní všechny tělesné tekutiny, které jsou už možná vyloučeny, nebo se vyloučí tím, když budeme s pejskem manipulovat.
  2. Vezměte deku, ručník nebo prostěradlo a pejska do něj zabalte. Vezměte si také velký plastový pytel, můžou být i dva, pokud je tělo větší nebo pytel příliš tenký.
  3. Deku, ručník nebo prostěradlo kolem těla pevně omotejte. Vložte tělo do pytle. Pokud je pejsek větší, řekněte někomu, ať vám pomůže.
  4. Pytel dobře utáhněte a pokud jste se třeba rozhodli pejska zpopelnit nebo pohřbít jinde než doma, uvažte na pytel jmenovku.
  5. Ostatky psa byste měli uložit někam do chladu, ať trochu zpomalíte proces rozkladu. Pokud máte chladnější garáž nebo sklep, tělo do něj po nezbytně dlouhou dobu umístěte, nemělo by to být však déle než 4–6 hodin, protože tlející tělo začne zapáchat. Rozhodně psa neskladujte v mrazáku nebo ledničce!

    Takto ošetřené ostatky jste připravili pro odvoz k veterináři nebo psí pohřební služby. Pokud chcete pejska pohřbít na zahradě, vložte ho například do dřevěné rakve nebo lepenkové krabice, určitě ho nevkládejte do pytle, který se špatně rozkládá. Hrob by měl být alespoň 2 metry hluboký, aby ho nemohl nikdo jen tak vyhrabat zpět. Především volně žijící zvěř mělké hroby snadno zavětří a často se pouští do hrabání.

 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 73% (hlasů: 229)

Témata

Autor článku

27.1.2017

Zdroje

petmd.com

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Kočky a psi v zimě: pozor na podchlazení a omrzliny!

Letošní zima nás všechny pořádně překvapila. Zvířata jakoby to tušila a ta, která žijí převážně venku, si pořídila ochrannou tukovou vrstvu. Ovšem jsou tu ještě domácí mazlíčci a právě u nich hrozí při současných velmi nízkých teplotách podchlazení a omrzliny.

Očkování a odčervování šťeňat. Kdy začít?

Jestliže se chystáte pořídit si pejska, jednou ze základních věcí, kterou s ním absolvujete, je očkování u veterináře. Přečtětě si proto několik užitečných informací, které vám pomohou zorientovat se ve vakcinaci vašeho čtyřnohého přítele.

Hobby

Pes sežral vařené kuřecí kosti, co s tím?

Jen na chvíli jste se vzdálili z kuchyně a když se vrátíte, je už pozdě. Pečené kuře vytažené z trouby je pryč. Zloděj sedí na zemi, lapá po dechu a vypadá docela šťastně. Vy jste se mezitím několikrát vyděsili a hlavou se vám začaly honit možné scénáře, co se teď s vaším čtyřnohým přítelem bude dít, protože přece snědl zakázané vařené kuřecí kosti!

První pomoc

První pomoc: uštknutí hadem

V našich podmínkách se setkáváme pouze s jedním druhem jedovatého hada, a tím je zmije obecná. Nejčastěji jí můžeme spatřit v období dubna až října. Zmije je velmi plachá a na zvíře zaútočí pouze v sebeobraně nebo pokud je vylekána.

Hobby

Cestování s mazlíčkem: 7 tipů, jak se připravit na dobrodružství a užít si ho

Za chvíli začínají letní prázdniny a část světa se začne přemísťovat do teplejších destinací. Ne vždy ale chceme nechat našeho zvířecího parťáka doma, a tak vybíráme takovou dovolenou, aby mohl vyrazit na cesty s námi. Může to však pro něj znamenat stres a někdy i nebezpečí, proto jsme pro vás připravili několik doporučení, jak cestu bezpečně zvládnout.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?