CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Týká se to i vašeho psa? Psí cukrovka vyžaduje inzulín a přísnou dietu

29.5.2017    27 951 přečtení    33 hodnocení     4 komentáře

Odborník

Diabetes neboli cukrovka je nejčastějším endokrinním onemocněním u psů. Touto nemocí trpí každý dvoustý pes. Nejčastěji onemocní zvíře mezi 8. a 12. rokem života, zvýšený výskyt je u psů do 15 kg a dvakrát častěji jsou postiženy feny. Plemenné riziko je u jezevčíků, pudlů, francouzských buldočků, shitzu a německých ovčáků.

Typologie cukrovky

Cukrovka u psů má ve většině případů zcela jinou příčinu než cukrovka u lidí. U zvířat rozlišujeme dva typy:

Primární

Při primárním diabetu dochází k destrukci buněk slinivky břišní, kde se tvoří inzulin. Slinivka může být postižena zánětem, nádorovým bujením nebo autoimunitně. Organizmus trpí nedostatkem inzulinu.

Sekundární

Při sekundárním diabetu není schopno tělo inzulin dostatečně využít, je tedy porucha v oblasti receptorů na inzulin. U fen se tak děje při dysbalanci pohlavních hormonů a nadprodukci hormonu s diabetogenním účinkem. Dříve k tomu docházelo vlivem aplikace hormonů na potlačení říje. Dále mohou cukrovku způsobit dlouhodobě podávané glukokortikoidy a v neposlední řadě i obezita.

Jak se u psa cukrovka projevuje

Klinické příznaky diabetu u psa se vyvíjejí většinou pozvolna. U fen začíná onemocnění obvykle po říji zvýšeným příjmem tekutin a močením. I přes to, že pes žere, postupně hubne. V některých případech jsou již v tomto stádiu pozorovány příznaky jako je únava, zvíře vyhledává chladnější prostředí a roste mu rychleji srst. Později se může vyskytnout zákal čočky neboli katarakta, chronické kožní onemocnění v podobě mokvajících zánětů kůže v meziprstí a záněty drápových lůžek. Pokud zvíře nepřivedete do ordinace včas, nastává takzvaná ketoacidóza – zvíře je vyhublé, má depresi, je dehydratované a zvrací.

Co se děje u veterináře

Diagnostika není náročná. Majitel velmi často popisuje veterinárnímu lékaři výše popsané klinické příznaky. Zvěrolékař odebere krev, a pokud i po 12hodinové hladovce naměří hodnoty glukózy v krvi vyšší než 7–7,5 mmol/l, vysloví podezření na cukrovku. Odebere také moč, aby zjistil přítomnost cukru.

Léčba cukrovky

Léčba je postavena na podávání inzulinu a samozřejmě na dodržování základních dietetických opatření. Pokud je onemocnění v začátku, způsobuje ho u fen zvýšená produkce hormonů během hárání a je provedena bezodkladná kastrace, tehdy se zvíře může zcela uzdravit.

Inzulín se zpravidla aplikuje 2krát denně injekčně do podkoží. Abyste dosáhli optimální dávky inzulinu v krvi, je potřeba podávat ho několik dnů až týden. V tomto období doporučuji pacienta hospitalizovat, přestože aplikace v domácích podmínkách není nijak složitá a každý majitel by měl být proškolen personálem veterinární ordinace. Je podstatné, aby vám veterinář umožnil kontaktovat ho v případě pohotovosti, při nesprávném dávkování totiž můžete zvíře ohrozit na životě.

Pokud je dávka insulinu příliš vysoká, omylem jste podali vyšší dávku nebo váš pejsek po aplikaci insulinu zvracel, mohou se objevit příznaky předávkování: slabost, dezorientace, apatie až ztráta vědomí, záškuby končetin, křeče. V tomto případě urychleně podejte zvířeti do tlamy rozpuštěný hroznový cukr, med nebo cukerný roztok.

Krmení psa s cukrovkou

Zvířatům s cukrovkou by mělo být podáváno speciální krmivo pro diabetické pacienty. Doporučuje se krmení 2krát denně, přičemž interval mezi dvěma krmeními by měl být 7,5 hodiny. Dáváme přednost krmivu s vyšším obsahem vlákniny a s obsahem polysacharidů, které po strávení nezpůsobí velké kolísání glukózy v krvi. Dieta nesmí obsahovat jednoduché cukry, med a podobně.

