CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Pomoc! Moje kočka je asi obézní

11.9.2016    8 112 přečtení    10 hodnocení

Kočičí obezita dosáhla v posledních letech podle některých veterinářů téměř epidemických rozměrů. Obezita je obecně přijímána jako nejběžnější nutriční problém psů a koček. Podle zkušeností odborníků, až jedna třetina bytových koček trpí nadváhou, mnohé z nich jsou však již obézní, v některých případech aniž by o tom jejich majitelé veděli.

Co na kočičí obezitu říká americká odbornice

Veterinářka Colleen Curriganová z Nemocnice pro kočky v americkém Chicagu říká: „I když neznáme přesný výskyt obezity u koček, většina veterinářů a odborníků na výživu se shoduje, že je tento problém určitě na vzestupu a někteří ho nazývají rovnou epidemií.“

Curriganová říká, že nadváha je definovaná jako stupeň šest či sedm z devíti bodů na stupnici tělesné kondice, obezita pak jako stupeň osm či devět z devíti bodů. Toto měření je založeno na tělesném diagramu Purina.

„V Nemocnici pro kočky v Chicagu s kolegy diskutuje, jak snižovat hmotnost kočky již od útlého věku. Vzhledem k tomu, že již mladé kočky mají problém s váhou, je diskuse o tomto problému na místě,“ řekla doktorka.

Varovné signály, podle kterých poznáte, že má vaše kočka nadváhu

  1. Žebra jdou hůře nahmatat, pokrývá je vrstva tuku.
  2. Kočka nemá téměř žádný pas.
  3. Oblast břicha je zaoblená, podkožní vrstva tuku je větší, než by měla být.

Varovné signály, podle kterých poznáte, že je vaše kočka obézní

  1. Žebra jsou nenahmatatelná.
  2. Kočka nemá pas, její tělo je válcovité s viditelně velkým podkožním tukem.
  3. Kočka má velké tukové zásoby v oblasti zad, obličeje a končetin.

Co obezitu u koček způsobuje?

Doktorka Curriganová říká, že obezita u koček může mít několik příčin. Stejně jako u lidí ji způsobuje nízká fyzická aktivita a vysoká spotřeba kalorií. Podle lékařky je hlavním problémem fakt, že kočky mají k dispozici neomezené množství jídla.

Některé kočky mají pomalý metabolismus. „Spousta majitelů koček je překvapena, jak málo potravy stačí, aby kočka dobře prospívala. Týká se to také větších koček, a zvláště tehdy, jestliže je jejich tělesná aktivita opravdu nízká,“ řekla lékařka. Primárně obezitu v kočičí populaci způsobuje překrmování. Veterináři říkají, že psi mají podobný problém. U psů je ale vyšší pravděpodobnost, že se budou hýbat třeba venku, to kočka žijící v bytě nemůže. Psa vezmete na 10minutovou procházku, to s kočkou většinou nejde.

Zdravotní rizika mohou být fatální

Obézní kočky stejně jako lidé čelí vážným zdravotním komplikacím jako je cukrovka, onemocnění dolních močových cest, jaterní lipidóza neboli ztučnění jater, artritida, rakovina nebo onemocnění srdce a dýchacích cest. Obézní kočky mají také potíže s anestezií při operaci.

„Obecně platí, že obézní kočky jsou ohroženy na životě a nedožívají se vyššího věku,“ řekla doktorka Curriganová.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 78% (hlasů: 10)

Témata

Autor článku

11.9.2016

Zdroje

www.webvet.cz

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Pes a kosti: vařené a zvěřinové jsou životu nebezpečné

Občas od někoho slyšíte, že pes nesmí kosti. Pravda je taková, že pes kosti jíst může – dokonce jsou důležitou součástí B.A.R.F. jídelníčku. Musí být ale zásadně syrové, ideálně ještě obalené zbytky masa, protože to v žaludku nastartuje trávicí enzymy, které pomáhají jídlo lépe strávit. Kosti také obsahují důležitý vápník, jejich kousání posiluje žvýkací svalstvo a skvěle fungují jako přírodní zubní kartáček. Jsou ale situace, kdy jsou pro psa životně nebezpečné a často za to může jen špatná informovanost páníčka.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Jak se zbavit klíštěte u psa: návod na úspěšnou likvidaci parazita

Některé druhy klíšťat přenášejí potenciálně smrtelná onemocnění, která se kousnutím klíštěte přenesou na vašeho psa. V této části roku jsou právě klíšťata nejaktivnější a hledají hostitele, na kterých by se mohla živit. Abyste zabránili přenosu chorob a zajistili svému psovi klidné léto, je důležité vašeho mazlíka pravidelně kontrolovat na přítomnost parazitů

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Jak poznám, že je fena březí?

Pokud neplánujete, že vaše fenka bude mít za svůj život štěňátka, je nejlepším řešením kastrace. Ušetříte jí tak v některých případech trápení a zdravotní komplikace. Pokud se však rozhodnete pro ten velký krok a dovolíte jí, aby štěňata měla, čeká vás zaručeně velké dobrodružství.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Chovatel

Vzájemné vztahy, řeč a projevy morčat

Morčata jsou přirozeně společenská a zvyklá žít ve skupině. V některých příručkách se dočtete o tom, že jen jednomu morčátku se budete muset opravdu hodně věnovat, abyste mu vynahradili absenci kamaráda. Většina chovatelů proto zastává názor, mít aspoň dva jedince. Jak je to v případě, že vám jedno morče odešlo a přinesete si domů nové? A co znamenají jednotlivé zvuky, které morče vydává?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?