CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Náhlá smrt pejska. Co dělat a na co se připravit?

27.1.2017    66 910 přečtení    219 hodnocení     20 komentáře

Hobby

Vyrovnat se s náhlou smrtí pejska je někdy mnohem horší než se vyrovnat se ztrátou člověka. Bohužel i smrt patří k životu a je potřeba s ní počítat. Co dělat, když smrt našeho čtyřnohého přítele přijde náhle a nečekaně?

Zavolejte si pomoc

V těchto chvílích byste neměli být sami. Zavolejte si na pomoc někoho blízkého, přítele, rodinu, aby vás podpořili nejen psychicky, ale také aby vám s pejskem pomohli.

Zavolejte veterináři

Není to povinnost, ale pokud pejsek zemřel nečekaně, možná budete chtít vědět, proč se to stalo? Případně se můžete s veterinářem dohodnout na dalším postupu.

Co dělat s ostatky?

Víme, že to není lehké číst a nikdo nechce myslet na to, co se stane a co bude dělat, pokud pejsek zemře. Nicméně jsou možná věci, které by vás ani nenapadly řešit. Možná se rozhodnete pohřbít pejska na zahradě, možná zavoláte veterináře, možná ho předáte veterinární pohřební službě, ať už se rozhodnete jakkoliv, bohužel budete nuceni se psem nějak do doby pohřbu naložit.

Podobně jako lidské tělo, také to zvířecí se po smrti začne rychle rozkládat. Čím je tepleji, tím rychlejší proces rozkladu bude. Klouby začnou tuhnout v rozmezí 10 minut až 3 hodin po smrti. Opět, vlivem teploty například v létě bude proces rychlejší. A dost možná na to nepřijdete hned, že pejsek zemřel, jak se tedy v této situaci zachovat?

  1. Vezměte si latexové rukavice. Z hygienických důvodů to bude lepší, protože tělo celkem rychle po smrti uvolní všechny tělesné tekutiny, které jsou už možná vyloučeny, nebo se vyloučí tím, když budeme s pejskem manipulovat.
  2. Vezměte deku, ručník nebo prostěradlo a pejska do něj zabalte. Vezměte si také velký plastový pytel, můžou být i dva, pokud je tělo větší nebo pytel příliš tenký.
  3. Deku, ručník nebo prostěradlo kolem těla pevně omotejte. Vložte tělo do pytle. Pokud je pejsek větší, řekněte někomu, ať vám pomůže.
  4. Pytel dobře utáhněte a pokud jste se třeba rozhodli pejska zpopelnit nebo pohřbít jinde než doma, uvažte na pytel jmenovku.
  5. Ostatky psa byste měli uložit někam do chladu, ať trochu zpomalíte proces rozkladu. Pokud máte chladnější garáž nebo sklep, tělo do něj po nezbytně dlouhou dobu umístěte, nemělo by to být však déle než 4–6 hodin, protože tlející tělo začne zapáchat. Rozhodně psa neskladujte v mrazáku nebo ledničce!

    Takto ošetřené ostatky jste připravili pro odvoz k veterináři nebo psí pohřební služby. Pokud chcete pejska pohřbít na zahradě, vložte ho například do dřevěné rakve nebo lepenkové krabice, určitě ho nevkládejte do pytle, který se špatně rozkládá. Hrob by měl být alespoň 2 metry hluboký, aby ho nemohl nikdo jen tak vyhrabat zpět. Především volně žijící zvěř mělké hroby snadno zavětří a často se pouští do hrabání.

 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 73% (hlasů: 219)

