VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Suchozemská želva: 2 rady, jak zkrátit zobák a drápky

18.1.2017   

Chovatel

Pokud želvičku chováme převážně v teráriu na měkkém povrchu a krmíme měkkou stravou, může časem dojít k přerůstání horní části zobáku a prodlužování drápků. Ve volné přírodě se želva totiž pohybuje na rozmanitém povrchu a hrubé a tvrdé časti jako jsou kameny, písek, štěrk a skály jí pomáhají zobák a drápky obrušovat.

Co dělat s přerůstajícími drápky

Pokud želvě začnou v domácích podmínkách drápky přerůstat, jednoznačně potřebují zkrátit. Při zaštipování kleštičkami si všímáme, kde končí cévky. Ty vedou přibližně do poloviny drápku, ten je tmavší a pevnější než špička, která je světlá a může se i zlomit. Pokud si nejsme jistí, je lepší použít pilník a dráp pomalu ale jistě zapilovávat. Pilování je vždy vhodné, aby nebyl dráp roztřepený, ostrý a želvu nějak neporanil. Pokud zastříhnete drápek natolik, že začne krvácet, nepanikařte, želvu to na životě neohrozí. Pro jistotu ale místo vydesinfikujte a pohlídejte, aby přestalo krvácet. Abychom se vyvarovali dalším problémům, může nám pomoci změna podestýlky v teráriu, kde část můžeme vysypat kamínky, pískem, hlínou a přiložit i sépiovou kost. 

Jak si poradit s přerostlým zobákem

Úprava zobáku se může zdát na první pohled složitější, postup je ale prakticky stejný. Ve volné přírodě želva okusuje kde co a tím si zobák obrušuje. Přerostlý zobák želvě brání v správném úchopu potravy. V nejhorších případech želva nemůže jíst a umírá. Jak tedy na to? Želvu opatrně uchopíme za hlavou hned u krunýře a držíme tak, aby nemohla vsunout hlavu zpět. NIKDY želvě netaháme za hlavu a nesnažíme jí hlavu násilím vytáhnout. Pokud je zobák hodně přerostlý, opět můžeme větší část uštípnout kleštičkami, pokud si nejsme jistí, použijeme pilník. Pilujeme rovnoměrně a tak dlouho, až želvě vznikne rovný tvar zobáku. Spodní část pouze opatrně zapilujeme, pokud jsou patrné také výrůstky. Některé želvy se s jistou deformací zobáku už narodí a v takovém případe hrubší a znatelnější část zůstane i po úpravě vidět a zobák není stejnoměrný, ale ničemu to nevadí, želva tím nijak netrpí. Úpravu provádíme jen na přední časti zobáku nikde jinde by to být potřeba nemělo.

Oba postupy jsou jednoduché a nemusí se jich bát ani začátečník. Zásadní je pracovat v čistém prostředí. Před každým zákrokem a i po něm nástroje vydesinfikujte, pokud želvičku poraníte, dbejte na to, abyste vydesinfikovali i zranění. Zde se více než jindy vyplatí řídit se heslem: dvakrát měř, jednou stříhej, a pevnou rukou!

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 86% (hlasů: 26)

Témata

Autor článku

18.1.2017

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Očkování a odčervení koťat. Kdy začít?

Jestliže se chystáte pořídit si koťátko či kočku, měli byste ji pro její bezpečnost nechat odčervit a naočkovat.Přečtětě si proto několik užitečných informací, které vám pomohou zorientovat se ve zdravotním ošetření nového člena vaší rodiny.

Kloubní výživa pro psy, 1. díl: kdy a proč klouby psa řešit

Přinesli jste si domů roztomilé štěňátko a těšíte se, jak spolu budete zažívat krásné chvilky. Ze štěňátka se postupně stane váš parťák, a vy si spolu budete užívat dlouhé procházky sluncem prozářenou krajinou… Prostě idylka. Aby tato idylka trvala co nejdelší dobu, je potřeba tomu jít trochu naproti a nic nenechat náhodě. O své tělo se taky staráme, když nás něco bolí, snažíme se to řešit. Pes má tu smůlu, že neumí o své bolesti mluvit. Proto v některých případech poznáme, že je něco špatně až pozdě.

Hobby

Odkud se vzalo morče: jeho původ a příbuzenstvo

Morče domácí patří do řádu hlodavců. V zoologickém systému tvoří specificky vymezenou a na druhy bohatou skupinu s názvem morčatovití. Původně morčata pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky, do Evropy se dostala v 16. století, kde byla velmi vzácná. Pro chov se vybírali klidní jedinci, z nichž lidé vychovali první domácí zvířata.

Hobby

9 rad, jak najít ztraceného psa (bez paniky)

Znáte ten pocit, kdy se vám téměř zastaví srdce, protože jste svého psa ztratili na několik minut z dohledu? Ve většině případů vyběhne nečekaně zpoza rohu, jako by se nic nedělo. Pokud se ale nadobro ztratí, je potřeba situaci řešit a nepanikařit.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?