Odborník
![](/upload/articles/98/kastrace-psa-small.jpg)
Kastrace psa: názor veterináře
Psi nejsou přiváděni do ordinací na kastraci tak často jako feny. Nicméně existují minimálně dva hlavní důvody, pro které bychom je měli nechat vykastrovat.
ONLINE
PORADNA
27.8.2016
Jestliže se chystáte pořídit si koťátko či kočku, měli byste ji pro její bezpečnost nechat odčervit a naočkovat.Přečtětě si proto několik užitečných informací, které vám pomohou zorientovat se ve zdravotním ošetření nového člena vaší rodiny.
U koček nejsou ze zákona povinná žádná očkování
U venkovních koček ještě navíc můžete nechat očkovat
Na rozdíl od psů si koťata dokáží vytvořit dokonalou imunitu až ve třech měsících. Kočku nechávejte očkovat vždy naprosto zdravou a odčervenou. Nemusí mít všechna dostupná očkování. Zvažte, jaký má vaše kočka životní styl, zda je pouze doma v bytě, nebo si občas vyběhne ven zalovit. To vše ovlivňuje skladbu vakcinace.
Kočka žijící v bytě: rhinotracheitida, kaliciviróza, panleukopenie
Venkovní kočka: rhinotracheitida, kaliciviróza, panleukopenie, chlamydióza, leukémie
Kočka žijící v bytě: rhinotracheitida, kaliciviróza, panleukopenie
Venkovní kočka: rhinotracheitida, kaliciviróza, panleukopenie, chlamydióza, kočičí leukemie (FeLV)
Kočku necháváme přeočkovat každý rok.
O možnostech očkování proti nemocem jako je vzteklina, dermatofytóza, felinní infekční peritonitida (FIP), chlamydióza a leukóza se poraďte se svým veterinářem.
Vaše koťátko by mělo být poprvé odčerveno, když je mu 14 dnů. Poté odčervujeme každých 14 dnů až do věku 3. měsíců. Od 3. do 6. měsíce věku se interval prodlužuje na jedno odčervení za měsíc.
Další odčervení by mělo být nastaveno podle životního stylu kočky. Záleží vždy na tom, zda kočka žije pouze v bytě nebo je venkovní, zdali jsou přítomné malé děti, jestli chytá myši nebo je krmena syrovým masem. Interval odčervení u dospělých koček je každý čtrvt až půl rok.
Kočky odčervujeme nejméně 10–14 dnů před očkováním. Dávkování záleží na druhu odčervovacích přípravků a váze kočky. Veškeré podrobnosti a načasování proto konzultujte se svým veterinářem.
Odborník
Psi nejsou přiváděni do ordinací na kastraci tak často jako feny. Nicméně existují minimálně dva hlavní důvody, pro které bychom je měli nechat vykastrovat.
První pomoc
Poranění packy, polštářků a drápů patří k nejčastějším zvířecím zraněním. Zvíře si poraní dráp nejčastěji při hře, na vycházkách v kamenitém terénu nebo když hrabě na zahradě. Poranění drápu není život ohrožující stav, je to však nepříjemný a většinou krvavý zážitek pro vás i vaše mazlíčka.
Odborník
Krátkolebá plemena se těší poměrně velké chovatelské oblibě. Jsou sice roztomilá, mívají ale vážné zdravotní potíže. O chovu brachycefalických (krátkolebých) psů i koček jsme si povídali s MVDr. Martinou Načeradskou.
První pomoc
Bodnutí hmyzem patří zejména v létě mezi nejčastější poranění. Dochází k němu zpravidla při zájmu zvířete o zmíněný hmyz, když ho chytá ho do tlamy a nebo strká hlavu do hnízda. Pokud dospělé zvíře netrpí alergií a dostane žihadlo jinam než na některé z citlivých míst, pocítí bolest, ale nic vážného to s velkou pravděpodobností nebude. Jindy je však potřeba mít se na pozoru.
Hobby
Je tu zima a možná řešíte otázku, zda ubytovat morčata v zimním období venku a zda je třeba možné chovat morčata venku celoročně? Pro mnoho chovatelů nejsou zimní mrazy překážkou. Pokud ubikaci venku správně zazimujete, dáte dostatek sena a listí, budete morčátka kvalitně krmit, tak pro ně zima není problém.
© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!