VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Náhlá smrt pejska. Co dělat a na co se připravit?

27.1.2017   

Hobby

Vyrovnat se s náhlou smrtí pejska je někdy mnohem horší než se vyrovnat se ztrátou člověka. Bohužel i smrt patří k životu a je potřeba s ní počítat. Co dělat, když smrt našeho čtyřnohého přítele přijde náhle a nečekaně?

Zavolejte si pomoc

V těchto chvílích byste neměli být sami. Zavolejte si na pomoc někoho blízkého, přítele, rodinu, aby vás podpořili nejen psychicky, ale také aby vám s pejskem pomohli.

Zavolejte veterináři

Není to povinnost, ale pokud pejsek zemřel nečekaně, možná budete chtít vědět, proč se to stalo? Případně se můžete s veterinářem dohodnout na dalším postupu.

Co dělat s ostatky?

Víme, že to není lehké číst a nikdo nechce myslet na to, co se stane a co bude dělat, pokud pejsek zemře. Nicméně jsou možná věci, které by vás ani nenapadly řešit. Možná se rozhodnete pohřbít pejska na zahradě, možná zavoláte veterináře, možná ho předáte veterinární pohřební službě, ať už se rozhodnete jakkoliv, bohužel budete nuceni se psem nějak do doby pohřbu naložit.

Podobně jako lidské tělo, také to zvířecí se po smrti začne rychle rozkládat. Čím je tepleji, tím rychlejší proces rozkladu bude. Klouby začnou tuhnout v rozmezí 10 minut až 3 hodin po smrti. Opět, vlivem teploty například v létě bude proces rychlejší. A dost možná na to nepřijdete hned, že pejsek zemřel, jak se tedy v této situaci zachovat?

  1. Vezměte si latexové rukavice. Z hygienických důvodů to bude lepší, protože tělo celkem rychle po smrti uvolní všechny tělesné tekutiny, které jsou už možná vyloučeny, nebo se vyloučí tím, když budeme s pejskem manipulovat.
  2. Vezměte deku, ručník nebo prostěradlo a pejska do něj zabalte. Vezměte si také velký plastový pytel, můžou být i dva, pokud je tělo větší nebo pytel příliš tenký.
  3. Deku, ručník nebo prostěradlo kolem těla pevně omotejte. Vložte tělo do pytle. Pokud je pejsek větší, řekněte někomu, ať vám pomůže.
  4. Pytel dobře utáhněte a pokud jste se třeba rozhodli pejska zpopelnit nebo pohřbít jinde než doma, uvažte na pytel jmenovku.
  5. Ostatky psa byste měli uložit někam do chladu, ať trochu zpomalíte proces rozkladu. Pokud máte chladnější garáž nebo sklep, tělo do něj po nezbytně dlouhou dobu umístěte, nemělo by to být však déle než 4–6 hodin, protože tlející tělo začne zapáchat. Rozhodně psa neskladujte v mrazáku nebo ledničce!

    Takto ošetřené ostatky jste připravili pro odvoz k veterináři nebo psí pohřební služby. Pokud chcete pejska pohřbít na zahradě, vložte ho například do dřevěné rakve nebo lepenkové krabice, určitě ho nevkládejte do pytle, který se špatně rozkládá. Hrob by měl být alespoň 2 metry hluboký, aby ho nemohl nikdo jen tak vyhrabat zpět. Především volně žijící zvěř mělké hroby snadno zavětří a často se pouští do hrabání.

 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 73% (hlasů: 236)

Témata

Autor článku

27.1.2017

Zdroje

petmd.com

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

7 důvodů, proč váš pes nebo kočka tloustne

Váš mazlíček má nadváhu a vy jako svědomití majitelé jste udělali všechna opatření, aby zhubnul – upravili jste mu jídelníček, chodíte častěji a na delší procházky, a přesto se stav nelepší. Dokonce se zdá, že ještě přibírá? Pokud věc neřeší ani dieta, ani pohyb, tak je problém někde jinde.

6 věcí, které stresují vaši kočku. Jak ji před úzkostmi ochránit?

Zvuky nebo pachy, které jsou pro nás příjemné nebo o kterých vůbec nepřemýšlíme, mohou kočičímu členovi naší rodiny způsobovat velké nepohodlí. Kočky mají výborně vyvinutý čich a sluch, což se jim hodí ve volné přírodě, v uzavřeném prostoru v domácnosti to může být někdy problém.

6 druhů ovoce a zeleniny, které prospějí vašemu morčeti

Výživa má zásadní vliv na zdraví a život všech živočichů, tedy i morčat. Kromě semínkové stravy běžně dostupné v každém zverimexu ocení vaše morčátko také ovoce a zeleninu – jejich pravidelnou konzumací bude mít lesklou srst a pravděpodobně se dožije i vyššího věku.

Pes versus klíšťata a blechy: 10 nej přípravků a způsobů, které jdou do protiútoku

Odstraňování klíšťata není žádná legrace. Nejen že jsou to odpudivé potvory, které trápí vašeho psího miláčka, navíc přenáší nebezpečné choroby a jejich vytahování je pořádný očistec. Útočí převážně během jarních a letních měsíců. Takže jak se jich pokud možno nadobro zbavit? Tady je deset způsobů jak předcházet jejich chycení, nebo se jich následně zbavit.

Hobby

9 psích kožních problémů: jak je poznat a řešit

Kožní problémy patří mezi nejčastější důvody, proč psi končí v ordinaci veterináře. Špatný stav psí kůže může mít celou řadu příčin, od vnějších parazitů, jako jsou blechy a roztoči, až po alergie a závažné endokrinní poruchy. Zatímco kožní onemocnění některých psů lze léčit doma, jakékoli zhoršení kožního problému nebo problém, který přetrvává déle než jeden nebo dva týdny bez zlepšení, je již důvodem, proč se obrátit na svého veterináře.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?