Témata

Autor článku

27.1.2017

Zdroje

petmd.com

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

andula

8.5.2018 16:10

Včera nám taky odešel krásný kříženec Rex. Bylo mu 13.7 roků. Syn s ním chodil tady v Praze na veterinu na Praha 2. V podstatě před pár dny pejsek měl průjem, a když se to opakovalo již třetí den, tak šel na veterinu.Tam mu doktorka ( která tam jediná v té době byla a je spíše odbornicí na ptáky ) nechala dát 2 injekce, antibiotika,kokla se prý prstem do zadečku a řekla: no jo, má průjem.To bylo všechno.Když pejsek dobral antibiotika, tak začal kašlat a jako když chce něco vyvrátit.Pár dnů jsme počkali,protože toto dělal často.Po několika dnech syn šel opět na tu samou veterinu v Praze 2, Na hrádek, tak byl doktor krerý řekl cituji: to je nachlazení, ten pes je nastydlí.Dostal 3 injekce, a když se mu podíval prstem do zadečku, tak tak pejsem zabrečel..........Nakonec syn šel na jinou veterinu a ! tam zjistili : žádné nachlazení, ale totální selhání ledvin.Syn ho tam nechal na ošetření.Doktor řekl: je to zlé,ale pokusíme se s tím něco udělat. Ale nebude tady víc jek pár týdnů nanejvýš pár měsíců ale rok to nebude.Ten den ještě žil, druhý den také, třetí den synovi volal doktor ( to bylo včera 7.5.2018, že pejsek před 20 minutami skonal.Co dodat? Pořád oba pláčeme.

Martina

14.11.2017 04:25

Měli jsme krásnou bíglí fenku Inge, kterou jsme si osvojili z útulku a včera nám na veterině umřela. Trpěla už čtyři roky epilepsií, stále se to zhoršovalo, ale pořád byla naše, mazlivá, hodná a statečná. V neděli večer dostala silný záchvat, ze kterého se nemohla probrat, tak jsme okamžitě odjeli na veterinární pohotovost, kde dostala injekci na uklidnění a veterinář objevil velký nádor na játrech a slezině. Oznámil nám, že počká do rána, až se probere, udělá krevní testy, jestli je vůbec operace schopná a ať ji tam raději necháme, kdyby přišly komplikace. Tak jsme ji tam nechali na lůžku samotnou, odešli domů a ráno volal, že ve 3:30, v pondělí ráno umřela. S manželem od té doby pláčeme, že jsme nebyli s ní, že umřela úplně opuštěná, neustále si to vyčítáme, že jsme si ji nezvali domů... Náš druhý, pozůstalý bígl, od té doby jen leží a smutně kouká, tak se snažíme věnovat jemu, aby nám také neumřel...

Robin H.

23.10.2017 13:11

Všem mohu doporučit stránku: http://zvirecipohreb.eu/ která se této tématice obsáhle věnuje a lze na ní nalézt veškeré informace, včetně seznamu zvířecích pohřebních služeb a tak podobně. Doporučuji.

Janina H.

18.9.2017 11:34

Ahoj všichni pejskaři. Minulý měsíc 11. 8. jsme museli nechat uspat naši milovanou jorkšírku. Bylo jí 12 let. Bylo to naše zlatíčko. Nemůžu se s tím ani po více než měsíci vůbec vyrovnat a pořád brečím. Všude mi chybí. Ty naše malé rituály, které jsem si před tím ani neuvědomovala. Nechali jsme ji zpopelnit a urničku máme uloženou v zemi na zahradě. Tak strašně se mi po ní stýská. I teď mi tečou slzy. Zatím si vůbec nedokážu představit, že by ji nahradil jiný pejsek. Mám skvělou rodinu, ale teď v ní jeden nenahraditelný tvoreček chybí.

Muchomůrka

25.4.2017 10:58

Krematorium zvířat v Brně jsem navštívila v roce 2015 a musím říct, že s tak milým a ohleduplným jednáním jsem se nesetkala ani v lidském krematoriu. Byla jsem překvapena s jakým pochopením pro moji bolest nad ztrátou milované kočičky Murinky se mnou bylo jednáno. Takovíto odchod bych přála každému zvířátku.

Věrka

19.4.2017 13:48

Bohužel nás čeká v brzké době uspání naší milované fenečky Ajši, a tak přemýšlíme co dál. Kafilérie nepřipadá v úvahu a pohřbít ji nemáme kde. Máte někdo zkušenost s krematoriem zvířat v Brně?

Fesoj

21.3.2017 14:38

Nejlepší a vlastně jediný způsob, jak se vyrovnat s úmrtím milovaného pejska, je pořídit si nové štěně - král je mrtev, ať žije král ! A pokud sami nejsme v hodně pokročilém věku, musíme počítat s tím, že postupně přežijeme i několik pejsjků. s tím se holt nedá nic dělat. Čím raději jste svého pejska měli, tím dřív po jeho odchodu si pořiďte nového. Vždyť to je jediný způsob. jak získat za peníze lásku.