Uvědomte si, že neléčená cukrovka končí u psů smrtí. Opakované používání léků za účelem oddálení říje je také velmi nebezpečné, je lepší nechat pejska vykastrovat. Podávání kortikoidů by mělo být vždy opodstatněné a kontrolované veterinárním lékařem. Jestliže přistupujete k léčbě cukrovky zodpovědně, má pejsek velkou šanci žít spokojený život, onemocnění se dá kontrolovat řadu let. Bez těsné spolupráce mezi veterinářem a chovatelem je však dlouhodobá léčba prakticky nemožná.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 90% (hlasů: 33)

Témata

Autor článku

29.5.2017

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Ilča

22.3.2019 22:36

Bohužel jsme na tom s naší fenkou dost podobně. Kdybych před cca 11 lety "něco" načetla na internetu, tak bych jí nechala po 1. hárání vykastrovat. Nebyla jsem si jistá, jestli budeme chtít štěňata... Přípravek na falešnou březost měla sice až v cca 8 letech, celkem, myslím, 3 x, před rokem jsme ji nechali vykastrovat, ale už to není k ničemu. Zánět jater, cukrovka, bulky na mléčných lištách. Asi 3 měsíce vychytáváme dávku inzulínu, snad jsme už jakžtakž v pohodě. Čeká nás operace bulek... Bohužel oslepla, takže se snažíme být v klidu a pomáhat jí. Učí se na povely pozor, můžeš, nahoru, dolu apod. Doma to jde, ale vidět, jak venku drcne hlavou do zdi, je srdcervoucí. Je docela veselá a snaží se, tak to, doufám a věřím, spolu ještě pár let potáhneme. Je to hrůza, vlastně jen 2 špatná rozhodnutí ( nejdřív bez kastrace a pak přípravky na falešku) a holka má život pokažený. Ách jo!

Láďa

13.2.2019 23:28

Chtěl bych všechny varovat před dlouhodobým používáním přípravků na potlačení říje u fen. Bohužel neznalý věci jsem nechal svou fenku takto "vylepšovat" a došlo to do totálního zničení organizmu, vzniku cukrovky s absolutní rezistencí na Humulin i Caninzlin. V současné době těžká ketoacidoza, bohužel i přístup "veterinární kliniky" zcela mimo mísu. Místo provedení celodenního scanu reakce na inzulín - něco jako tady máte inzulín dávejte tolik a tolik jednotek, když to nepomůže zvyšte dávku... Pak udělali test na Kušinga s negativním výsledkem a přesto mě přiměli koupit Vetoryl. Tím se pes zničil kompletně - anorexie, průjem a vše k ničemu. Z 25 kg zhubla na necelých 19 kg. Nyní už jen čekáme na konec, je to děsné.

lukas

5.12.2018 14:56

mozem pes z cukrovky zle vidiet a ked sa mu ta cukrovka zlepsi tak moze vidiet lepsie?

Bohdan

29.1.2018 20:19

Dobrý den, mám psa diabetika, pravidelně dostává inzulín, se svým vet.lékařem jsem v kontaktu. Současně ovšem má poraněnou přední tlapku (v místě, kde mu před 2 měsíci bral dr. krev). Objevil se otok, ten jsme léčili, otok mizel, vracel se a v současné době se zmenšuje (vytéká mu hnis i s krví). Dnes měl pes dva (zatím) glykemické záchvaty (ráno dostal inzulin, ovšem pak odmítl stravu, jedl až odpoledne ve 4 po prvním záchvatu: med, piškoty, pak i trochu masa a rohlík)). Jak moc může poranění souviset s těmi záchvaty? Úbytek krve z rány? Nebo je to stále důsledek toho, že se během dne nenajedl a dostal potravu až příliš bohatou na cukry a rozhodila se mu hladina cukru? Zítra ho beru k lékaři, ale třeba mi mezitím odpovíte. Děkuji, Bogdan Galuszka

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Akutní ledvinné selhání u psů a koček: pozor, můžete si ho splést se zažívacími potížemi

Onemocnění ledvin jsou většinou závažná. Ledviny hrají nezastupitelnou roli v životě každému savce – psy, kočky a lidi nevyjímaje. Ledviny vylučují z těla metabolické zplodiny, udržují elektrolytovou a acidobazickou rovnováhu a podílí se na řízení objemu krve a krevního tlaku. Pokud selhávají, začne selhávat celý organismus.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Pomoc! Moje kočka je asi obézní

Kočičí obezita dosáhla v posledních letech podle některých veterinářů téměř epidemických rozměrů. Obezita je obecně přijímána jako nejběžnější nutriční problém psů a koček. Podle zkušeností odborníků, až jedna třetina bytových koček trpí nadváhou, mnohé z nich jsou však již obézní, v některých případech aniž by o tom jejich majitelé veděli.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?