VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Špatné jaterní testy

Otázka 27.7.2018     Pes

Dobrý večer, potřebovala bych poradit ohledně naší skoro dvouleté fenečky(kříženec york a bišonek). Byli jsme dnes na vyšetření krve. Prvně na lačno a pak 2 hodiny po jídle. Testy na lačno dopadly prý značně pozitivně. ALT, AST v pořádku GMT pozitivní. Po jídle ALT, AST v pořádku GMT hraniční. Bylo nám řečeno, že máme dvě možnosti, buď psa léčit jako že má nemocnou jatru a nebo nový odběr po jídle (máme dát klobasu či špek) a pošle se vzorek do německa. Když vyjde pozitivně tak buď léčba nebo pokud chceme zjistit jaké onemocnění jater má náš pejsek tak nám doporučili biopsii. Moc mi nedává smysl, proč po jídle měla testy lepší. Děkuji moc za radu jak dál postupovat.

Veterinář odpovídá Veterinární ordinace POLNIČKA PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Ani mě celý postup nějak nedává smysl. A to nevím, jestli jste byli na preventivním vyšetření, nebo má Váš pes nějaké potíže. Tedy obecně: zmíněné jaterní parametry mají určité normální rozmezí hodnot a pokud jsou zvýšené, můžeme usuzovat na nějaké poškození funkce jater (pozn. - ta játra, pomnožné číslo). Každý parametr indikuje trochu jiný typ poškození. Funkční testy (tj. před a po jídle) mi v této formě příliš smysl nedávají, ale jak uvádím výše, nevím, z jakého důvodu byly prováděny. Nechte si vše znovu důkladně vysvětlit, než budete souhlasit s dalším odběrem. S pozdravem Jan Havránek

Reakce od tazatele

Děkuji moc za odpověď. Na vyšetření jsme šli z toho důvodu, že naše fenečka je cca dva týdny taková apatyckà, nechce moc pít, jíst, neustále jen spí a občas se po jídle chvěje. Proto pan doktor řekl, že je třeba udělat testy jestli to nejsou játra. Po odběrech se nás ještě ptal kdy harala. Což harani skončilo asi dva týdny zpátky.

Reakce od veterináře

Dobrý den. Vyšetření krve v tomto případě rozhodně smysl má je velmi užitečné, minimálně pro vyloučení určitých poruch. Pokud bude výsledkem vyšetření stanovení diagnózy a účinná léčba, je vše na dobré cestě. Pokud ne, opakuji znovu - ptejte se, nechte si postup vysvětlovat klidně znovu a znovu. Přeji úspěšné zlepšení stavu. S pozdravem Jan Havránek

Další zajímavý obsah

Odborník

Jaká strava je vhodná pro psa s citlivým zažíváním?

Žaludeční a střevní potíže jsou u psů poměrně běžné. Projevují se opakovaným zvracením, průjmem nebo plynatostí a mohou mít různé příčiny. U některých psů se objeví zažívací potíže z toho důvodu, že mají ve stravě příliš mnoho tuku nebo nedostatek vlákniny. V jiných případech mohou být trávicí problémy známkou skrytého onemocnění, jako je například zánět slinivky břišní, přemnožení bakterií nebo přítomnost střevních parazitů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?