Jaroslav

21.2.2017 09:34

Kdo nikdy nemel pejska,ten nevi co to znamena milovat a byt milovan ! Pred 14-ti lety na jare se k nam na Meduvce zabehlo stene a nechtelo odejit.Obesel jsem okolni chaty a dozvedel se ze tam nekdo toto stene vyhodil z auta a ujel a at jej odvezu pryc ze uz tam maji nekolik takovych pejsku. Pejska jsme si nechali byla to krizenka labradora moc hodna.Dekuji Panu Bohu za to ze nam ji dal. 14 let ubehlo jako voda a my museli nasi Lusinku-clenku nasi rodiny nechat uspat.Bylo to 23ledna t.r. ma na Meduvce hrobecek a vzdy se moc tesim ze za ni pojedu,sednu si k tobe abudu si s tebou v duchu povidat.Mej se krasne na druhem brehu,bud stastna,dekuji za krasne,nezapomenutelne chvile prozite s tebou a tesim se az se spolu opet setkame !

Pavlína

3.2.2017 13:31

Na začátku prosince jsem přišla o nejlepší společnici v mém životě. Znamenala pro mě strašně moc. Dostala sem ji k mým desátým narozeninám, prožila se mnou celé dětství, všechny mé dospívající trable, byla to ta nejlepší "vrba" jakou znám. Vše plně prožívala se mnou. Dodnes nejsem schopna jít na zahradu, kde má hrobeček, bez toho, aniž by mě píchlo u srdce a začali mi téct slzy. Vím, že nastal její čas, ale i tak mě její odchod strašně moc bolí. Nechápu, jak někdo může říct, vždyť to byl jenom pes. Budeš mít zase jiného. Nikdy už to ale nebude ona. Nikdy na ní nezapomenu

M.M.

29.1.2017 18:12

Plně souhlasím, že zvířátko může pro lecckoho znamenat víc než lidé, je mnoho starých osamnělých lidí, kteří mají zvířátko jako jediného společníka-člena rodiny. Pro p. Stanislava - mám dobrou známou přes společného koníčka, je jí 70 let, manžel jí zemřel před pěti lety, děti mít nemohli, zůstala sama se dvěma pejsky. Rodiče už nemá. Opravdu Vám v takové situaci přijde zvláštní, že takovému člověku je pejsek (či jiné zvířátko) rodinou? Mně to přijde normální. Příkladů bych jako právník našla mnohem, mnohem víc, kdy se lidé a to i v rámci rodiny k sobě nechovají fér a mezilidské vztahy to velmi bolestně naruší...

Martin

28.1.2017 03:47

Stanislave,sedíte mimo svůj nočník.Kdy by!Kdyby jste byl realista tak nepřemýšlíte nad tím že ,,kdy by".Například.: kdybych měl kouzelný prsten.... atd. Jó kdyby ...

Štefan

27.1.2017 15:41

Pro člověka se kope 1,5m hluboko a pro čivavu 2m? To jsou rady. A víte vůbec, že dno hrobu musí být min. 0,5m nad hladinou spodní vody?

Andy

27.1.2017 15:57

Pro Stanislava... otazka, jestli vy jste mel nekdy domaci zviratko. Rodice byli rozvedeni, otec se o nas nikdy nestaral, takze rozhodne bych nevolil smrt fenky Adelky pred clovekem, ktery me splodil, **** umi kazdy hnup! S matkou to nebylo o nic lepsi. Kdyz jsem ji castoval v dospelosti hlaskama, ktere mi udelovala co by diteti, zrekla se nejen me, ale cele me rodiny vcetne vnucky. Nyni mam dve dcery a fenku krysarika. Opravdu se netesim, ze bych mel kdy fenku najit mrtvou. Predstava, ze bych mel prezit i me dcery, ta je uplne nemyslitelna, to bych se sel asi rovnou strelit do hlavy, nebo zvolit nejakou jinou smrt, ktera by ukoncila me trapeni. Nicmene autorku chapu. Kdyz je clovek se zviretem den co den v kontaktu a maji se radi, jsou na sebe zvykli a nemusi ani mluvit, staci aby se na sebe podivali a poznali, co ten druhy chce, to si umite asi predstavit jen s vasim otcem, a to jeste neni jiste... Az budete jednou stary a budete mit treba jen deti, ktere se nevyvedou a budou vas chtit soupnout do domova duchodcu a prijdou na navstevu jen v den prichodu duchodu, pak si mozna na tuto debatu vzpomenete. Pes by vas nikdy do domova duchodu soupnout nechtel a neobral vas o duchod!!! Ja doufam, ze se dcery vyvedou a niceho podobneho se nedoziju. Co mi ted dela starost je ta chamrat, co se chce prevalit Evropou, jako kobylky. Co nesezerou, to znici...

