CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Vzteklina. Nebezpečná nemoc, která končí uhynutím zvířete a smrtí člověka

29.8.2016    6 833 přečtení    7 hodnocení     1 komentáře

Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému teplokrevných živočichů, které je neléčitelné a smrtelné. Česká republika je od roku 2004 označena jako prostá vztekliny, a to díky orální vakcinaci lišek v minulosti a očkování psů, které je povinné pro všechny jejich majitele. Můžete se s ní ale setkat v exotických a rozvojových zemích.

Jak se vzteklina přenáší a co způsobuje

Vzteklina se přenáší výhradně slinami, nejčastěji kousnutím nebo olízáním poraněného místa. Virus se tak dostává do krve, putuje do mozku, kde vzniká zánět (encefalitida). Ten má za následek klinický výraz onemocnění, kterým je změna chování. Následuje ochrnutí a smrt.

Kdo přenáší vzteklinu

Přenášejí ji především nakažené lišky, fretky, netopýři, ježci, kočky a psi, v zahraničí jsou častým zdrojem nákazy opice, skunk, mýval nebo psík mývalovitý.

Inkubační doba vztekliny

Průměrně je to 2–4 týdny od kousnutí. Záleží na místě pokousání, ošetření rány, kmeni viru a jeho množství, vnímavosti hostitele.

Vzteklina probíhá u zvířat ve třech stadiích

  1. Počáteční stadium – u zvířete se začínají projevovat změny v chování. Může být například neobvykle přátelské, neposlušné, apatické, požírá cizí předměty. Má potíže s polykáním a slintá, protože dochází k ochrnutí hltanu. Toto stadium trvá 1–3 dny.
  2. Excitační stadium – zvíře se začíná chovat agresivně. Utíká bez cíle do velké vzdálenosti, napadá ostatní zvířata i lidi kolem, škrábe se až do krve a požírá nepoživatelné věci, vrhá se na stěny. Zvíře má paralyzované hlasivky a zornice oka nereagují totožně na světlo. Toto stadium trvá 3 dny.
  3. Paralytické stadium – u zvířete se střídá vysoká a nízká teplota těla, nastávají křeče, ochrnutí, které končí smrtí jedince.

V České republice je ze zákona povinné očkovat psy. Ostatní zvířata jako kočky, lišky, fretky, ježci a netopýři nepodléhají povinnosti vakcinace. Psi se očkují od třetího měsíce věku, nejpozději pak v půl roce. Následně probíhá revakcinace za 1–3 roky dle druhu vakcíny.  

Co člověk a vzteklina?

U člověka je stejně nebezpečná jako u zvířat. Dokonce i průběh je velmi podobný. Příznaky se projevují přibližně za 10 dnů až 6 měsíců od nakažení. Onemocnění je smrtelné!

Počátečními příznaky jsou nespecifické bolesti, místo poranění brní a pálí.

Nemoc se může rozvinout do dvou forem

  1. Hyperaktivní, zuřivá forma – nemocný nepociťuje strach, bojí se ale vody, chová se divně, má záchvaty zuřivosti. Tato forma je rychlejší a k úmrtí dochází během několika dnů.
  2. Paralytická forma – nemocnému ochrnou svaly a nervový systém, nadměrně sliní, má křeče a následně umírá. Tato forma probíhá déle a pomaleji.

Jak se vzteklině může člověk bránit?

Na území České republiky se dle aktuálních informací z roku 2016 vzteklina nevyskytuje. Psi musí být očkovaní povinně, liškám se v minulosti podávala vakcinace perorálně, nyní již očkování neprobíhá. Buďte však obezřetní vůči jakémukoliv neobvyklému chování zvířat. Preventivně se nechejte očkovat, jestliže plánujete vycestovat do zemí, kde vzteklina představuje stále velké nebezpečí, to je především Afrika, Asie, východní Evropa, Latinská Amerika. Zdrojem nákazy v exotických zemích jsou často opice a toulaví psi.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 86% (hlasů: 7)

Témata

Autor článku

Zdroje

ockovacicentrum.cz

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Miranda

31.8.2017 16:56

Dobrý den, mám takový, možná pro někoho opravdu hloupý dotaz. Mám obavy a strach z nákazy vzteklinou. Byla jsem na zahrádce a v ostružinách začalo něco šustit. Z trávy vylezlo malé černé zvíře. Lekla jsem se a instinktivně jsem na něj několikrát dupla. Byl to krtek. Vyzula jsem nazouvák a několikrát ho uhodila protože zahrádku už hodně zdevastoval. Vzala jsem si dva klacíky a nasoukala jsem mrtvého, či omráčeného, krtka na starou misku od květináče a zanesla dědovi ať ho zlikviduje. Druhý den na to jsem večer slyšela ve zprávách, že se v Polsku nalezl mrtvý netopýr nakažený vzteklinou. Začalo to ve mě hlodat, zda i krtek nemohl být nakažený vzteklinou. Přemýšlela jsem jestli jsem se ho nedotkla rukou. Zmohla se mě panika. Rukou jsem totiž pak držela klacíky na té straně kterou jsem do něj strkala, držela jsem rukou i obuv na té straně, kterou jsem ho uhodila, ani nevím jestli tam nebyla třeba nějáká jeho krev. Bojím se i toho, že jsem jednou nohou byla bosá trávě kde ležel ten mrtvý krtek. Na spodní straně chodidel mám popraskanou kůži a mám strach jestli se mi tam něco z něj nedostalo. Krtek tělíčko poškozené neměl, ani mě nekousl, jen měl čumák od krve. Tak se bojím možné nebo nemožné nákazy vzteklinou a panikařím doma. Děkuji Vám za odpověď

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Hobby

S pejskem na konec světa i v zimě. A se svačinkou pro vás oba

Cestovatelská nálada většinou patří letním měsícům. Trend posledních let však je utéct z naší české zimy do teplých krajin a nabírat energii u moře nebo v teplejších zemích. Jak to ale vyřešit s našimi psími miláčky? Mnoho páníčků je nechce svěřit známým ani personálu ve specializovaných hotelech. Vezměte tedy pejska s sebou a nezapomeňte mu přibalit svačinku.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Lidské léky pro psy a kočky. Ano, nebo ne?

Majitelé mazlíčků si často stěžují na to, že je veterináři nutí kupovat drahé léky pro zvířata. Je potřeba uvědomit si, že humánní léčivé přípravky jsou vyvinuté pro lidi, ty veterinární pro zvířata. Neopatrným zacházením a neznalostí můžete zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace, v některých případech i smrt.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Barfování a krmení psa je o zdravém selském rozumu, říká veterinář Milan Štourač

Pan doktor Milan Štourač patří k našim předním specialistům na výživu a B.A.R.F., vyzná se také v etologii psů, působí v Brně, kde má dlouholetou veterinární praxi. Specializuje se také na chov německých dog a francouzských buldočků ve své chovné stanici Bonoda. Povídali jsme si s ním o jeho názorech na B.A.R.F. a výživu psů celkově.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Koprofagie: 5 důvodů, proč pes pojídá výkaly

Pojídání stolice neboli koprofagie je u štěňat naprosto běžná. Může se však lehce stát, že se tento štěněcí nešvar stane zlozvykem a přetrvává i v dospělém věku psa. Pokud své štěně přistihnete při činu, snažte se reagovat adekvátně, ne hystericky. Šok může chování ještě zhoršit. Mladý pejsek zkrátka neví, že hovínka se nejí.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?