CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Proč psi olizují lidi? Mají to v genech a chutnáte jim

26.1.2017    121 256 přečtení    580 hodnocení     11 komentáře

Hobby

Zajímalo vás někdy, proč vás pes tak často olizuje a proč někteří psi olizují častěji než jiní? Co to znamená? A proč to vlastně psi dělají?

Proč psi olizují lidi

Mnoho expertů se shoduje v tom, že je to kombinace několika faktorů. Všeobecně, olizování není považováno za problém, pokud vás to skutečně neobtěžuje a není vám to nepříjemné.

Projevuje náklonnost

Pravděpodobně to tak bude, olizuje vás, protože vás miluje! Psi projevují lidem, a někdy i psům, lásku a náklonnost právě tímto způsobem. Je to pro ně naprosto přirozené. Naučili se to od své mámy, ještě když byli štěňátka. Pokud vás pes neolizuje tolik jako například pes kamaráda, nebuďte smutní, neznamená to, že by vás měl rád méně, spíš si to asi nenese z dětství.

Domáhá se pozornosti

Na olizování většina lidí reaguje pozitivně smíchem, pomazlením nebo pohlazením. Možná se pejsek nudí nebo se cítí osamělý, a tak si říká o vaši pozornost. I negativní reakce ho může povzbudit k olizování. A přestože se ho budete snažit někdy odehnat, stále to pro něj znamená alespoň nějakou pozornost.

Dobře chutnáte

Jakmile vás pes začne olizovat, pravděpodobně přijde na to, že vaše kůže má jemně slanou chuť. Psi milují všechno, co chutná zajímavě a co ještě neznají, objevují tak svět kolem sebe. A koneckonců, i vy jste součástí jejich světa.

Následuje instinkty

Když se vlci v divoké přírodě vracejí z lovu zpět ke svým mláďatům, vydáví jim již částečně natrávené maso. Mláďata, protože jsou příliš malá, aby si sama cokoliv ulovila, jim mimojiné olizují zbytky masa z okolí tlamy. A možná také odtud pramení reflex olizování, který mají tyto psovité šelmy zakódovány hluboko v DNA.

Je bezpečné nechat se od psa olizovat?

Nechat se od psa olizovat je zpravidla neškodné. Nevěřte ale tomu, že psí tlama je čistší než lidská ústa. To rozhodně není. Psí tlama je plná různých bakterií a dokáže způsobit hodně nepříjemností, pokud vás pokouše neočkované zvíře. Nicméně tyto bakterie víceméně nejsou nebezpečné, pokud se nedostanou do otevřené rány.

Jak přimět psa, aby vás přestal olizovat

Možná máte pocit, že je olizování od psa nechutné. Anebo už toho máte dost. Pokud to pes bude dělat, jedním ze způsobí, jak ho to odnaučit, je odpírat mu pozornosti a nereagovat. Odejděte, pokud to bude potřeba. Jakmile pes přestane, pochvalte ho a pomazlete se s ním, časem pochopí, oč se jedná. Pokud chcete jen něžné olíznutí jednou za čas, můžete pejska vycvičit na povel.

Přestože to není úplně běžné, pes může trpět kompulsivně obsedantní poruchou, pokud je například dlouhodobě ve stresu. Pokud váš pes soustavně olizuje pomalu všechno na co přijde, včetně lidí, může se skutečně jednat o problém. Promluvte si s veterinářem nebo specialistou na psí chování, který vám doporučí vhodný postup, jak se tohoto problému zbavit.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 88% (hlasů: 580)

Témata

Autor článku

26.1.2017

Zdroje

petmd.com

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

vladislav celbr

10.6.2019 16:09

Mám osmiletou fenku bšo .Vylizuje si srst až na kůži,prosím co proti tomu se dá dělat?

Ludmila Zýková

2.2.2017 10:30

Dobrý den ,vlastníme 5letou fenu Staforda Teriera je s rodokmenem. Jde mě o to že jí ročně odčervujeme ale pejsek s kterým si hraje odčervený není.Jak je to přenosné na lidi??Olizuje nás každou hodinu je to mazel a skáče mě po lidech,chce se mazlit.Někomu je to nepříjemné,to chápu....

Kvetuse

29.1.2017 06:57

Muj 1,5 roku stary labrador zere hovinka nasich ostatnich psu na zahrade.

Zdeněk Fabián

28.1.2017 14:27

Píšete, že nemá olizovat otevřené rány. Ale, včetně babičky lidé tvrdí, že psí lízáním ránu rychleji vyléčí. Sami si ji tak léčí. Rad bych vyjádření veterináře. Fabi

Irka

26.1.2017 16:35

Vidíte a já si myslela , že psi olizujou své paníčky taky proto, protože např.potem který olizujou z nohou či pod kolenem, že si tím také posilujou zapomatování pachu svého páníčka pro další identifikaci :-))

PeťaPeta

26.1.2017 15:34

Náš pejsek nám rád vylizuje nosy. Někdy zajede jazykem až do mozku...Trošku divné.

petra babicka

26.1.2017 15:33

moje pudlice sni svoje zradlo a pride me lizat třeba nohu nebo ruku ale ona ještě vyžaduje hladit brisko je ji 10 let a dela to od malicka

dedajarda

26.1.2017 14:28

Pes pochází z plemen,žijících v rodinných svazcích.A různé druhy olizování jsou zděděné symboly jeho povahy.Vyjadřuje tím přítulnost,oddanost a pod.ke svému pánovi,kterého považuje za vůdce smečky.Je nesmysl mu v olizování bránit,protože to ho uráží a považuje se ze smečky vyhošťován !

cakova jana

26.1.2017 12:20

Mam 2leteho jorkšíra a štěka stále a na každého jde s tim něco dělat

Lucy

26.1.2017 12:08

Mě můj Falco olizuje hlavně po tom kdy si sní svou misku a když jdeme spát. Já tomu říkám jeho pusinky:-)

vera

26.1.2017 11:28

kdyz se vratim po narocnem dnu vecer domu muj pejsek barca mne vita a hned mne olizuje asi vi jak sem unavena a leci mne pracuji v domove duchodcu a po 12hodinove smene je clovek fakt unaveny

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?