Odborník

Nejčastější příčiny kašle u psa a kočky: jak poznáte, že má mazlíček problém
Máte zkušenosti s kašlem u svého psa nebo kočky? Příčin může být hned několik a je rozhodně užitečné vědět, na co se zaměřit, tak abyste nemoc odhalili včas.
ONLINE
PORADNA
2.11.2017
Obezita patří mezi celosvětově velmi rozšířená civilizační onemocnění současné doby a jinak tomu není ani u našich domácích mazlíčků. Zatím co člověk své stravovací návyky může vůlí ovlivnit a změnit, zvíře je plně závislé na péči svého majitele. Obecně platí, že majitelé psů a koček milují své svěřence natolik, že jim vždy rádi dopřejí více než je potřeba a pak vznikají problémy s váhou. Proč je obezita nebezpečná a jak s ní lze bojovat?
Obezita je patologický stav nadměrného ukládání tuku, na kterém se podílí mnoho faktorů:
Buňky tukové tkáně – adipocyty, produkují cytokiny, které patří mezi významné mediátory zánětu. Při nadměrném množství tukové tkáně v organismu nastává metabolický rozvrat, dochází k inzulinové rezistenci a oxidačnímu stresu. Rány se hojí pomaleji, imunitní systém je oslaben, může docházet k neoplastickým změnám, rozvoji kardiovaskulárních onemocnění, diabetu a tím se značně snižuje kvalita i délka života zvířete. Mimo metabolický rozvrat tuk působí i mechanicky, velmi časté jsou ortopedické problémy. Větší riziko pro obézní jedince je i anestezie, kdy nejen výpočet vhodného dávkování anestetik je obezitou značně ovlivněn.
K subjektivnímu hodnocení výživného stavu psů a koček, takzvaný Body Condition Score, se využívají dvě stupnice: pětibodová a devítibodová. Nejčastěji je využívána stupnice pětibodová, kdy stupeň 1 označuje kachektické zvíře, stupeň 2 vyhublé, stupeň 3 ideální, stupeň 4 zvíře s nadváhou a stupeň 5 obézního jedince. Hodnotí se vždy silueta zvířete z pohledu shora a z boku. Jako ideální váha se označuje 5/9 nebo 3/5, kdy jsou žebra hmatatelná, ale ne viditelná s malým množstvím podkožního tuku. Při pohledu shora je patrně viditelný zúžený pas.
I když selský rozum radí, jednoduše snížit příjem potravy, nepočítá s tím, že komerční strava je vypočtena na doporučené denní dávky v závislosti od hmotnosti zvířete, které nezajišťují jen příjem energie ale i vitaminů a minerálních látek. Ke snížení hmotnosti jsou komerčně dostupná krmiva se sníženým obsahem tuku, většinou pro kastráty nebo s označením „light“.
Je dobré přejít na jiné granule postupně, postupným přimícháváním a předejít tím zažívacím potížím. Samozřejmě je důležité vynechat jakékoli krmení od stolu a veškeré pamlsky. Je třeba počítat s tím, že hubnutí je dlouhodobý proces a zvíře nezhubne ze dne na den. Je lepší, když je hubnutí postupné, aby se předešlo dalším metabolickým rozvratům.
Nejste-li si jisti vhodností vybrané diety, obraťte se na svého veterinárního lékaře.
Dalším bodem je zvýšení pohybové aktivity. Je potřeba začít pozvolna, protože tu už může být problém s klouby nebo kardiovaskulárním aparátem. U psů se doporučují delší procházky nebo plavání. U koček je vhodná stimulace k aktivitě pomocí různých hraček. Zvíře by se mělo vážit alespoň 1krát týdně, kdy je váha vždy zaznamenána do deníku. U psů je žádoucí týdenní pokles váhy přibližně o 1–2 %, u koček je tomu o 0,5–1 %. Pokud máte v domácnosti více zvířat a je potřeba redukovat váhu pouze jednomu, existují misky s přístupem na čip umístěn na obojku, které zajistí, že dané zvíře dostane pouze svoji porci.
Pokud budete úspěšní a zvíře zhubne na optimální váhu je potřeba se vyvarovat návratu do předchozího režimu. Je vhodné zachovat optimální energetický příjem, vzhledem k aktuální váze, a dostatek pohybu. Se všemi otázkami kolem managementu obezity se neváhejte vždy obrátit na svého veterináře.
Odborník
Máte zkušenosti s kašlem u svého psa nebo kočky? Příčin může být hned několik a je rozhodně užitečné vědět, na co se zaměřit, tak abyste nemoc odhalili včas.
Pořízení domácího zvířete je vždy složitým rozhodnutím a měli byste tak učinit pouze tehdy, jestliže jste si vědomi nejen všech radostí, ale především povinností. Musíte zvážit, jaký druh želvy je pro vás nejvhodnější, kde ji seženete a vaše finanční a časové možnosti.
Hobby
Králici jsou větší osobnosti než si lidé myslí. Kdo kdy měl králíčka, tak to chápe. Stejně jako jiná zvířata, také oni komunikují prostřednictvím řeči těla a různých zvuků, které můžete snadno vypozorovat.
Psi jsou našimi věrnými společníky a jsou závislí na naší dobré péči. Chcete-li pomoci svému psímu kamarádovi prožít zdravý život, měli byste znát některé z nejčastějších zdravotních problémů, kterým psi čelí, jejich příznaky, a vědět, co v případě nemoci pro něj můžete udělat.
Odborník
Kýchající kočka je ve veterinární praxi poměrně častým pacientem. Jednou z příčin může být právě infekce horních cest dýchacích (dále jen HCD) cizorodými patogeny. Jak onemocnění poznáte a jak se léčí?
© 2016 - 2021 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!