VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Ježíšku, přines mi pod stromeček zvířátko…

25.11.2018   

Odborník

Našli jste v dopise Ježíškovi od vašich dětí to vroucí přání mít doma něco živého? Nebo o tom již dlouho všichni tajně přemýšlíte a Vánoce se vám zdají jako ideální příležitost? Ještě vteřinku se zastavte a společně se nad článkem zamyslete nad důležitými aspekty tohoto kroku.

Dětem pořídíme na Vánoce zvířátko

Zaprvé je třeba si uvědomit, že dokud nejsou děti ve věku, kdy už se skutečně dokáží doma postarat samy o sebe, nemohou mít plnou zodpovědnost za jiného živého tvora. Ať bude vaše domluva jakákoliv, budete to vy, kdo bude činit důležitá rozhodnutí týkající se zvířátka, jeho zdraví, péče o něj a budete to vy, kdo to bude platit. Svěřit dítěti zvířátko, aby se naučilo zodpovědnosti, je skvělé a všestranně prospěšné, ale zvažte důkladně, co dítě skutečně zvládne.

O jaké zvíře se dítě zvládne postarat?

Přejí si vaše děti křečka, který s nimi bude bydlet v pokojíčku, psa, se kterým budou běhat venku nebo chameleona, se kterým budou zakládat chov? Každé zvíře vyžaduje zcela jinou péči a velmi odlišné investice. Přemýšlejte o délce života daného zvířete, prostoru, který doma zabere, času, který je nutný mu denně věnovat i o tom, jestli ho bude mít kdo hlídat, až pojedete na dovolenou.

Pod stromečkem je krabice s dírkami

Pokud jste rozhodnutí zvířátko dětem skutečně pořídit jako dárek k Vánocům, máte v podstatě dvě možnosti. Jedna z nich má určitě o něco větší ten takzvaný „wow efekt“, a to, když dítě pod stromečkem najde opravdu krabici se živým zvířátkem. Osobně bych tuto možnost doporučila u zvířátek relativně nenáročných na chov jako je křeček, králík nebo morče, u plazů, ptáků, koček a psů doporučuji pod stromeček věnovat spíše něco jako „příslib“ spolu s vhodnou chovatelskou příručkou a třeba miskou, klecí nebo jiným vybavením pro budoucí zvíře.

Konkrétního jedince si pak spolu s vámi dítě vybere až poté, co se na to společně připravíte a dítě dopředu naučíte to nejzásadnější. Výběr konkrétního vhodného zvířete každopádně vyžaduje čas a určité znalosti. Nekupujte prvního papouška, kterého najdete ve zverimexu, ani prvního pejska, který se narodil fence vašich známých. Vyberete si pak spolu například, jestli chcete psa z útulku nebo „papírového“, mladé zvíře nebo starší, samce či samici, vyberete vhodný chov a na vše budete mít více času než v předvánočním stresu a dítě se na novou situaci lépe připraví a bude se z podílení se na přípravách na nové zvířátko těšit. S příchodem zvířete pak stanovte důležitá pravidla jako kdo a jak často čistí klec, venčí, češe a podobně. Myslete vždy na to, že zodpovědnost za zdraví zvířete máte vy dospělí a prověřujte, jak dobře se dítě o svého svěřence stará.

Máte již všechno promyšlené a připravené? V tom případě… slyšíte? Cililink, může přijít Ježíšek!  

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 9)

Témata

Autor článku

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Chovatel

Co se suchozemskou želvou během dovolené?

Jak zabezpečit želvičku během dovolené, řeší každý její majitel. Pokud jedete jen na pár dní, pak můžete želvu nechat v její ubikaci a pouze upravit prostředí tak, aby želva pár dní vydržela bez vás. Vždyť v přírodě také nejí a nepije každý den.

Hobby

Náhlá smrt pejska. Co dělat a na co se připravit?

Vyrovnat se s náhlou smrtí pejska je někdy mnohem horší než se vyrovnat se ztrátou člověka. Bohužel i smrt patří k životu a je potřeba s ní počítat. Co dělat, když smrt našeho čtyřnohého přítele přijde náhle a nečekaně?

První pomoc

První pomoc: poranění drápu nebo paspárku

Poranění packy, polštářků a drápů patří k nejčastějším zvířecím zraněním. Zvíře si poraní dráp nejčastěji při hře, na vycházkách v kamenitém terénu nebo když hrabě na zahradě. Poranění drápu není život ohrožující stav, je to však nepříjemný a většinou krvavý zážitek pro vás i vaše mazlíčka.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?