VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Autoimunitní encefalitida u fenky

Otázka 18.2.2020     Pes

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně léčby autoimunitní encefalitidy. Mojí 3,5leté fenečce jorkšírského teriéra byla tato nemoc diagnostikována před vánoci s tím, že na konci září 2019 se u ní objevily příznaky jako hlava na bok, špatně brala jídlo - jako by ho neviděla, necítila, dále měla problém zavřít jedno očičko. Lékař jí diagnostikoval obrnu lícního nervu, na kterou jí lečil asi 14dní prednisonem + karsivan a milgama. Asi po měsíci a půl už to měla relativně dobré, tak se vysadil i karsivan a milgama. Asi za tři týdny se jí stejné příznaky vrátily a opět ji byla diagnostikována ta obrna lícního nervu. Asi po týdnu se stav trochu zhoršil a to už jsem trvala na testech krve, které dopadli dobře. Vzorky byly poslány i do německa kde se dělali testy, na boreliozu, anaplasmu a ještě další nemoci, které také dopadli dobře. Poté pan doktor a jeho kolega neurolog u Lilinky diagnostikovali autoimunitní encefalitidu a byl jí nasazen Prednison 5 kdy brala 14dní 3/4 tabletky ráno i večer, po 14-ti dnech jsme snížili na 1/2 ráno i večer a byla docela v pohodě, ale po cca třech týdnech začala špatně jíst, nebyla schopná vzít jídlo z misky, ze země, musela jsem ji krmit a dávat jí ho až do tlamičky. I při braní léků se její stav nijak nezlepšoval, ale ani nezhoršoval. Dostala k prednisonu ještě ten karsivan + milgamu a od začátku kdy jí byla diagnotikována ta encefalitida tak jí dávám ještě 2x denně kapky joalis Mezeg a Vegeton. Bohužel teď o víkendu se její stav zase zhoršil, je v prostoru taková dezorientovaná, když jí krmím tak má hlavičku úplně na bok. Včera jsme byli u veterináře a dal jí 3 injekce, bohužel nevím čeho a dnes jdeme znovu s tím, že Prednison i ostatní léky jsme teď vysadili. Zkouším touto cestou najít pomoc, názor, co by mohlo mé Lilince ještě pomoci. Přeci jen každý veterinář má jiné zkušenosti a ikdyž na tuto nemoc dle mého veterináře není moc léků tak třeba někdo z Vás má zkusenost s něčím jiným než je prednison, popř s jiným druhem léčby. Nechci to vzdát a bojovat o její život dokud to půjde. Ještě doplním, že CT ani jiné speciální vyšetření se Lilince nedělalo. Pan doktor říkal, že nám to ukáže jen jak je poškození mozku velké, ale v léčbě to nepomůže. Včera mi řekl, že to můžeme udělat jako doplňující vyšetření, ale já bych raději účinou léčbu než vyšetření které jí nepomůže. Předem moc děkuji každému kdo si tento můj dotaz alespoň přečte. Lucie

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Richterová PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, Lucie. A z jakého vyšetření tedy veterinář diagnózu stanovil?

Reakce od tazatele

Dobrý den paní doktorky, podle mnou popsaných příznaků a podle jeho vlastního vyšetření fenečky spolu s jeho kolegou, specialistou neurologem. Ještě jsem zapomněla uvézt, že asi dva týdny před objevením prvních přínaků jsme byli na procházce a za plotem štěkal pes se kterým se Lilinka nemá ráda a jak byla na vodíku (flexi 5m) a rozběhla se za ním tak skoro na konci těch 5-ti metrů jsem s tím vodítkem trochu cukla a ona začala strašně kňučet, nikdy jsem ji tak knučet neslyšela. Hned jsem k ní běžela a prohlédla ji a komplet celou od hlavy až k pološtářkům prohlédla, ale už ani nekvikla a chovala se normálně. Měla klasický obojek kolem krku a po tomto jsem hned druhý den jela koupit postroj, protože jsem se bála jestli jsem si třeba nemohla nějak hnout krkem. A asi týden po tomto incidentu jsem ji omylem kopla když se mi připletla do cesty. V té době naše nestarší fenečka měla přetržený křížový vaz v koleni a měla klidový režim kdy musela být přes den v ohradce a když jsem přišla z práce a brala ji z té ohrádky a ona mě radostí olizovala, já neviděla před sebe a kolem se motala i Lilinka a jak jsem udělala krok tak jsem jí kopnula. Nebylo to moc, normální krok, ale také hodně zakňučela. Hned jsem jí prohlížela, protože jsem nevěděla kam jsem jí kopnula, ale byla úplně v pohodě a normálně běhala. A asi za tři dny jsem si všimla toho prvního příznaku kdy nebyla schopná si vzít z ruky pamlsek. Hned když jsme šli s těmi prvními příznaky k veterináři tak jsem mu o tom škubnutí na vodítku i o tom kopnutí říkala, ale říkal, že to s tím nemá souvislost. Omlouvám se za román, jen jsem chtěla zmínit i co se stalo než jí ty první příznaky začali, protože mám stále pocit, že to s tím také souvisí. Na CT a popř odběr mozkomíšního moku už bych se, vzhledem k současnému stavu Lilinky, bála jít kvůli narkoze, která by ho mohla ještě zhoršit. Předem děkuji za Vaši odpověď.. Lucie

Reakce od veterináře

Vážená Lucie, encefalitida se bez odběru mozkomíšního moku diagnostikovat nedá. A poškození skloubení prvních dvou krčních obratlů by některé příznaky způsobit nejspíš mohlo. Možností je ale daleko více. Rozhodně Vám doporučuji objednat se v Brně na kliniku Jaggy k MVDr. Aleši Tomkovi, který se o Lilinku skvěle postará. Nevzdávejte to, je mladá, určitě nějaká pomoc existuje. Přeji hodně zdraví!

Další zajímavý obsah

Obezita u psů a koček: proč je nebezpečná?

Obezita patří mezi celosvětově velmi rozšířená civilizační onemocnění současné doby a jinak tomu není ani u našich domácích mazlíčků. Zatím co člověk své stravovací návyky může vůlí ovlivnit a změnit, zvíře je plně závislé na péči svého majitele. Obecně platí, že majitelé psů a koček milují své svěřence natolik, že jim vždy rádi dopřejí více než je potřeba a pak vznikají problémy s váhou. Proč je obezita nebezpečná a jak s ní lze bojovat?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Blechy útočí nejen na psy! Kde je očekávat a jak se jich zbavit?

Co blechám chybí na velikosti, to dohánějí svou vytrvalostí. Boj s těmito drobnými krvežíznivými parazity stojí spoustu peněz. Je to jeden z největších výdajů pro majitele domácích mazlíčků. Chovatelé si často stěžují, že i když prevenci proti blechám a klíšťatům věnují maximální péči, přesto někdy na svém mazlíčkovi blechy objeví. Odkud se tyto blechy berou? Většinou vysvětlení spočívá v jednom z následujících důvodů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?