Jak se vzteklina přenáší a co způsobuje
Vzteklina se přenáší výhradně slinami, nejčastěji kousnutím nebo olízáním poraněného místa. Virus se tak dostává do krve, putuje do mozku, kde vzniká zánět (encefalitida). Ten má za následek klinický výraz onemocnění, kterým je změna chování. Následuje ochrnutí a smrt.
Kdo přenáší vzteklinu
Přenášejí ji především nakažené lišky, fretky, netopýři, ježci, kočky a psi, v zahraničí jsou častým zdrojem nákazy opice, skunk, mýval nebo psík mývalovitý.
Inkubační doba vztekliny
Průměrně je to 2–4 týdny od kousnutí. Záleží na místě pokousání, ošetření rány, kmeni viru a jeho množství, vnímavosti hostitele.
Vzteklina probíhá u zvířat ve třech stadiích
- Počáteční stadium – u zvířete se začínají projevovat změny v chování. Může být například neobvykle přátelské, neposlušné, apatické, požírá cizí předměty. Má potíže s polykáním a slintá, protože dochází k ochrnutí hltanu. Toto stadium trvá 1–3 dny.
- Excitační stadium – zvíře se začíná chovat agresivně. Utíká bez cíle do velké vzdálenosti, napadá ostatní zvířata i lidi kolem, škrábe se až do krve a požírá nepoživatelné věci, vrhá se na stěny. Zvíře má paralyzované hlasivky a zornice oka nereagují totožně na světlo. Toto stadium trvá 3 dny.
- Paralytické stadium – u zvířete se střídá vysoká a nízká teplota těla, nastávají křeče, ochrnutí, které končí smrtí jedince.
V České republice je ze zákona povinné očkovat psy. Ostatní zvířata jako kočky, lišky, fretky, ježci a netopýři nepodléhají povinnosti vakcinace. Psi se očkují od třetího měsíce věku, nejpozději pak v půl roce. Následně probíhá revakcinace za 1–3 roky dle druhu vakcíny.
Co člověk a vzteklina?
U člověka je stejně nebezpečná jako u zvířat. Dokonce i průběh je velmi podobný. Příznaky se projevují přibližně za 10 dnů až 6 měsíců od nakažení. Onemocnění je smrtelné!
Počátečními příznaky jsou nespecifické bolesti, místo poranění brní a pálí.
Nemoc se může rozvinout do dvou forem
- Hyperaktivní, zuřivá forma – nemocný nepociťuje strach, bojí se ale vody, chová se divně, má záchvaty zuřivosti. Tato forma je rychlejší a k úmrtí dochází během několika dnů.
- Paralytická forma – nemocnému ochrnou svaly a nervový systém, nadměrně sliní, má křeče a následně umírá. Tato forma probíhá déle a pomaleji.
Jak se vzteklině může člověk bránit?
Na území České republiky se dle aktuálních informací z roku 2016 vzteklina nevyskytuje. Psi musí být očkovaní povinně, liškám se v minulosti podávala vakcinace perorálně, nyní již očkování neprobíhá. Buďte však obezřetní vůči jakémukoliv neobvyklému chování zvířat. Preventivně se nechejte očkovat, jestliže plánujete vycestovat do zemí, kde vzteklina představuje stále velké nebezpečí, to je především Afrika, Asie, východní Evropa, Latinská Amerika. Zdrojem nákazy v exotických zemích jsou často opice a toulaví psi.