egoist

27.1.2017 15:07

Jen technická. Pokud budete pochovávat na zahradě, nezapomeňte na dodržování hygienických vzdáleností. Od studny, od hranic pozemku atd.Jinak jsem "pochoval" dva pejsky a je to traumatizující zážitek srovnatelný s odchodem blízkého člověka. Ale ,jak bylo řečeno , smrt patří k životu.

Burianová Marcela

27.1.2017 13:53

Pane Stanislava,nejspíš reagujete na špatné stránce a Vás se vyrovnání se se strátou zvířátka netýká.Nevidím tedy důvod,proč to čtete a odpovídáte. Je pochopitelné,že člověk má větší cenu než zvířátko,ale upřípně jakou,když přijde člověk o život rukou někoho jiného a ten je dle zákona trestán třeba 3roky? Ale to sem nepatří.Neberte lidem jejich svět něčeho co je pro ně cenné a pro co třeba i žijí.

Betty

27.1.2017 11:43

Pohřbila jsem rodiče sestru ,bylo to smutné, ale mám 11letou fenku Baffy a až mi odejde ona ,tak to ponesu moc těžce !! Je to moje psí dítě kamarádka společnice, láska :-) kdo neměl zvířátko - nepochopí !

Peta

27.1.2017 11:30

Karel: taktéž jste přehlédl to slovíčko někdy? Autorka obecně nic nenadřazuje, jen říká, že pro některé lidi je jejich psí miláček nejvíc, a na tom podle mě není nic špatného, naopak je to úplná pravda. Negeneralizujte to.

Karel

27.1.2017 11:25

Nebojte, tělo nezačne zapáchat během pár hodin. Můžete jej v klidu mít odložené do dalšího dne a nic se mu nestane. Samozřejmě ne na slunci, to je logické. To by nevydržel ani živý. Ale na stinném místě může odpočívat do druhého dne, než si vyřídíte pohřeb nebo kremaci. Ve slušných pohřebních zvířecích službách to druhý den zvládnou. Vlastní zkušenost. A souhlasím, že nadřazovat smrt zvířete nad smrt člověka je hloupé.

Peta

27.1.2017 11:22

Stanislav: Samozřejmě. Proto tam je také to slovíčko "někdy", které jste zjevně přehlédl. Umím si představit mnoho situací, kdy opravdu člověka ztráta pejska zasáhne více, než ztráta člověka. Například osamělé seniory, pro které je jejich pejsek jediným každodenním partnerem.

Stanislav

27.1.2017 11:19

Autorce článku jak vidno ještě nezemřel milovaný člověk, např. tatínek nebo maminka. Protože jinak by takovou pitomost, jako "Vyrovnat se s náhlou smrtí pejska je někdy mnohem horší než se vyrovnat se ztrátou člověka" nemohla nikdy napsat. V momentě, kdy by mi umíral tatínek, obětoval bych stopadesát psů, výměnou za jeho život. Psa nahradíš, ale tátu nikdy... trochu zdravého rozumu, prosím.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Blechy útočí nejen na psy! Kde je očekávat a jak se jich zbavit?

Co blechám chybí na velikosti, to dohánějí svou vytrvalostí. Boj s těmito drobnými krvežíznivými parazity stojí spoustu peněz. Je to jeden z největších výdajů pro majitele domácích mazlíčků. Chovatelé si často stěžují, že i když prevenci proti blechám a klíšťatům věnují maximální péči, přesto někdy na svém mazlíčkovi blechy objeví. Odkud se tyto blechy berou? Většinou vysvětlení spočívá v jednom z následujících důvodů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?